nowe produkty/usługi handel

Poczta Polska upamiętnia „Orlika” na znaczku z okazji Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”

28.02.2019 | Poczta Polska

Wizerunek mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” znalazł się na znaczku pocztowym wyemitowanym w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Poczta Polska rozpoczęła serię znaczków upamiętniających bohaterskie postawy Żołnierzy Wyklętych już w 2016 roku.

Tym razem bohaterem ze znaczka jest przedwojenny pracownik Poczty Polskiej, który podczas wojny zyskał sławę jako żołnierz kampanii wrześniowej i patriotycznego podziemia. Grafika przedstawia majora „Orlika” na koniu, kiedy wita się z mieszkańcami Ryk. Uwiecznione w ten sposób wydarzenie miało miejsce 26 lipca 1944 roku. Na tle czarno-białej kolorystyki wyróżnia się biało-czerwona opaska, jaką Marian Bernaciak ma na przedramieniu. Podobne opaski mają mieszkańcy Ryk. Autorka znaczka, Marzanna Dąbrowska umieściła na dole swego projektu napis na czerwonym tle: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Znaczek o nominale 2,60 zł wchodzi do obiegu 1 marca br.

– Od kilku już lat 1. marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Udział Poczty Polskiej  w tych obchodach jest zobowiązaniem wobec tych, którzy przelali krew za wolną Polskę. W tym roku upamiętniamy okolicznościowym znaczkiem majora Bernaciaka „Orlika”, który przed wojną był pocztowcem. Przyszło mu jednak żyć w czasach, kiedy o Polskę trzeba było walczyć. Specjalną emisją filatelistyczną pragniemy przywrócić pamięć o tym bohaterze, oddać hołd jego męstwu i niezłomnej postawie – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej

Oprócz znaczka z wizerunkiem „Orlika”, który trafi do sprzedaży w nakładzie 180 tys. sztuk, 1 marca br. do obiegu trafi również koperta FDC (pierwszego dnia obiegu). Grafika na kopercie przedstawia mjr. Mariana Bernaciaka w gronie żołnierzy świętujących rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Piotrówku, gm. Trojanów 3 maja 1944 r. W 2016 roku ukazał się pierwszy znaczek emisji Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęcony mjr Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce” (1910-1951), pośmiertnie awansowanemu do stopnia podpułkownika. Natomiast w serii „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych” Poczta Polska wydała w roku 2017 roku znaczki poświęcone por. Franciszkowi Majewskiemu „Słonemu” (1919-1948) i st. sierż. Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi „Rojowi” (1925-1951). 1 marca 2018 roku, pojawiła się emisja z rotmistrzem Witoldem Pileckim „Witoldem” (1901-1948) i Danutą Siedzikówną „Inką” (1928–1946). Poza tą serią, wydany został znaczek upamiętniający Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” (1904-1946).

O znaczku:
autor projektu znaczka: Marzanna Dąbrowska
liczba znaczków: 1
wartość: 2,60 zł
nakład: 180 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 51 mm
arkusz sprzedażny: 12 znaczków
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 1 marca 2019 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie