budownictwo/nieruchomości nauka/edukacja/szkolenia

Pierwsza książka naukowa o architekturze zespołu Politechniki Gdańskiej

24.06.2019 | Politechnika Gdańska

Na rynku wydawniczym ukazała się pierwsza naukowa publikacja poświęcona architekturze kampusu Politechniki Gdańskiej od momentu jego powstania do czasów współczesnych. Autorem książki pt. „Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904–2018” jest dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański, prof. nadzw. PG, prodziekan ds. nauki na Wydziału Architektury PG. Spotkanie z autorem publikacji, połączone z oprowadzaniem po kampusie, odbędzie się 26 czerwca.

 

– Ta książka to architektoniczna historia zespołu, której do tej pory nie było. Pojawiały się co prawda artykuły dotyczące poszczególnych zagadnień z początków istnienia kampusu, natomiast historia powojenna, poza okolicznościowymi wydawnictwami samej politechniki, właściwie nigdzie nie była publikowana. To był pomysł naszego byłego rektora, śp. prof. Jacka Namieśnika, żeby to, co wydawaliśmy dotychczas w formie popularnej, wydać także w postaci publikacji naukowej – mówi prof. Jakub Szczepański.

Budynki i układ przestrzenny zespołu Politechniki Gdańskiej stanowią swego rodzaju dokument przemian architektury w XX wieku. Na terenie kampusu znajdują się obiekty, które reprezentują wszystkie najważniejsze stylistyki architektoniczne tego okresu.

– Można powiedzieć, że jest to takie żywe muzeum architektury XX wieku, z każdą stylistyką, która w tym okresie występowała: od historyzmu przez secesję, modernizm przedwojenny, historyzujące obiekty z czasów hitlerowskich, modernizm powojenny z wstawką socrealizmu i postmodernizm, czy inne style, których nie potrafimy jeszcze w tej chwili nazwać, bo nie mamy odpowiedniego dystansu, do tego, co powstaje na naszych oczach.  Jest tu cały komplet historii architektury XX wieku – podkreśla prof. Szczepański.

Poszczególne budynki zespołu Politechniki Gdańskiej z początku XX wieku i jego historyczny układ jako całość zostały wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków już w 1979 r.

– Data wpisania zespołu do rejestru już w latach 70., kiedy jeszcze powszechnie nie uważano, że architektura z przełomu XIX i XX wieku w ogóle jest wartościowa, jest zaskakująca. Były to przecież czasy, gdy obowiązywał szczegółowy plan Śródmieścia Gdańska, w którym zapisano wyburzenie Hali Targowej! Zaskakujące jest zresztą nie tylko to, że zespół w całości został tak wcześnie wpisany do rejestru, ale także to, że w tak dobrym stanie przetrwał bez większych przebudów. Wszyscy, którzy odbudowywali i przebudowywali politechnikę mieli duży szacunek dla całego kompleksu. Jak na architekturę tak dużego zespołu, straty wynikające z tego, że musiała przejść czas, gdy była niedoceniana, są niewielkie – mówi prof. Szczepański.

Ponad dwustu stronnicowa książka o architekturze zespołu Politechniki Gdańskiej ukazała się w ramach serii „Gdańsk. Historia i współczesność” wydawnictwa Słowo/obraz terytoria. Jej wydanie zostało dofinansowane ze środków Politechniki Gdańskiej oraz Miasta Gdańska.

Fotografie zamieszczone w książce w większości zostały wykonane przez Krzysztof Krzempka i pochodzą ze zbiorów Sekcji Historycznej Politechniki Gdańskiej. W publikacji znalazły się również m.in. ilustracje z zasobów Działu Inwestycji i Remontów, aneks w postaci zestawu rysunków powykonawczych ze zbiorów Muzeum Architektury przy Politechnice Berlińskiej (Architekturmuseum der Technischen Universität Berlin), ilustracje ze zbiorów Politechniki Lwowskiej oraz z publikacji historycznych dostępnych w Bibliotece Politechniki Gdańskiej, a także z czasopism architektonicznych z początków XX wieku.

Książkę można kupić za pośrednictwem strony internetowej wydawnictwa.

Spotkanie z prof. Jakubem Szczepańskim, autorem publikacji, połączone z oprowadzaniem po kampusie oraz sprzedażą książek, rozpocznie się w środę, 26 czerwca o godz. 18.00 w Auli PG. W spotkaniu weźmie udział także dr Jan Daniluk, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.

Wstęp na spotkanie, organizowane w ramach Politechniki Otwartej, jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązuje rejestracja. Wstęp na spotkanie możliwy będzie za okazaniem darmowej wejściówki, w formie drukowanej bądź na ekranie urządzenia mobilnego. Wydarzenie na Facebooku [tutaj].

Prof. Jakub Szczepański jest autorem, współautorem i redaktorem licznych tekstów naukowych i popularnonaukowych, w tym m.in. książek:Detale Politechniki Gdańskiej (2018) Kampus Politechniki Gdańskiej (2017). Z profilem naukowym dr hab. inż. arch. Jakuba Szczepańskiego, prof. nadzw. PG można zapoznać się na portalu MOST Wiedzy.

kontakt dla mediów
Maciej Dzwonnik
Rzecznik Prasowy, Politechnika Gdańska
Maciej Dzwonnik

maciej.dzwonnik@pg.edu.pl

tel: tel. 58 347 14 67

informacje o firmie

więcej z kategorii budownictwo/nieruchomości