nauka/edukacja/szkolenia

Przedstawiciele PG w zespole doradczym ministra

24.01.2019 | Politechnika Gdańska

Zarządzeniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego powołany został Zespół oceny wniosków i raportów w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy” na lata 2019-2026. W skład 21-osobowego zespołu wchodzi czterech przedstawicieli Politechniki Gdańskiej: dr hab. inż. Paweł Czarnul, prof. nadzw. PG (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki), prof. dr hab. inż. Michał Wasilczuk (Wydział Mechaniczny), dr hab. inż. Krzysztof Czerwionka, prof. nadzw. PG oraz dr hab. inż. Michał Wójcik, prof. nadzw. (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska).

 

Do zadań tego zespołu doradczego ministra należy ocena wniosków o przyznanie środków finansowych w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”, a także ocena raportów rocznych i końcowych z wykorzystania środków finansowych przyznanych na realizację zadań. Funkcję tę pełnił wcześniej Zespół interdyscyplinarny ds. oceny wniosków w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”, który powołany został 19 czerwca 2017 r. Przedstawiciele Politechniki Gdańskiej dołączyli do zespołu w marcu 2018 r.

Doktorat wdrożeniowy to program MNiSW, którego głównym założeniem jest przygotowanie rozprawy doktorskiej mającej usprawnić pracę danego przedsiębiorstwa. Doktorant pracuje w dwóch miejscach: w przedsiębiorstwie w wymiarze pełnego etatu i w jednostce naukowej (uczelni lub instytucie badawczym) i co miesiąc otrzymuje stypendium z MNiSW. Posiada także dwóch opiekunów – naukowego i przemysłowego.

– Dla uczelni jest to okazja realizowania zadań o praktycznym znaczeniu dla konkretnych przedsiębiorstw i, co chyba jeszcze ważniejsze, szansa na nawiązanie długofalowych, trwałych powiązań między nauką a gospodarką – podkreśla prof. Michał Wasilczuk.

W ramach obecnej, drugiej edycji programu „Doktorat wdrożeniowy” realizowanych jest ok. 500 doktoratów (od początku programu ok. 1 tys.).

Do drugiej edycji konkursu przystąpiły cztery wydziały Politechniki Gdańskiej (Chemiczny, Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Elektrotechniki  i Automatyki oraz Mechaniczny), które zgłosiły łącznie 21 doktoratów i wszystkie zostały zakwalifikowane do finansowania. Uczelnia współpracuje w tym zakresie m.in. z takimi przedsiębiorcami, jak: PKN ORLEN SA, KGHM Polska Miedź SA, Petrobaltic  LOTOS SA, czy DCT Gdańsk SA.

Z profilami naukowymi dr. hab. inż. Pawła Czarnula, prof. nadzw. PG, kierownika Katedry Architektury Systemów, prodziekana ds. współpracy i promocji na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki; prof. dr. hab. inż. Michała Wasilczuka, kierownika Katedry Konstrukcji Maszyn i Pojazdów na Wydziale Mechanicznym; dr. hab. inż. Krzysztofa Czerwionki, prof. nadzw. PG,  kierownika Katedry Technologii Wody i Ścieków na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska; oraz dr. hab. inż. Michała Wójcika, prof. nadzw. PG z Katedry Budownictwa i Inżynierii Materiałowej na WILiŚ można zapoznać się na portalu mostwiedzy.pl.

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie