nowe produkty/usługi technologie ekonomia/biznes/finanse

Wyjątkowe wzory przemysłowe nagrodzone podczas konkursu DesignEuropa Awards w Warszawie

27.11.2018 | EUIPO
  • Go 2.0 – automatyczny system nadawania bagażu – zaprojektowany przez firmę Marcus Pedersen ApS zdobył nagrodę w kategorii dla małych i nowo utworzonych przedsiębiorstw.
  • Zrobotyzowane ramię C ARTIS pheno firmy Siemens Healthcare GmbH zdobyło nagrodę w kategorii przemysł.
  • Hartmut Esslinger, znany ze współpracy ze Stevem Jobsem i firmą Apple, otrzymał nagrodę za całokształt osiągnięć. Dwa polskie wzory (FIBARO Intercom i Braster) znalazły się wśród finalistów, co podkreśla siłę wzornictwa w Polsce.

Dzisiaj w Warszawie wyróżniono dwa wyjątkowe wzory przemysłowe podczas ceremonii wręczania nagród w konkursie DesignEuropa Awards.

Duńska firma Marcus Pedersen ApS otrzymała nagrodę dla małych i nowo utworzonych przedsiębiorstw za system nadawania bagażu AirGo 2.0, zaprojektowany przez Sarę Clement.

W kategorii Przemysł nagrodę za zrobotyzowany system do angiografii z ramieniem C ARTIS pheno, zaprojektowany przez Nadję Roth i Tobiasa Reese, otrzymała firma Siemens Healthcare GmbH.

Nagroda za całokształt osiągnięć trafiła do rąk Hartmuta Esslingera, niemieckiego projektanta o światowej sławie, który jest obecnie jednym z najbardziej wpływowych designerów. Jest on znany ze współpracy ze Stevem Jobsem i firmą Apple, czego owocem było stworzenie w latach 80. języka designu dla marki Apple znanego jako „Snow White”. W ciągu swojej kariery zawodowej Esslinger projektował dla największych światowych przedsiębiorstw, w tym dla Sony, Microsoftu, Lufthansy czy Disneya.

Konkurs DesignEuropa Awards jest zorganizowany przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), zdecentralizowaną agencję UE. Wydarzenie stanowi okazję, by uhonorować doskonałe wzornictwo oraz zarządzanie wzorami przemysłowymi wśród właścicieli zarejestrowanych wzorów wspólnotowych (ZWW). ZWW jest jednolitym prawem własności intelektualnej, regulowanym przez EUIPO i ważnym we wszystkich 28 państwach członkowskich UE.

Przewodnicząca jury konkursu DesignEuropa Awards oraz prezes Światowej Organizacji Designu – Luisa Bocchietto – powiedziała:

„Mieliśmy czterech doskonałych finalistów w każdej z dwóch kategorii i każdy z nich wyróżnia się, jeśli chodzi o jakość, doskonałość designu oraz wpływ i rozpoznawalność na rynku. Wybór dwóch zwycięzców z tak wysoce wydajnego sektora był bardzo trudny, ale przyniósł naszemu jury wiele satysfakcji”.

Christian Archambeau, dyrektor wykonawczy EUIPO, powiedział:

„Siłę talentu, jaki drzemie w europejskim wzornictwie naprawdę widać podczas konkursu DesignEuropa Awards. Mamy dwóch wspaniałych zwycięzców, którzy zaprezentowali swoje wzornictwo jako kluczowy atut biznesowy. Zwycięzca nagrody za całokształt osiągnięć pokazał, w jaki sposób design może może stać się  przełomowym osiągnieciem na światowym poziomie. Ta doskonałość w zakresie wzornictwa ukazuje europejską kreatywność i innowacyjność na najwyższym poziomie”.

Zwycięzcy w kategorii Małe i nowo utworzone przedsiębiorstwa:

Air.Go 2.0 – automatyczny system nadawania bagażu do zastosowania na lotniskach (Właściciel ZWW: Marcus P Holding, producent: Marcus Pedersen ApS; projektant: Sara Clement).

