zdrowie

Wspólna inicjatywa organizacji pacjenckich. Nowe święto w kalendarzach Polaków – Ogólnopolski Dzień Opiekuna

13.11.2018 | Fundacja Nutricia

Diagnoza o chorobie często pojawia się niespodziewanie, a nowa sytuacja wymaga nierzadko szybkich i zobowiązujących decyzji. Jedną z nich jest ta o pozostaniu opiekunem. Opieka nad osobą chorą to bardzo angażujące zadanie, które wymaga wielu wyrzeczeń, a mimo to opiekunowie często są niedoceniani i zapomniani przez społeczeństwo. W celu zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby osób, które na co dzień opiekują się swoimi najbliższymi oraz podziękowania im za ich nieocenioną rolę, organizacje pacjentów 12 lutego ogłaszają Ogólnopolskim Dniem Opiekuna.

Rola opiekuna w procesie leczenia jest ogromna. Pomaga on pacjentowi nie tylko przy wykonywaniu codziennych czynności, ale jest także wsparciem emocjonalnym, które ma kluczowy wpływ na motywację pacjenta do walki z chorobą. W podziękowaniu za bliskość, poświęcenie i czuwanie nad tysiącem spraw dnia codziennego organizacje pacjenckie, zainspirowane kampanią „Żywienie medyczne – Twoje posiłki  w walce z chorobą” oraz realizowaną w jej ramach akcją społeczną „List do opiekuna”, która została powołana w celu podkreślenia wyjątkowej roli opiekunów osób chorych, powołały Ogólnopolski Dzień Opiekuna. Będzie on obchodzony co roku dzień po Światowym Dniu Chorego, ustanowionym w kalendarzu na 11 lutego. Ten termin, czyli 12 lutego, został wybrany w celu pokazania unikatowej relacji łączącej chorych z ich opiekunami.

W stworzenie Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna włączyło się 8 organizacji pacjentów: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, Fundacja Onkocafe - Razem Lepiej, Fundacja EuropaColon Polska, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja Onkologiczna Alivia oraz Stowarzyszenie „Apetyt na Życie”.

Opiekun potrzebuje Opiekuna

Ogólnopolski Dzień Opiekuna ma być czasem, w którym społeczeństwo pochyli się nad potrzebami opiekunów osób chorych. To również okazja, by podziękować za ich wysiłek, oddanie i poświęcenie, na które nie każda osoba byłaby gotowa. Jak wynika z badania zrealizowanego w ramach kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”, opiekunowie przyznają, że napotykają różne problemy w związku z pełnioną przez nich funkcją i również potrzebują wsparcia. Wśród trudności związanych z opieką nad chorym ponad połowa osób (51%) skarży się na zmęczenie fizyczne, wyczerpanie, a 46% na brak czasu dla siebie. Jak sami opiekunowie przyznają, jedną z największych przeszkód jest poczucie bezradności i samotność[1].  

Od wielu lat obserwuję opiekunów pacjentów. To osoby silne psychicznie, które niejednokrotnie, gdy chory traci nadzieję, nie poddają się i walczą za niego i o niego. Przy tym są bardzo troskliwe i opiekuńcze, każdą chwilę poświęcają swoim bliskim, często zapominając o swoich potrzebach. Niestety inni również często nie pamiętają o ich istnieniu i ogromnej roli, jaką odrywają w życiu pacjenta. Powołanie Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna ma na celu zwrócenie społecznej uwagi na tą niezwykle ważną grupę osób oraz zrozumienie ich potrzeb. Będzie to również okazja do wyrażenia wdzięczności. Jak pokazują badania, opiekunowie zmagają się nie tylko z chorobą bliskiej osoby, ale także z własnymi problemami, takimi jak osamotnienie czy poczucie wypalenia. Obchody Dnia Opiekuna mogą  być naszym wspólnym apelem o zwiększenie działań edukacyjnych oraz realnej pomocy, tak, by najbliższym pacjentów poprawić jakość życia i ułatwić sprawowanie opieki - podkreśla ks. dr Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

***

Kampania edukacyjna „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”, zainicjowana w 2016 roku przez Nutricię Medyczną, ma na celu budowanie świadomości na temat żywienia medycznego jako integralnego elementu opieki zdrowotnej. Pierwsza edycja była poświęcona pacjentom onkologicznym, a druga dodatkowo osobom doświadczającym chorób neurologicznych. W drugiej połowie 2018 roku kampania została poszerzona o działania dotyczące żywienia dojelitowego (bezpośrednio do żołądka lub jelita) z uwzględnieniem różnych jednostek chorobowych, w których jest ono stosowane.

Kampanię wspiera wiele towarzystw naukowych i organizacj pacjentów.

 

[1] Badanie „Opiekunowie osób chorych neurologicznie i onkologicznie” zrealizowane przez SW Research na zlecenie Nutricii Medycznej w dniach 23.02-05.03.2018; próba reprezentatywna ze względu na wiek, płeć, wielkość miejscowości, ankieta internetowa CAWI. Możliwość wyboru wielu odpowiedzi, n=298.

kontakt dla mediów
Menedżer ds. PR Marki, Fundacja Nutricia
Diana Sobolewska

diana.sobolewska@nutricia.com

tel: 505 693 354

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii zdrowie