wydarzenia praca technologie media/marketing/reklama ekonomia/biznes/finanse

Hackathon #PekaoCoders – jak zastosować big data w bankowości?

29.01.2019 | Bank Pekao SA

Jakie zastosowania może mieć big data w branży finansowej? Jakie dane zbierają terminale płatnicze oraz w jaki sposób można ich użyć? To tylko niektóre pytania, na które od 22 do 24 lutego odpowiedzi będą szukać uczestnicy pierwszego hackathonu Banku Pekao S.A. w Warszawie.

Hackathon PekaoCoders w Warszawie to pierwszy z cyklu maratonów programowania na uczelniach wyższych w całej Polsce, podczas których uczestnicy w interdyscyplinarnych zespołach pod czujnym okiem grupy mentorów zmierzą się z postawionymi przed nimi zadaniami. Tym razem będą to wyzwania z pogranicza branży finansowej i big data.

Inauguracja PekaoCoders odbędzie się w weekend 22-24 lutego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Aby wziąć udział w Hackathonie, nie trzeba mieć ani gotowego pomysłu na rozwiązanie ani skompletowanego zespołu.

Jednak możliwe jest również zgłoszenie posiadanego już pomysłu podczas piątkowej inauguracji i przedstawienie go oraz znalezienie dodatkowych osób do swojego zespołu. W sobotę i niedzielę odbędą się warsztaty i sesje mentorskie z ekspertami Banku Pekao, Microsoft, poszczególnych uczelni oraz dodatkowymi ekspertami w dziedzinie biznesu i big data. Hackathon skończy się prezentacją opracowanych projektów. W jury zasiądą przedstawiciele Banku Pekao oraz partnerów wydarzenia.

Uczestnicy każdego eliminacyjnego hackathonu PekaoCoders zmierzą się z jednym z dwóch zadań: 

  1. Każdego dnia korzystamy z terminali, które zbierają informacje czyli dane dotyczące wykonywanych operacji. Właśnie te dane pomagają właścicielom sklepów zarządzać sprzedażą i dostosowywać ofertę dla swoich klientów. W połączeniu z dodatkowymi danymi społecznymi lub biznesowymi mogą dostarczyć biznesowi zaawansowaną analitykę dotyczącą jego klientów.
    Dlatego też zadaniem uczestników będzie przygotowanie rozwiązania lub opracowanie  modelu, dzięki którym w łatwy i przystępny sposób właściciele terminali będą mogli analizować i przetwarzać zebrane dane w przyjaznej i nowoczesnej formie. 
  1. Informacje z terminali płatniczych mogą być przydatne nie tylko dla akceptantów kart (czyli np. sklepów) ale także dla startupów, ośrodków badawczych, dziennikarzy, itd. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom uczestnicy hackathonu będą mieli za zadanie opracowanie sposobu prezentacji danych zebranych z terminali płatniczych i połączonych z danymi Ministerstwa Cyfryzacji w atrakcyjnej i nowoczesnej formie. Lub znalezienie ich innego zastosowania i zachęcenie przedstawicieli różnych grup odbiorców do korzystania z udostępnionych danych.

Drużyny, które opracują najciekawsze rozwiązania zakwalifikują się do wielkiego finału, który odbędzie się na przełomie listopada i października w Warszawie.

W cyklu hackathonów będą mogły wziąć osoby z całej Polski, ponieważ kolejne hackathony odbywać się będą w Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Rzeszowie, Łodzi i Wrocławiu.

Autorzy najlepszych rozwiązań otrzymają nagrody, których łączna pula wynosi ponad 90 tys. zł. Poza nagrodami finansowymi, rzeczowymi oraz możliwością wzięcia udziału w płatnym programie stażowym, na zespoły czeka także udział w dwudniowych warsztatach, podczas których przygotowywać się będą do finałowych zmagań.

Dla kogo jest to wydarzenie?

PekaoCoders ma na celu zrzeszenie osób reprezentujących różnorodne umiejętności, aby tworzyć interdyscyplinarne zespoły. Nie jest to wydarzenie tylko dla informatyków czy specjalistów od big data. Wręcz przeciwnie! Zapraszamy szczególnie osoby interesujące się marketingiem, biznesem, socjologią, psychologią czy grafiką.

Udział w hackathonie jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. By wziąć udział w wydarzeniu 22-24 lutego w Warszawie trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.pekaocoders.pl/warszawa

Organizatorem Hackathonu jest Bank Pekao SA, a partnerami m.in. Microsoft i Govtech. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Laboratorium Innowacji Banku Pekao  - jednostki banku skupiającej się na tworzeniu kultury innowacji, akceleracji wdrożeń innowacyjnych rozwiązań, współpracy ze startup’ami lub innymi firmami mogącymi dostarczyć dla banku unikatową wartość.

kontakt dla mediów
Bank Pekao SA
Biuro Komunikacji Korporacyjnej

media@pekao.com.pl

tel: +48225245148

informacje o firmie

 

Bank Pekao S.A. został założony w 1929 r. i obecnie jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. To polski, międzynarodowy bank uniwersalny, największy bank korporacyjny i lider segmentu private banking w kraju. Pekao S.A. obsługuje ponad 5 milionów klientów, co druga polska firma jest klientem banku. Bank Pekao S.A. należy do grona najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie. W ramach grupy kapitałowej działa kilkanaście spółek należących do grona krajowych liderów w zakresie działalności maklerskiej, leasingu, faktoringu i inwestycji finansowych. Bank - zatrudniając ponad 15 000 osób - jest jednym z większych pracodawców w Polsce.

Historia Pekao S.A. to historia polskiej bankowości: jako pierwszy bank uruchomił w Polsce bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie, zastosował w praktyce biometrię w bankowości. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20.

więcej z kategorii wydarzenia