środowisko naturalne/ekologia sprawy społeczne

Bestialsko zabity ryś

01.02.2019 | WWF Polska

Zastrzelony, oskórowany, z odrąbanymi łapami i głową. W Puszczy Knyszyńskiej znaleziono rysia, który został bestialsko zabity. To gatunek pod ścisłą ochroną. Nizinna populacja, do której należy zmasakrowany ryś, jest zagrożona wyginięciem. Sprawa wyszła na jaw dzięki Fundacji Dzika Polska. 

Rysia znaleziono 25 stycznia we wsi Wierzchlesie w Puszczy Knyszyńskiej. Bezpośrednim powodem śmierci zwierzęcia była kula z broni myśliwskiej.

Jego ciało było tak zmasakrowane, że trzeba było przeprowadzić badania genetyczne, by potwierdzić, że mamy do czynienia z rysiem, a nie dużym psem czy wilkiem. Badania genetyczne wykazały, że zwierzę to ryś i było spokrewnione z rysiami występującymi w Puszczy Białowieskiej. To ogromna strata dla przyrody.

Bezkarność ludzi z karabinem

Mimo tego, że ryś od ponad 20 lat jest w Polsce gatunkiem chronionym,  stan bałtyckiej populacji nie ulega poprawie, a pogorszeniu!

Jak mówi Stefan Jakimiuk z WWF Polska,  “To porażająca sytuacja, pokazuje pogardę dla przyrody i niewyobrażalne okrucieństwo. W XXI wieku nadal kłusujemy, zabijamy zwierzęta, z populacji na skraju wyginięcia. Nie powinno być w polskim społeczeństwie akceptacji dla tego typu barbarzyństwa.”

Jeden kraj, dwie populacje

Zabity ryś należał do populacji bałtyckiej. To jedna z dwóch występujących w naszym kraju. Różnią się one od siebie genetycznie. Pierwsza z nich, bałtycka, występuje w północno-wschodniej części kraju i liczy około 40-stu kotów. Druga, karpacka, to około stu osobników. To, co różni sytuacje rysi z obu populacji, to fakt, że rysie z północy kraju żyją w kilku, częściowo izolowanych kompleksach leśnych. Są one oderwane od macierzystej populacji, która ciągnie się od wschodniej Białorusi, północnej Łotwy i Estonii, w głąb Rosji. Ta izolacja sprawia, że rysie populacji bałtyckiej w Polsce są bardziej zagrożone niż ich karpaccy kuzyni.

Działania WWF dla rysia

WWF prowadzi program reintrodukcji rysi od ponad 11 lat. Do tej pory przyczyniliśmy się do reintrodukcji ponad 20 rysi w lasach północno-wschodniej Polski. W zeszłym roku liczebność w regionie reintrodukcji, w Puszczy Piskiej, ocenialiśmy na ok. 10 osobników. 

Wyciągnijmy lekcję z historii

Jeszcze w latach 80. XX w. na Mazurach, czyli w Puszczy Piskiej i Napiwodzko-Ramuckiej żyły rysie. Była to najbardziej wysunięta na zachód populacja rysi w Polsce. Ich historia skończyła się w 1989 roku. To wtedy w Puszczy Piskiej została zastrzelona ostatnia grupa rodzinna (samica z dwójką młodych) i w krótkim czasie lokalna populacja rysi zniknęła całkowicie. Na początku XXI rozpoczął się mozolny, trudny i obarczony wieloma ryzykami proces przywracania populacji przyrodzie. Czy chcemy powtórki sytuacji sprzed 30 lat?

 

Zdj. Tomáš Hulík / WWF

kontakt dla mediów
WWF POLSKA
Stefan Jakimiuk

sjakimiuk@wwf.pl

tel: 606 856 777

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
WWF POLSKA
Stefan Jakimiuk

sjakimiuk@wwf.pl

tel: 606 856 777

informacje o firmie