zdrowie turystyka/wypoczynek ekonomia/biznes/finanse

PZU przekazało kolejne quady dla GOPR

12.01.2019 | Grupa PZU

PZU wspiera Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W ramach współpracy PZU przekazało GOPR pięć quadów. Są to uniwersalne pojazdy, które mogą być wykorzystywane w najtrudniejszych warunkach przez cały rok.

12 stycznia odbyła się uroczystość przekazania Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu pięciu quadów. W quadach można zamontować gąsienice, które umożliwiają używanie pojazdu także zimą, nawet w czasie najtrudniejszych akcji ratunkowych. W zeszłym roku PZU przekazało GOPR siedem quadów.

GOPR wykorzystuje quady od 1998 roku i obecnie posiada 55 tego typu pojazdów.  Podstawowym zestawem do prowadzenia działań ratowniczych przez GOPR jest samochód terenowy z przyczepkami. Jedna służy do przewożenia quada, a druga do transportowania osoby poszkodowanej. Ratownicy dojeżdżają samochodem do miejsca położonego jak najbliżej osoby potrzebującej pomocy. Następnie przesiadają się na quada. Jeżeli i on nie może wjechać w teren, pozostaje już tylko poruszanie się pieszo.

Każdy z ratowników GOPR, aby kierować quadem, musi przejść specjalne szkolenie. Poruszanie się w terenie górskim tak dużym pojazdem wraz z przyczepką i często osobą poszkodowaną wymaga nie lada umiejętności, ale dotarcie do poszkodowanych quadem jest znacznie prostsze i szybsze. Ponadto, nie bez znaczenia jest fakt, że osoby poszkodowane są często obolałe, każdy ruch powoduje ich cierpienie, a dzięki quadom są przewożeni w znacznie lepszych warunkach. W samym tylko lecie quady są wykorzystywane w czasie 1000 akcji!

- Ratownicy są zgodni, najważniejszy jest czas dotarcia do osoby poszkodowanej. Czasami, szczególnie w czasie zimy, liczą się minuty. A quadem można szybko dojechać, nawet tam gdzie nie może dolecieć śmigłowiec, niezależnie od warunków atmosferycznych. Przekazujemy quady, ale życzymy naszym partnerom z GOPR, aby jak najrzadziej musieli z nich korzystać. Aby wypadków było jak najmniej! Aby turyści wybierając się w góry odpowiednio się ubierali i zabierali potrzebny sprzęt i oczywiście sprawdzali prognozę pogody powiedziała w trakcie przekazywania quadów Dorota Macieja, członek zarządu PZU Życie SA.

Wsparcie organizacji ratowniczych takich jak GOPR jest finansowane z funduszu prewencyjnego PZU. Od 2011 roku PZU finansuje m.in kursy lawinowe (kursylawinowe.pl). Dzięki temu możliwe było zwiększenie zasięgu akcji i jej rozwój, czego najbardziej znaczącymi przykładami jest powstanie edukacyjnej serii filmowej pt. #poradylawinowe (www.youtube.com/kursylawinowepl) oraz obecność projektu na najważniejszych festiwalach outdoorowych w Polsce. Przez 10 lat kursylawinowe.pl przeszkoliły ponad 2500 osób na kursach lawinowych, skiturowych oraz na kursach turystyki wysokogórskiej.

informacje o firmie

W ramach współpracy przekazanych zostało GOPR pięć quadów ufundowanych przez PZU.

więcej z kategorii zdrowie