rolnictwo

Gospodarstwa Roter Hahn zapraszają! Wskazówki jak dotrzeć do Południowego Tyrolu.

28.11.2018 | Roter Hahn

Południowy Tyrol leży w najdalej wysuniętej na północ części Włoch, pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Region może pochwalić się ok. 300 słonecznymi dniami w roku – lokalizacja po „południowej stronie Alp“ sprawia, że w górach przez cały rok panuje alpejski klimat, a w dolinach – łagodne temperatury. Niektóre części regionu mają wręcz wyraźny śródziemnomorski charakter. Południowy Tyrol do końca I Wojny Światowej stanowił część austriackiego kraju koronnego Tyrol, stąd też dla 70% mieszkańców językiem ojczystym jest język niemiecki, a dla 25% włoski. Z łatwością jednak porozumiemy się z mieszkańcami również w języku angielskim. Zimy są idealne do jazdy na nartach: jest tu 30 ośrodków narciarskich, 1200 km tras zjazdowych. Południowy Tyrol to jednak także w ogromnej mierze sady jabłkowe i winnice. Wielu turystów przyjeżdża w te strony głównie dla wybornej lokalnej kuchni łaczącej smaki kuchni włoskiej i austriackiej. Aby w pełni doświadczyć uroków regionu, warto zatrzymać się w gospodarstwie agroturystycznym zreszonym w organizacji Roter Hahn, które pozwoli poznać region i gościnnośc jego mieszkańców.

Letni wyjazd na wędrówki po Dolomitach, kolorowa jesień w gospodarstwie agroturystycznym, wiosna w otoczeniu przyrody i zwierząt czy zimowe aktywności na świeżym powietrzu − niezależnie od celu wyprawy, podróż w okolice Południowego Tyrolu warto dobrze zaplanować. Do gospodarstw zrzeszonych w Roter Hahn można najszybciej dolecieć samolotem. Niemniej ciekawą opcją jest podróż pociągiem, w którym możemy spędzić czas na lekturze czy odpoczynku. Natomiast dojazd własnym samochodem umożliwia indywidualne zaplanowanie podróży, biorąc pod uwagę wszystkie atrakcje na trasie naszej wyprawy. Na stronie https://www.roterhahn.pl/pl/przyjazd/ można znaleźć przydatne wskazówki i linki, które pomogą zaplanować wyjazd.

Samolotem

Lotniska położone najbliżej Południowego Tyrolu znajdują się w Innsbrucku, Wenecji i Weronie. Siatka połączeń lotniczych z Polski jest dobrze rozwinięta, co pozwoli zaplanować podróż pod kątem indywidualnych potrzeb. Dojazd samochodem z Werony, jak i Innsbrucka, zajmie niecałe dwie godziny.

Inne lotniska położone w bliskiej odległości od Południowego Tyrolu to porty w Monachium, Treviso, Bergamo i Mediolanie. Można z nich dojechać do Bolzano pociągiem lub wynajętym samochodem (wypożyczalnie znajdują się na lotniskach) w niecałe 4 godziny. Jedyne lotnisko pasażerskie w Południowym Tyrolu znajduje się w Bolzano, jednak lotów bezpośrednich do Bolzano aktualnie brak w ofercie.

Na stronie https://www.rome2rio.com/ łatwo sprawdzimy najdogodniejsze połączenia. Warto też przed wyjazdem podpytać gospodarzy o wskazówki dojazdu, wielu z nich oferuje odbiór ze stacji, a nawet lotniska.

Pociągiem

Z Polski do Południowego Tyrolu wygodnie dojedziemy również koleją. Różne połączenia pozwolą nam dotrzeć do wielu miejscowości, gdzie zapalnowaliśmy urlop. Dostępnych jest kilka połączeń:

przez Monachium – Innsbruck – Brenner – Bozen

przez Linz –  Salzburg – Innsbruck – Brenner – Bozen

przez Zurych – Innsbruck – Brenner – Bozen

przez Wiedeń – Lienz - Bruneck – Brixen

 

Na miejscu, w Południowym Tyrolu dostępne są także połączenia regionalne:

Bozen – Meran – Mals (co godzinę)

Franzensfeste Bruneck  – Winnebach – Lienz

Samochodem

Wygodną alternatywą jest dojazd samochodem, który pozwoli na wykorzystanie czasu w drodze na dodatkowe zwiedzanie i atrakcje. Z Krakowa do Południowego Tyrolu dojdziedziemy w około 11 godzin, z Warszawy w ciągu 15 godzin. Z Warszawy autostrada prowadzi początkowo w kierunku Berlina, a potem przez Monachium, Innsbruck i przełęcz Brennerpass. Ta trasa jest nieco dłuższa, ale niezwykle malownicza. Można też pojechać z Piotrkowa Trybunalskiego do Tych w kierunku Cieszyna. Z Krakowa najlepiej jechać przez Tychy, Brno, Wiedeń, Salzburg, Innsbruck i przez przełęcz Brennerpass do Południowego Tyrolu. 

Autobusem

Istnieją bezpośrednie połączenia autobusowe do Bolzano i innych miast Południowego Tyrolu z lotnisk w Mediolanie, Bergamo i Weronie. Transfery muszą być zarezerwowane z wyprzedzeniem co najmniej 48 godzin, a ceny zaczynają się od 44 EUR w jedną stronę. Więcej szczegółów na stronie https://www.altoadigebus.com/.

Przydatne informacje

Warto pamiętać, że autostrady we Włoszech są płatne. Opłaty zależą od przejechanego dystansu – pod linkiem można obliczyć wcześniej wysokość opłat. Dozwolona prędkość na autostradzie wynosi 130 km/h. Dobrze rozbudowana sieć stacji paliw sprawnie obsługuje pojazdy, prawie na co drugiej stacji można zatankować autogaz (LPG).

 

kontakt dla mediów
Aleksandra Ciok
Account Director, Roter Hahn
Aleksandra Ciok

aleksandra.ciok@mslgroup.com

tel: +48 22 278 38 06

informacje o firmie

Roter Hahn (tłum. Czerwony Kogut)

Marka Roter Hahn zrzesza ponad 1700 gospodarstw wiejskich z terenu Południowego Tyrolu. Wszystkie oznaczone są charakterystycznym znakiem Czerwonego Koguta. W ramach Roter Hahn działalność prowadzona jest w czterech segmentach: agroturystyka, wiejskie gospody i gospody u winiarzy, wyroby z Południowego Tyrolu, a także rzemiosło ludowe. Wszystkie gospodarstwa podlegają wysokim standardom jakości, przez co klienci mają gwarancję, że trafia do nich prawdziwy produkt. Warto wybrać się do jednego z gospodarstw agroturystycznych  Południowego Tyrolu, by poznać pełną ofertę tego regionu Włoch i zakosztować unikatowych smaków. Więcej informacji na www.roterhahn.plwww.facebook.com/roterhahnpl/ 

załączniki

więcej z kategorii rolnictwo