ekonomia/biznes/finanse nauka/edukacja/szkolenia

Ponad pół miliona złotych na polsko-chiński projekt badawczy naukowca z Politechniki Gdańskiej

29.05.2019 | Politechnika Gdańska

Projekt dr. hab. Grzegorza Graffa z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG, zatytułowany „Niezmienniki topologiczne: struktura przestrzeni i jej odwzorowań”, otrzymał wynoszące ponad 500 tys. zł finansowanie w polsko-chińskim konkursie SHENG 1. W ramach projektu zespół badacza z WFTiMS współpracować będzie z grupą naukowców z Academy of Mathematics and Systems Science w Pekinie.

Celem projektu jest zbadanie pewnych ważnych klas przestrzeni (zwartych rozmaitości, grup Liego, powierzchni, wielościanów) i ich odwzorowań w siebie przy pomocy tzw. „niezmienników topologicznych”, które stanowią bardzo przydatne narzędzia w topologii i teorii układów dynamicznych. Spodziewane rezultaty projektu mogą być wykorzystane w innych dziedzinach nauk ścisłych, zwłaszcza w fizyce i teorii gier.

– Realizacja projektu przyczyni się do wzmocnienia potencjału naukowego WFTiMS oraz może mieć pozytywny wpływ na przyszłą ocenę naukową jednostki, a także zaowocować kolejnymi projektami o aplikacyjnym charakterze – zaznacza dr hab. Grzegorz Graff (na zdjęciu).

SHENG jest konkursem na projekty badawcze prowadzonym przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy z National Natural Science Foundation of China (NSFC). Jak czytamy na stronie internetowej NCN, „ze względu na bardzo wysoki poziom naukowy na liście rankingowej znalazły się wyłącznie projekty uznane za najlepsze przez obydwie agencje”. Do finansowania rekomendowano zaledwie 12% złożonych wniosków.

Z profilem naukowym dr. hab. Grzegorza Graffa, prof. nadzw. PG, można zapoznać się na portalu MOST Wiedzy.

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie

więcej z kategorii ekonomia/biznes/finanse