ekonomia/biznes/finanse

Branże intensywnie korzystające ze wzorów przemysłowych odpowiadają za 15% polskiego PKB – dane EUIPO

14.11.2018 | EUIPO

Według badań przeprowadzonych przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) przygotowanych we współpracy z Europejskim Urzędem Patentowym sektory intensywnie korzystające ze wzornictwa przemysłowego w Polsce mają większy wpływ na wzrost PKB, niż wynosi średnia w Unii Europejskiej. Pod względem zatrudnienia Polska utrzymuje średnią unijną.

POLSKA JEDNYM Z LIDERÓW UE W DZIEDZINIE WZORNICTWA

Sektory polskiej gospodarki intensywnie korzystające ze wzornictwa obecnie dają zatrudnienie 1 845 000 osób. Daje to 11,8% wszystkich pracowników na rynku, co stanowi taki sam wynik jak średnia Unii Europejskiej. Imponujący jest też udział tych branż w polskim PKB, który obecnie wynosi 14,9%, co stanowi równowartość 57 mld euro. To bardzo dobry wyniki na tle innych państw.

Średnio w całej Unii udział takich sektorów w PKB wynosi 13,4%.

EUIPO zarządza rejestracją znaków towarowych UE (ZTUE) oraz zarejestrowanymi wzorami wspólnotowymi (ZWW), które są jednolitym prawem w państwach wspólnoty. Aby uzyskać ochronę wartości intelektualnej w kraju UE, twórca musi złożyć wniosek o udzielenie prawa z rejestracji na wzór przemysłowy w krajowej instytucji ds. ochrony własności intelektualnej. W Polsce taki wniosek należy kierować do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku ochrony na terenie całej wspólnoty, należy dokonać elektronicznego zgłoszenia wzoru przemysłowego w EUIPO. Dzięki temu w ramach zarejestrowanego wzoru wspólnotowego otrzymujemy pełne prawo ochronne na obszarze UE.

Spośród wszystkich państw Unii Polska notuje najwyższą roczną stopę wzrostu (9,4%) pod względem zgłoszeń ZWW w latach 2010-2017. To blisko 82% wzrost w ciągu 7 lat. Z badań przeprowadzonych przez EUIPO wynika również, że w naszym kraju ponad 26% firm uważa, że ochrona wzorów przemysłowych odgrywa ważną rolę w ich działalności.

POLSKIE PRODUKTY WYRÓŻNIONE ZA WZORNICTWO

W październiku dwa polskie wzory przemysłowe ogłoszone zostały finalistami konkursu DesignEuropa Awards w kategorii „Przemysł” oraz „Małe i powstające przedsiębiorstwa”. W kategorii „Przemysł” jako jeden z czterech wzorów wyróżniony został FIBARO Intercom, inteligentny wideodomofon zaprojektowany przez Macieja Fiedlera, CEO firmy z Poznania. Nominację w kategorii „Małe i powstające przedsiębiorstwa” otrzymał System Braster – urządzenie medyczne do samodzielnej  kontroli piersi w domu opracowane przez Braster S.A. Projekt będzie rywalizował z trzema innymi wzorami przemysłowymi.

Konkurs DesignEuropa Awards organizowany jest przez EUIPO i jest znakomitą okazją do wyróżnienia doskonałego wzornictwa i zarządzania wzorami przez właścicieli zarejestrowanych znaków wspólnotowych. Konkurs dzieli się na 3 kategorie: przemysł, małe i powstające przedsiębiorstwa oraz  nagrodę za całokształt osiągnięć. Jury konkursu składa się z ekspertów z dziedziny biznesu, wzornictwa i własności intelektualnej.

EUIPO dostrzegając dynamiczny wzrost branż intensywnie korzystających z designu w Polsce, oraz znaczenie, jakie polskie firmy przywiązują do ochrony wartości intelektualnej, zdecydowało, by uroczystą galę zorganizować w Warszawie. Ceremonia wręczenia nagród DesignEuropa odbędzie się 27 listopada 2018 r. w Centrum Konferencyjnym POLIN.

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI W DZIEDZINIE DESIGNU: HARTMUT ESSLINGER

Dodatkowo w ramach konkursu przyznana została nagroda za całokształt osiągnięć w dziedzinie wzornictwa. Laureatem został Hartmut Esslinger, niemiecki projektant, który od 50 lat odnosi międzynarodowe sukcesy. Jednym z jego największych osiągnięć było stworzenie całej linii designu dla marki Apple znanego jako „Snow White”. W trakcie swojej kariery współpracował z takimi firmami jak Wega, Sony, Disney, Siemens, Lufthansa czy Louis Vuitton. Obecnie mieszka w Szanghaju, gdzie pracuje na tamtejszym uniwersytecie. Jury DesignEuropa Award podkreśla, że Esslinger „zmienił myślenie o wzornictwie, co miało wpływ na cały świat”.

informacje o firmie

O DESIGNEUROPA AWARDS

Celem konkursu DesignEuropa Awards organizowanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) we współpracy z Urzędem Patentowym Rzeczyspospolitej Polskiej (UPRP), jest uhonorowanie doskonałości we wzorach i zarządzaniu wzorami przez właścicieli zarejestrowanych wzorów wspólnotowych (ZWW) niezależnie od tego, czy są oni prywatnymi właścicielami praw, małymi firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Zarejestrowany wzór wspólnotowy (ZWW) jest jednolitym prawem własności intelektualnej ważnym we wszystkich 28 państwach członkowskich UE i zarządzanym przez EUIPO.

O EUIPO

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) jest zdecentralizowaną agencją UE z siedzibą w Alicante w Hiszpanii. Agencja zarządza rejestracją znaków towarowych Unii Europejskiej (ZTUE) i zarejestrowanych wzorów wspólnotowych (ZWW), zapewniając ochronę własności intelektualnej we wszystkich 28 państwach członkowskich UE oraz współpracuje z krajowymi i regionalnymi urzędami ds. własności intelektualnej w UE.

 

więcej z kategorii ekonomia/biznes/finanse