kultura/sztuka/rozrywka

Poznaliśmy laureatów medali Thorunium i nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd

1 stycznia 2019 roku podczas tradycyjnej Prezydenckiej Gali Noworocznej w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki ogłoszono nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd.

W czerwcu swoje Katarzynki na Rynku Staromiejskim odsłonią: Jakub Gierszał i „Toruńskie Anioły”, czyli żużlowcy, którzy reprezentowali Toruń w ciągu ostatnich lat i osiągali sukcesy w rywalizacji indywidualnej i grupowej na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Prezydent Michał Zaleski podczas gali wręczył także medale Thorunium, ich laureatami zostali Sławomir Uniatowski i Radio GRA.

Prezydencką Galę Noworoczną rozpoczął koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Pawła Kotli i znakomitych solistów z Warszawy, Wrocławia, Łodzi i Gdańska. Podczas gali prezydent Michał Zaleski złożył słuchaczom koncertu serdeczne noworoczne życzenia. Ogłosił także nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd.

Od 2003 roku umieszczamy w niej autografy sławnych torunian lub osób mocno związanych z naszym miastem. W ten sposób honorujemy ludzi, którzy wyszli z Torunia w świat i godnie go reprezentują. Dlatego też za pół roku, podczas czerwcowego Święta Miasta, odsłonimy dwie kolejne tablice w kształcie piernikowej katarzynki – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Do grona laureatów prestiżowego toruńskiego wyróżnienia za kilka miesięcy dołączą Jakub Gierszał i „Toruńskie Anioły”, czyli żużlowcy związani z Toruniem.

Jakub Gierszał to jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia. Z Toruniem związany jest od 1999 roku, to tutaj uczęszczał do Gimnazjum nr 11, a następnie do V Liceum Ogólnokształcącego. Na dużym ekranie zadebiutował w filmie „Wszystko co kocham”. W roku 2011 za rolę w „Sali samobójców” otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego oraz „Złotą Kaczkę” jako aktor sezonu. Rok później doceniono go na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie i nagrodzono jako utalentowanego aktora europejskiego. Przed dwoma laty zagrał w jednym z największych komercyjnych przebojów kinowych ostatnich lat – filmie „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego. Za kreację triathlonowego rekordzisty, który walczy z nałogiem narkotykowym, został nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej, a na festiwalu w Gdyni zdobył nagrodę Złotego Kangura.

Drugą Katarzynkę odsłonią „Toruńskie Anioły”, czyli zawodnicy, którzy od lat sławią nasze miasto wśród wielbicieli czarnego sportu. „Toruńskie Anioły” to przydomek toruńskiego klubu żużlowego, występującego w Ekstralidze. KS „Apator” Toruń został założony 21 lutego 1962 roku. To jedyny klub w lidze, który od chwili awansu do najwyższej klasy cały czas w niej pozostaje. Sezon 2018 był 43. startem „Aniołów” w najwyższej lidze żużla w kraju. To wyróżnienie dedykowane jest wszystkim żużlowcom, którzy na przestrzeni lat dostarczali nam niezapomnianych emocji.

fot. Wojtek Szabelski

Podczas Prezydenckiej Gali Noworocznej wręczone zostały także medale Thorunium. Otrzymali je: wokalista Sławomir Uniatowski oraz świętujące jubileusz 25-lecia Radio GRA.

Gratuluję kreatywności i dziękuję za wszystkie wasze kulturalne pomysły. Dbając o kulturę, troszczycie się o dobro najwyższej próby. Wraz z waszymi fanami i słuchaczami okazujemy wam na Jordankach należne honory – mówił do laureatów Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Uniatowski dał się poznać szerszej publiczności w 2005 roku, kiedy to wziął udział w czwartym sezonie programu telewizji Polsat „Idol”. Dotarł do finału zajmując drugie miejsce. Współpracował z wieloma cenionymi artystami: Zbigniewem Wodeckim, Marylą Rodowicz, Adamem Sztabą, Kubą Badachem czy Davidem Fosterem.

We wrześniu 2016 roku w Filharmonii w Szczecinie przedpremierowo zaprezentował materiał z autorskiego albumu, rozpisany na orkiestrę symfoniczną. Płyta „Metamorphosis” miała swoją premierę 20 kwietnia 2018 roku.

Bardzo się cieszę, że jestem stąd. Jestem muzykiem, często podróżuję i odwiedzam wiele miast w Polsce. Żadne z tych miast nie równa się do Torunia – mówił wzruszony muzyk odbierając prestiżowe wyróżnienie.

fot. Wojtek Szabelski

Radio GRA powstało w Toruniu 1 października 1993 roku. Założyła je grupa dziennikarzy, która odeszła z Radia Toruń: Zbigniew Ostrowski, Katarzyna Łukomska, Przemysław Sikorski, Piotr Majewski. Nowa toruńska stacja rozpoczęła emisję programu na częstotliwości 73,35 MHz. Jej pierwszym prezesem i redaktorem naczelnym był Zbigniew Ostrowski. Po otrzymaniu koncesji w 1994 roku stacja przeniosła się na 68,15 MHz (pozostając na niej do stycznia 2000). W 1995 roku rozpoczęto nadawanie również na częstotliwości 88,8 MHz, na której rozgłośnia emituje swój główny program dla Regionu Toruńskiego do dzisiaj. Medal odebrał dyrektor anteny Radia GRA Mariusz Składanowski.

To dla nas olbrzymi zaszczyt, tym bardziej, że otrzymujemy go w tak pięknej sali przy placu imienia Grzegorza Ciechowskiego, który wymyślił nazwę Radio GRA – wspominał redaktor Składanowski  – To olbrzymie wyróżnienie dla tych, którzy tworzyli i tworzą to radio oraz zobowiązanie dla tych, którzy będą po nas to radio tworzyć, bo radio to przede wszystkim ludzie.

Medale Honorowe Thorunium to najwyższa forma wyróżnienia, jaką może przyznać prezydent Torunia honorując szczególne zasługi dla miasta.

***

Organizatorami cyklu wydarzeń świąteczno-noworocznych w Toruniu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. 

 

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/