nauka/edukacja/szkolenia

Inżynieria morska i brzegowa – nowy kierunek kształcenia na Politechnice Gdańskiej pod patronatem DORACO

26.11.2018 | Politechnika Gdańska

Przedstawiciele wydziałów Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, a także Korporacji Budowlanej DORACO podpiszą 28 listopada porozumienie o współpracy w ramach nowo utworzonego kierunku międzywydziałowego studiów II stopnia – Inżynieria morska i brzegowa.

 

Nowy kierunek jest odpowiedzią na zapotrzebowanie bardzo intensywnie rozwijającej się gospodarki morskiej i niedobór na rynku pracy specjalistów wykształconych w tej dziedzinie. Jest także kolejną alternatywą dla absolwentów politechniki studiów pierwszego stopnia. Studenci zostaną wyposażeni w wiedzę m.in. z zakresu projektowania i budowy obiektów hydrotechnicznych.

– Studia na nowym kierunku są propozycją dla ludzi przedsiębiorczych, odważnych i otwartych na trudne wyzwania w działalności inżynierskiej powiązanej z morzem i wodami śródlądowymi. Nabycie wiedzy i umiejętności w ramach programu kształcenia na nowym kierunku pozwoli rozwiązywać niełatwe, złożone problemy dotyczące projektowania, wykonawstwa oraz monitorowania konstrukcji hydrotechnicznych śródlądowych, brzegowych i morskich. Po zdobyciu doświadczenia absolwenci będą kierować i nadzorować duże inwestycje hydrotechniczne w kraju i na kontraktach zagranicznych. Kształceni na nowym kierunku studenci będą kontynuatorami licznych pokoleń,  wybitnych inżynierów hydrotechników wykształconych na Politechnice Gdańskiej, którzy projektowali, odbudowywali i rozbudowywali nasze porty, stocznie oraz zapory, jazy i inne obiekty hydrotechniczne – podsumowują dr hab. inż. Janusz Kozak, prof. nadzw. PG, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

Partnerem kierunku Inżynieria morska i brzegowa została Korporacja Budowlana DORACO z Gdańska, która specjalizuje się w budownictwie hydrotechnicznym.

– Hydrotechnika zawsze była nam bliska, posiadamy kadrę z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w tym obszarze. W trudnym okresie dla budownictwa postawiliśmy na rozwój i poszerzanie kadry inżynierskiej oraz specjalizację hydrotechniczną. W sposób naturalny projekty hydrotechniczne stały się dla nas głównym kierunkiem działania. Tylko w tym roku rozpoczęliśmy 5 kolejnych inwestycji w polskich portach – mówi Andżelika Cieślowska, prezes zarządu Korporacji Budowlanej DORACO.

W ramach współpracy DORACO będzie wspierać Politechnikę Gdańską w zakresie transferu doświadczenia i praktycznej wiedzy z realizowanych kontraktów, a eksperci DORACO służyć będą opiekunom nowego kierunku wsparciem w zakresie doboru i opracowania prac dyplomowych oraz realizacji projektów zespołowych. Wsparcie dotyczyć też będzie projektów kół naukowych. We współpracy z wydziałami pracownicy firmy będą prowadzić cykliczne wykłady i seminaria związane z tematyką kierunku. Studenci będą mogli liczyć na podjęcie stażu lub praktyki na budowach hydrotechnicznych prowadzonych przez spółkę. Docelowo absolwenci kierunku, w miarę aktualnego zapotrzebowania, znajdą zatrudnienie przy projektach hydrotechnicznych realizowanych przez generalnego wykonawcę.

Spotkanie informacyjne odbędzie się w środę, 28 listopada o godz. 11:00 w Auli im. prof. Sipowicza, w budynku Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej (nr 30 na mapie kampusu).

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie