kultura/sztuka/rozrywka

Przed nami Szósty Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu!

„Łączy nas historia” to motto 6. edycji Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się w Toruniu w dniach 22–24 listopada 2018 roku. Idea przewodnia tej odsłony festiwalu silnie związana jest z tegoroczną, setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas 6. edycji reportaże, dokumenty i filmy fabularyzowane pozwolą uczestnikom z różnej perspektywy spojrzeć i rozważyć pojęcie niepodległości i polskości. Już można rezerwować darmowe wejściówki na bloki.

Trwa rezerwacja na pokazy i spotkania w ramach 6. edycji Festiwalu Sztuki Faktu. Na uczestników czeka mnóstwo wrażeń, niecodziennych spotkań, oryginalnych pokazów i inspirujących rozmów. Rezerwacji można dokonać pod adresem https://sztukafaktu.pl/rezerwacja a następnie zarezerwowane wejściówki do 21 listopada odbierać w biurze Toruńskiej Agendy Kulturalnej przy ul. Konopnickiej 13/4 (III piętro) w godz. 8:00–16:00. Zachęcamy również do rezerwacji grupowych. Istnieje także możliwość odbioru wejściówek pod tym samym adresem bez wcześniejszej rezerwacji. Cały program festiwalu dostępny jest na stronie http://sztukafaktu.pl/program. Poniżej opis wybranych wydarzeń w ramach festiwalu.

Tradycyjnym punktem programu w ramach Festiwalu Sztuki Faktu jest konkurs na reportaż telewizyjny i dokument z pogranicza reportażu. Konkurs ma na celu promocję gatunków misyjnych oraz kształtowanie nowej generacji reporterów i dokumentalistów. Do tegorocznego przeglądu spłynęły produkcje najlepszych dziennikarzy, zrealizowane dla takich programów jak „Alarm!” (TVP1), „Magazyn Ekspresu Reporterów” (TVP 2), „Superwizjer” (TVN) czy pasm w takich stacjach jak TVN 24, Polsat News, TVP Sport czy TVP Kultura. Najlepsze reportaże przeglądu konkursowego obejrzeć można będzie w piątek, 23 listopada o godz. 9.30 na Małej Scenie Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, a poprowadzi go Barbara Paciorkowska, członek jury konkursowego, dziennikarka, reporterka, dokumentalistka, zdobywczyni wielu nagród takich jak Prix Italia, Prix Europa czy Zielony Oskar.

Historia jest wczoraj. Reportaż współczesny to w gruncie rzeczy rejestr toczącej się wokół nas nieustającej historii. Im bardziej reporter jest dociekliwy, docierający do nieznanych faktów i zjawisk, im dokładniej dokumentuje wydarzenia, tym pełniej oddaje świadectwo swoich czasów. – przekonuje Jacek Snopkiewicz (PWSFTviT), dyrektor artystyczny festiwalu.

Festiwal Sztuki Faktu to także możliwość, aby oprócz konkursowych realizacji, zapoznać się z cenionymi filmami dokumentalnymi. Doskonała ku temu okazja szykuje się podczas panelów poświęconych najważniejszej konferencji telewizji publicznych o zasięgu globalnym, która w lokalnym charakterze przybiera nazwę MiniINPUTU. Zarówno w czwartek, 22 listopada, jak i w piątek od godz. 9.00, widzowie będą mogli zobaczyć najciekawsze dokumenty z konferencji, ktore na Festiwal Sztuki Faktu wyselekcjonowała koordynatorka projektu w Polsce, Renata Puchacz-Kuszaj. Podczas panelu zobaczymy: „Breaking the Cycle” (Tomas Lindh), „Tokyo Black Hole: Year Zero In Post – WWII Japan” (Kensuke Koshi, Sadao Moriuchi) oraz „National Bird” (Sonia Kennenbeck).

Również w piątek, 23 listopada, czeka nas swoista filmowa uczta. Od 11.30 prof. Andrzej Sapija poprowadzi „Przegląd Mistrzów Polskiego Kina PWSFTviT”, podczas którego widzowie zobaczyć będą mogli niezwykłe realizacje dokumentalne i fabularne śmietanki polskiego filmu. Pokaz obejmuje  m.in. produkcej Krzysztofa Sheybala („Pierwsze etiudy”, 1949), Andrzeja Wajdy („Zły chłopiec”, 1951), Romana Polańskiego („Dwaj ludzie z szafą”, 1958), Jerzego Skolimowskiego („Hamleś”, 1960) czy Krzysztofa Kieślowskiego („Urząd”, 1966).

 

W programie festiwalu zagości ponownie znany z poprzednich edycji panel „Fakt w fabule”, który w tym roku zaserwuje niezwykłe emocje. W czwartek, 22 listopada o godz. 20.00 zaprezentowany zostanie głośny film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (2018) w reżyserii Denisa Delića. W piątek, 23 listopada o godz. 15.00 widzowie festiwalu zobaczyć będą mogli produkcję uhonorowaną aż 15 różnymi nagrodami – „Matkę królów” (1982) w reżyserii Janusza Zaorskiego. W sobotę, 24 listopada o godz. 15.30 natomiast wyświetlona zostanie fascynująca produkcja, pt. „Zezowate Szczęście” (1960) w reżyserii Andrzeja Munka.

Równie ciekawą propozycją z pewnością będzie stylizowana na komiks animacja o Ryszardzie Kapuścińskim „Jeszcze dzień z życia” (2018), w reżyserii Damiana Nenowa, Raúla de la Fuente, do której wstęp wygłosi Marek Miller z Laboratorium Reportażu.

Drugi dzień festiwalu zwieńczy natomiast wyczekiwana przez wielu Noc Reporterów. Od godz. 20.30 Mała Scena ACKiS „Od Nowa” kipieć będzie od gorących dyskusji, trudnych pytań, zwierzeń i anegdot z pracy polskiego reportera. Będzie to także doskonała okazja do spotkania z czołowymi dziennikarzami TVN, TVP czy Polsat. Na pytania Katarzyny Marcysiak odpowiadać będą Wojciech Bojanowski, dziennikarz śledczy związany z „Faktami” i „Superwizjerem”, Barbara Włodarczyk, dziennikarka związana z redakcją publicystyki międzynarodowej TVP, która zajmuje się tematyką krajów byłego ZSRR, oraz Jerzy Morawski, polski scenarzysta filmowy, realizator filmów dokumentalnych i reporter.

 

Zobacz program festiwalu - Festiwal Sztuki Faktu

Zupełnie nowym elementem Festiwalu będzie projekt Marka i Jadwigi Czarneckich, w formie wystawy, „Nasz niebezpieczny świat”, który ma ukazywać zagrożenia wynikające z użytkowania przeciwko społeczeństwu bezzałogowych urządzeń powietrznych. Celem projektu jest uzmysłowienie mieszkańcom współczesnego świata, że wykorzystywanie dronów (w tym również do celów bojowych) może w krótkim okresie czasu zakłócić lub całkowicie zniszczyć nasze życie.

Tradycyjnie już, w ostatni dzień festiwalu, zwieńczeniem będzie Gala Zamknięcia, na której wyróżnieni zostaną uczestnicy konkursu na najlepszy reportaż telewizyjny i film dokumentalny z pogranicza reportażu. W części artystycznej natomiast przewidziany został recital Piotra Machalicy „Mój ulubiony Młynarski”, podczas którego usłyszymy wyłącznie utwory spod pióra Mistrza. Zabrzmią piosenki zarówno autorskie, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury. W programie m.in. „Jeszcze w zielone gramy”, „Tango desperado”, „Nie ma jak u mamy”, „Bynajmniej”, „Moje ulubione drzewo”, „Najpiękniejszy list miłosny”, „Idź swoją drogą” czy „Blue Tango”.

***

Organizatorami Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Mecenasami festiwalu są dostawca ciepła dla Miasta Torunia 
— spółka PGE Toruń, należąca do grupy PGE Energia Ciepła oraz FF Music, właściciel portalu Niezła Sztuka.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/