budownictwo/nieruchomości

Budimex SA zakończył budowę 25 km trasy S17 (Warszawa – Lublin)

04.07.2019 | Budimex SA

Budimex SA oddał od użytku ponad 25 km  dwujezdniowej drogi ekspresowej S17 wraz z infrastrukturą towarzyszącą i obiektami inżynierskimi na trasie Garwolin – Kurów. Inwestycja została zrealizowana dla Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Roboty zaowocowały powstaniem na tej trasie m.in. trzech węzłów drogowych – Górzno, Gończyce i Trojanów oraz dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych. Na obu zrealizowanych odcinkach wbudowane zostało łącznie ok. 328 tys. ton betonu cementowego, ok. 155 tys. ton mas bitumicznych oraz ok. 3 mln ton nasypów.

 

Prace na obu odcinkach rozpoczęły się w marcu 2017 r. i były prowadzone w trybie „projektuj i buduj”. Droga wykonana jest w technologii nawierzchni betonowej. O skali  inwestycji świadczą związane z nią liczby. Tylko przy pierwszym zadaniu prace realizowane były z wykorzystaniem 90 jednostek sprzętowych. Dzięki realizacji tego odcinka i sąsiednich przez innych generalnych wykonawców, droga ekspresowa S17 jest już w pełni gotowa od Garwolina do Lublina a więc na blisko 70% długości całej trasy  – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimex SA.

 

Odcinek 1 – kilometr drogi w wykopie o głębokości 9,5 m

 

Ponad 12-kilometrowy odcinek drogi z Garwolina do Gończyc posiada 45 przepustów ekologicznych i hydrologiczno-ekologicznych, dwa mosty oraz 6 wiaduktów drogowych. – Wybudowaliśmy także dwa węzły drogowe. Pierwszy z nich, o nazwie Górzno zastąpi dotychczasowe skrzyżowanie z drogą powiatową, z kolei węzeł Gończyce ma na celu połączenie drogi wojewódzkiej z trasą ekspresową S17 – mówi Jakub Drozdowski, dyrektor rejonu Budimex SA. Kilometr drogi na tym odcinku będzie przebiegać w wykopie o głębokości 9,5 m. – Jego objętość jest równa 323 tys. m3. Wymagało to wybrania ok. 613 tys. ton gruntu, co w przeliczeniu na samochody ciężarowe jest równoważne ze zrobieniem przez nie ok. 24 tys. kursów – dodaje Jakub Drozdowski. Przy odcinku między Garwolinem, a Gończycami stanął także Obwód Utrzymania Drogi, w skład którego wchodzą m.in. budynek warsztatowo-garażowy czy magazyn, mieszczący ok. 30 ton soli drogowej.

 

Odcinek 2 z 82-metrowy wiaduktem

 

Inwestycja drogowa zlokalizowana na terenie powiatu garwolińskiego, w gminach Sobolew i Trojanów, liczy ponad 13 km, a na jej trasie stanęły węzeł Trojanów oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych, o nazwach MOP Wola Korycka i MOP Mroków. Podobnie jak w przypadku odcinka 1, również przy tej inwestycji fragment drogi przebiega w wykopie. Jego głębokość to 13 m. – Najdłuższym obiektem tego odcinka jest z kolei czteroprzęsłowy wiadukt drogowy WD-34, pod którym przebiega trasa główna S17 oraz dwie drogi równoległe. Wiadukt mierzy ponad 82 m – mówi Jakub Drozdowski.

 

Budowa drogi ekspresowej S17 ma na celu lepsze skomunikowanie wschodniej Polski oraz zapewnienie swobodnego przepływu osób, towarów i usług, nie tylko między województwami mazowieckim i lubelskim, ale także poza granicami kraju.

 

Zdjęcia i materiały wideo zrealizowanej drogi ekspresowej S17 w wysokiej rozdzielczości: https://drive.google.com/open?id=10wlxkVX_mYXT0RNBu44rfkkC2QpWUihj

Film prasowy:  https://drive.google.com/open?id=1fzX3rzJfUOcCoiRSmquin2G6aaxEpCp8

Film promo:  https://drive.google.com/open?id=1vptBtyDWiYLHomxTZQKogCQmW7PS60Ru

kontakt dla mediów
Michał Wrzosek
Rzecznik Prasowy, Budimex SA
Michał Wrzosek

michal.wrzosek@budimex.pl

tel: (+48) 22 623 61 12

informacje o firmie

---

BUDIMEX SA jest spółką z pięćdziesięcioletnią tradycją, która ma znaczący udział w rozwoju gospodarczym Polski. Naszą pracą podnosimy jakość życia milionów Polaków. W okresie 50 lat istnienia firmy zrealizowaliśmy tysiące nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych, kubaturowych i przemysłowych. Kultura innowacyjności, doskonalenie i kierowanie się zasadami zrównoważonego rozwoju pozwoliły nam zdobyć pozycję lidera polskiego rynku budowlanego. Jesteśmy obecni nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Stopniowo zwiększamy swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku nasza spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu RESPECT – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. W skład grupy wchodzą: Budimex Nieruchomości i Mostostal Kraków.

Jesteśmy jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.

Więcej informacji jest dostępnych na www.budimex.pl

załączniki

więcej z kategorii budownictwo/nieruchomości