Air.Go 2.0 to w pełni automatyczne, samoobsługowe rozwiązanie do nadawania bagażu, które umożliwia lotniskom zmniejszanie kolejek przy odprawie biletowo-bagażowej. Jury konkursu wyróżniło ten projekt  jako „zaspokajający potrzeby użytkownika i rozwiązujący problemy” oraz podkreśliło, w jaki sposób urządzenie łączy się ze swoim otoczeniem z korzyścią dla użytkownika końcowego.

Zwycięzcy konkursu w kategorii Przemysł to:

Zrobotyzowany system do angiografii z ramieniem C ARTIS pheno (właściciel ZWW i producent: Siemens Healthcare GmbH; projektanci: Nadja Roth (projektant wewnętrzny); Tobias Reese (at-design GbR).

Jury doceniło spójność myśli projektowej tego produktu, a także ogólną strukturę i kompozycję, dostrzegając zorientowanie  na potrzeby pacjenta. Wzór przemysłowy ARTIS pheno pozwala personelowi medycznemu wykonywać zabiegi z zachowaniem optymalnego dostępu do pacjenta, a także chronić przed zakażeniami zwiększając bezpieczeństwo pacjenta.

Laureat nagrody za całokształt osiągnięć: Hartmut Esslinger

Nagroda za całokształt osiągnięć została wręczona Hartmutowi Esslingerowi, niemieckiemu projektantowi przemysłowemu, który odnosi sukcesy na całym świecie od pięciu dekad.

Prawdopodobnie najbardziej znany ze stworzenia w latach 80. języka designu dla marki Apple znanego jako „Snow White”, Hartmut Esslinger rozpoczął swoją karierę w Niemczech, projektując produkty m.in. dla firm Wega i Sony. W 1969 r. Esslinger założył studio projektowe o nazwie frog, które obecnie jest globalną firmą działającą w 11 krajach.

Esslinger współpracował również z wieloma międzynarodowymi klientami, w tym z firmami takimi jak: Disney, Siemens, Lufthansa i Louis Vuitton. Po odejściu z firmy frog na emeryturę w 2006 r. Esslinger poświęcił swój czas na pisanie i nauczanie (obecnie pracuje na uniwersytecie w Szanghaju).

Motto Esslingera – „forma podąża za emocjami” – towarzyszyło jego całej karierze zawodowej. Obecnie jest on jednym z najbardziej znanych i wpływowych projektantów przemysłowych na świecie.

informacje o firmie

O KONKURSIE DESIGNEUROPA AWARDS

Celem konkursu DesignEuropa Awards, organizowanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) we współpracy z Urzędem Patentowym RP (UPRP), jest uhonorowanie doskonałości we wzornictwie i zarządzaniu wzorami wśród właścicieli zarejestrowanych wzorów wspólnotowych (ZWW), niezależnie od tego, czy są oni prywatnymi właścicielami praw, małymi firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Zarejestrowany wzór wspólnotowy (ZWW) jest jednolitym prawem własności intelektualnej, ważnym we wszystkich 28 państwach członkowskich UE i zarządzanym przez EUIPO.

Ceremonia wręczenia nagród DesignEuropa Awards odbyła się 27 listopada 2018 r. w Centrum Konferencyjnym POLIN w Warszawie.

O EUIPO

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) jest zdecentralizowaną agencją UE z siedzibą w Alicante w Hiszpanii. Agencja zarządza rejestracją znaku towarowego Unii Europejskiej (ZTUE) i zarejestrowanego wzoru wspólnotowego (ZWW), zapewniając ochronę własności intelektualnej we wszystkich 28 państwach członkowskich UE, oraz współpracuje z krajowymi i regionalnymi urzędami ds. własności intelektualnej w UE.

załączniki

więcej z kategorii nowe produkty/usługi