nowe produkty/usługi handel

Poczta Polska wyemitowała znaczek z okazji 30. rocznicy wolnych wyborów do odrodzonego Senatu

04.06.2019 | Poczta Polska

4 czerwca br. do obiegu trafi okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej wyemitowany z okazji 30. rocznicy odrodzenia Senatu i wolnych wyborów. Nakład waloru o wartości 5 zł wynosi 120 tys. sztuk.

Poczta Polska upamiętnia poprzez wydawnictwa filatelistyczne ważne wydarzenia z kart polskiej historii. Wybory z 4 czerwca 1989 roku to pierwsze po II Wojnie Światowej całkowicie wolne wybory, lecz tylko do jednej izby – Senatu. Odrodzona Izba Wyższa składała się z 99 senatorów rekomendowanych przez Komitety Obywatelskie "Solidarność" i tylko jednego spoza nich. Do Sejmu wybrano posłów w tzw. wyborach kontraktowych – kandydaci zgłoszeni przez grupy obywateli mogli swobodnie ubiegać się o 35% mandatów, które zostały objęte przez ówczesną stronę opozycyjną.

 – Działalność filatelistyczna Poczty Polskiej pełni od dawna funkcję edukacyjną. Nasze znaczki   przypominają o ważnych wydarzeniach w historii Polski, a do takich niewątpliwie należy odrodzenie Izby Wyższej Polskiego Parlamentu. Czujemy się w obowiązku upamiętnić to wydarzenie okolicznościowym znaczkiem pocztowym – mówi Przemysław Sypniewski, Prezes Zarządu Poczty Polskiej.

Autor waloru filatelistycznego Andrzej Gosik nawiązał do tradycyjnego symbolu władzy marszałkowskiej umieszczając na znaczku głownię laski marszałkowskiej, którą Andrzej Stelmachowski otrzymał od przedstawicieli Cechu Rzemiosł Artystycznych w kwietniu 1991 roku. Na mahoniowym drzewcu znajdują się daty: 3 V 1791, 11 XI 1918 i 4 VI 1989. Ta ostatnia upamiętnia pierwsze po wojnie demokratyczne wybory do Senatu. Laskę marszałkowską wieńczy stylizowana pozłacana korona piastowska Kazimierza Wielkiego, ozdobiona 4 jasnymi bursztynami.

Oprócz okolicznościowego znaczka Poczta Polska wydała kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków, w limitowanej wersji. Na kopercie widnieje herb Senatu RP oraz podpis:  4 czerwca 1989 r. 30. rocznica odrodzenia Senatu i wolnych wyborów.

O znaczku:
autor projektu znaczka: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 1
wartość: 5 zł
nakład: 120 000 szt.
technika druku: offsetowa
format znaczka: 31,25 x 76,5 mm
arkusz sprzedażny: 6 znaczków
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 4 czerwca 2019 r.

To i inne wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej można nabyć w placówkach pocztowych i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl

kontakt dla mediów
Justyna Siwek
rzecznik prasowy, Poczta Polska
Justyna Siwek

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii nowe produkty/usługi