nauka/edukacja/szkolenia

Projekt HEDGEHOG. Lot w kosmos, patent i publikacja w czasopiśmie z listy JCR

01.07.2019 | Politechnika Gdańska

Zespół projektu HEDGEHOG (High Quality Experiment Dedicated to microGravity Exploration, Heat flow and Oscillation measurement from Gdańsk), który w ramach programu REXUS/BEXUS Student Experiment Programme, koordynowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), został wysłany rakietą w przestrzeń kosmiczną, podsumował na Politechnice Gdańskiej dotychczasowe rezultaty przedsięwzięcia i zaprezentował fragment rakiety. – Projekt stanowi wzorcowy sposób realizowania zarówno dydaktyki, jak i pracy naukowej. Jako rektor bardzo chętnie będę wspierał realizację i rozwijanie tego typu projektów – powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

 

– Projekty kosmiczne to jest coś nowego. W Gdańsku w zasadzie takich rzeczy wcześniej się nie robiło, ani na poziomie akademickim, ani na poziomie przemysłowym. Gdy zaczynaliśmy pracę nad HEDGEHOG, jeździłem po Polsce i niektórych krajach Europy, szukając ludzi, którzy mają doświadczenie w realizacji projektów kosmicznych. Teraz to doświadczenie już mamy i to my możemy pomagać innym – powiedział mgr inż. Adam Dąbrowski, doktorant, asystent w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym, podsumowując efekty dwóch lat pracy nad projektem.

Celem eksperymentu naukowego HEDGEHOG było zbadanie środowiska dynamicznego (drgań i przyspieszeń) oraz termicznego rakiety sondażowej. Na pokładzie rakiety z „gdańskim eksperymentem”, która wystartowała na początku marca z kosmodromu Esrange w Kirunie w północnej Szwecji i wzbiła się w przestrzeń kosmiczną na wysokość ponad 80 kilometrów, znalazł się m.in. nowatorski czujnik strumienia ciepła opracowany przez mgr. inż. Adama Dąbrowskiego, nagrodzony w konkursie organizowanym przez Urząd Patentowy RP. Urządzenie zostało w czerwcu opatentowane, a eksperyment zaowocował publikacją mgr inż. Adama Dąbrowskiego w prestiżowym czasopiśmie „PLOS ONE”.

W ramach kontynuacji badań, studenci z Koła Naukowego Mechantroniki Stosowanej „ARMS”,  wraz z członkami zespołu HEDGEHOG, pracują obecnie nad nowym projektem kosmicznym „GDArms”, który jest realizowanywspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną w ramach programu „Spin Your Thesis”.

– Pracując nad HEDGEHOG, zebraliśmy pewne dane dotyczące przyspieszenia podczas lotu rakiety. Teraz planujemy stworzyć kolejne urządzenie, które będzie w stanie odtworzyć warunki lotu w laboratorium­ – zapowiada Adam Dąbrowski.

Członkowie zespołu projektu HEDGEHOG, wręczając śrubki od rakiety, którą eksperyment poleciał w przestrzeń kosmiczną, podziękowali za wsparcie władzom uczelni – prof. Krzysztofowi Wilde, rektorowi PG oraz prof. Januszowi Smulko, prorektorowi ds. nauki PG. Prof. Krzysztof Wilde poinformował, że śrubka trafi do archiwum śp. prof. Jacka Namieśnika, który jako rektor PG wsparł projekt. W geście podziękowania śrubki przekazano także na ręce dr. hab. inż. Marka Galewskiego, prof. nadzw. PG z Wydziału Mechanicznego, przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej oraz firm DGT i WH Technologies. Dzięki współpracy z Politechniką Gdańską przy realizacji projektu, wspomniane firmy, które wcześniej nie wykonywały komponentów dla przemysłu kosmicznego, mogły z powodzeniem przetestować swoje technologie.

Eksperyment HEDGEHOG powstał w interdyscyplinarnym zespole, który tworzyli: Adam Dąbrowski, doktorant, asystent w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym oraz studenci: Jacek Goczkowski (międzywydziałowy kierunek Technologie Kosmiczne i Satelitarne – Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Wydział Mechaniczny), Szymon Krawczuk (Inżynieria Biomedyczna, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki), Karol Pelzner (Elektronika i Telekomunikacja, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki), przy współpracy Agnieszki Elwertowskiej (Automatyka i Robotyka, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki).

 

Na zdj. Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej (drugi z prawej) i prof. Janusz Smulko, prorektor ds. nauki PG (w środku) z członkami zespołu projektu HEDGEHOG. Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie

więcej z kategorii nauka/edukacja/szkolenia