kultura/sztuka/rozrywka media/marketing/reklama ekonomia/biznes/finanse

Młodzi artyści nagrodzeni w 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

20.05.2019 | ERGO Hestia SA

Tegoroczny przegląd finałowych prac 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii w Muzeum nad Wisłą (filia Muzeum Sztuki Nowoczesnej) przyniósł wiele propozycji zaangażowanych w aktualne problemy społeczne i artystyczne. Uwagę zwiedzających wystawę wyraźnie zwróciła też różnorodność tematów, mediów i wizualna narracja, jaką zostały opowiedziane. Podczas finałowej gali, w piątek 17 maja, poznaliśmy nazwiska laureatów najnowszej edycji konkursu.

Przyznaniem 2 nagród rezydencyjnych oraz Nagrody Specjalnej Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego zakończyła się piątkowa gala finałowa 18. konkursu Artystyczna Podróż Hestii w Muzeum nad Wisłą. Jak pokazuje doświadczenie poprzednich edycji konkursu APH, wyróżnienie jury przekłada się na dalszą artystyczną drogę młodych laureatów. Wykorzystanie możliwości, jakie dają nagrody, staje się autentyczną i inspirującą cezurą w ich karierze.

Laureatem konkursowej Nagrody Głównej została Barbara Gryka, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wygrana ta pozwala na skorzystanie z możliwości odbycia miesięcznej rezydencji artystycznej w Residency Unlimited i wyjazdu do światowej stolicy sztuki nowoczesnej — Nowego Jorku. Członkowie jury tak uzasadnili swój wybór: Doceniamy proces, metodę i konsekwencję działania, które nawiązuje do najlepszych tradycji sztuki i architektury XX wieku. Jest to próba wyjścia poza artystyczną bańkę, testowania sztuki jako narzędzia dialogu, współpracy i bycia razem w spolaryzowanym, toczonym politycznymi sporami społeczeństwie. To artystka, której sztuka wpisuje się w stary, tak bardzo dziś potrzebny projekt humanistyczny i uniwersalistyczny, zabiegający o lepszy, bardziej współczujący i troskliwy świat.

Laureatem Drugiej Nagrody został Mateusz Kowalczyk, studiujący również na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Młody twórca spędzi inspirujący miesiąc w Wilnie w ramach rezydencji artystycznej w centrum sztuki i edukacji RUPERT. Przyznanie tej nagrody jury uzasadniło słowami: Za próbę ocalenia tego co nieracjonalne i duchowe w sztuce współczesnej. Doceniamy sztukę, która wydarzyć się może pod drzewem, na osiedlowym boisku czy chodniku, zawsze jest na wyciągnięcie ręki. Zawieszony pomiędzy happeningiem, rytuałem, koncertem i protestem ulicznym, Kowalczyk, wcielający się w postać Polskiego Szamana odczynia uroki, organizuje mecze piłki nożnej i chroni przed kataklizmami. Pokazuje że sztuka działa, czy w to wierzymy czy nie.

Oprócz nagród stypendialnych i rezydencyjnych przyznano także Nagrodę Specjalną, której fundatorem jest Piotr M. Śliwicki, prezes Grupy ERGO Hestia. Jej laureatem został Bruno Althamer z warszawskiej ASP. Nagroda obejmuje zlecenie na artystyczną interpretację raportu rocznego z działalności firmy. Podczas tegorocznej wystawy finałowej w Muzeum nad Wisłą zaprezentowano efekt takiej współpracy z zeszłoroczną laureatką Nagrody Specjalnej, Joanną Kunert. Projekt artystki, którą zainspirował temat sukcesu i zaangażowanie w jego  poznanie wszystkich zmysłów, powstał na bazie działania artystycznego przeprowadzonego z udziałem pracowników ERGO Hestii.

Mecenasem corocznego konkursu APH jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA. W rozwijaniu inicjatywy aktywny udział biorą największe instytucje kultury i uczelnie artystyczne w całej Polsce, a także wieloletni partnerzy Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. W efekcie, przez kilkanaście lat trwania konkursu zrealizowano 28 rezydencji artystycznych w Nowym Jorku i Walencji, 48 wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w całym kraju. Równolegle z konkursem rozwija się też niezwykła kolekcja, składająca się z ponad 50 dzieł. Ich uniwersalność na poziomie języka wypowiedzi, mediów czy podjętych przez młodych twórców tematów - pozwala spojrzeć szerzej na najważniejsze zjawiska artystyczne w ostatnich kilkunastu latach.

kontakt dla mediów
Wiktor Miliszewski
Biuro Komunikacji, ERGO Hestia SA
Wiktor Miliszewski

media@ergohestia.pl

informacje o firmie

***

Informacje o Grupie ERGO Hestia

Grupa ERGO Hestia to pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w sektorze ubezpieczeń. Od niemal 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi.

Co roku zapewnia ochronę zarówno ponad 3 milionom klientów indywidualnych jak też kilkuset tysiącom firm
i przedsiębiorstw.

Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Nasze ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku i rozwinęło się do największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem Spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.

Prezesem Grupy ERGO Hestia od początku jej funkcjonowania jest Piotr Maria Śliwicki.

załączniki

więcej z kategorii kultura/sztuka/rozrywka