nauka/edukacja/szkolenia

Projekt Koła Naukowego SimLE może dosięgnąć stratosfery

28.11.2018 | Politechnika Gdańska

Studenci z Koła Naukowego SimLE działającego na Politechnice Gdańskiej współtworzą projekt ANTARES badający wpływ promieniowania w stratosferze na ludzkie komórki. Przedsięwzięcie realizowane we współpracy z Kołem Naukowym Medycyny Kosmicznej z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego zostało zakwalifikowane do programu REXUS/BEXUS organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.

W ramach eksperymentu na pokładzie balonu stratosferycznego do wyższych warstw atmosfery wysłane zostaną tkanki komórek wyspecjalizowanych, komórki macierzyste, a także komórki nowotworowe. Po kilkugodzinnym locie próbki zostaną szczegółowo przebadane w poszukiwaniu zmian wywołanych promieniowaniem, które w stratosferze jest kilkadziesiąt razy większe niż na powierzchni Ziemi. Odpowiednie przygotowanie do lotu i późniejsze badania to zadanie członków Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej. Studenci Politechniki Gdańskiej zrzeszeni w SimLE odpowiedzialni są za techniczną część projektu.

– Wysłanie komórek do stratosfery wiąże się z pewnymi trudnościami. Przede wszystkim należy zapewnić im odpowiednią temperaturę, co w tak ekstremalnych warunkach nie jest banalnym zadaniem. Ponadto, chcąc scharakteryzować związek pomiędzy promieniowaniem a zmianami w komórkach, trzeba mieć możliwość dokładnego zmierzenia samego promieniowania. W tym celu studenci z SimLE zaprojektują i skonstruują zarówno dozymetr, jak i spektroskop gamma przystosowane do pracy w warunkach stratosferycznych – tłumaczy Szymon Magrian, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz jeden liderów projektu.

Współpraca pomiędzy SimLE i Kołem Naukowym Medycyny Kosmicznej zaowocowała już wysłaniem jednego balonu stratosferycznego w maju bieżącego roku. Teraz projekt ANTARES pomyślnie przeszedł pierwszy etap kwalifikacji do programu REXUS/BEXUS, który pozwala studentom europejskich uczelni wysłać zaprojektowane przez siebie eksperymenty do wyższych warstw ziemskiej atmosfery za pomocą balonu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jego uczestnicy przez dziesięć miesięcy przygotowują swoje projekty pod okiem ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej, tak aby spełniały one restrykcyjne normy podobne do tych, które spełniać muszą na przykład satelity. Zapoznają się w ten sposób z całym cyklem życia projektu kosmicznego, od pomysłu, przez projektowanie, marketing, zdobywanie funduszy i testowanie, aż do samego lotu i interpretacji wyników badań.

Członkowie SimLE wezmą teraz udział w spotkaniu w ośrodku ESTEC w Holandii, gdzie zaprezentują swój projekt przed panelem ekspertów, a także uczestniczyć będą w rozmaitych warsztatach i szkoleniach. W ciągu kolejnych dwóch tygodni zapadnie ostateczna decyzja o tym, czy ich eksperyment znajdzie się na pokładzie balonu i wtedy projekt ruszy pełną parą. Sam lot wystartuje w październiku 2019 roku, jednak nie będzie on końcowym etapem programu. Cztery miesiące po misji odbędzie się specjalne seminarium, na którym wszystkie zespoły zaprezentują rezultaty swoich eksperymentów.

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie