nowe produkty/usługi media/marketing/reklama ekonomia/biznes/finanse

IP: eurobank wprowadził lokatę warunkową – z możliwością jej opłacenia w ciągu 3 dni kalendarzowych

09.11.2018 | Eurobank

Jako jeden z niewielu banków na polskim rynku, eurobank oferuje swoim klientom możliwość założenia lokaty warunkowej – czyli bez konieczności posiadania środków w danym momencie, ale pod warunkiem opłacenia lokaty w ciągu 3 dni kalendarzowych od jej założenia w placówce banku.

Lokata warunkowa to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących atrakcyjnych możliwości lokowania oszczędności. Już na trzy dni przed planowanym terminem przelania środków, klient może dopełnić wszystkich formalności związanych z założeniem lokaty w placówce eurobanku. Co ważne – bez konieczności posiadania w danym momencie środków w gotówce oraz na koncie osobistym w eurobanku. Lokata zostanie aktywowana pod warunkiem wpłaty środków w ciągu 3 dni kalendarzowych – przelewem z innego banku lub z konta w eurobanku bezpośrednio na konto lokaty. Klient nie musi więc osobiście deponować środków w gotówce w oddziale banku, a przelew może być wykonany również przez osobę trzecią. Numer konta lokaty do wpłaty środków klient otrzyma wraz z potwierdzeniem założenia lokaty w placówce banku.

Nowy proces dotyczy większości lokat zakładanych w placówkach eurobanku (własnych i franczyzowych). Nie dotyczy lokat zakładanych za pośrednictwem bankowości internetowej oraz bankowości mobilnej eurobanku. Realizacja wpłaty na rachunek lokaty możliwa jest jedynie w walucie PLN i w kwocie zdefiniowanej w potwierdzeniu założenia lokaty. Oprocentowanie lokaty będzie obowiązywało na dzień zaksięgowania środków na rachunku lokaty.

kontakt dla mediów
Eurobank
Łukasz Pałka

lukasz.palka@eurobank.pl

tel: 071 795 57 97

informacje o firmie

Euro Bank S.A. (eurobank) to detaliczny bank „na co dzień” z szeroką ofertą produktów dla klientów indywidualnych. Pozycję eurobanku wśród banków oferujących najnowocześniejsze usługi ugruntowały takie wdrożenia jak: płatności mobilne HCE, funkcjonalne widgety (dla Androida oraz iOS), Touch ID (dla iOS), bankowość internetowa w RWD, karta multiwalutowa.

Bank skupia się na jakości oferowanych usług oraz produktów w każdym kanale kontaktu. W ciągu kolejnych 5. kwartałów w 2015 i  w 2016 r. eurobank znajdował się w TOP 3 według wskaźnika satysfakcji Klienta -  NPS (TNS/OBOP, Audyt Bankowości Detalicznej, 2015-2016 r.).

Kluczowe wyróżnienia z 2017 r:

- Instytucja Roku 2016 -  Bank zajął 3. miejsce w kategorii „Jakość obsługi w kanałach zdalnych” oraz 3. miejsce w kategorii „Jakość obsługi w placówkach” (MojeBankowanie.pl, 07 marca 2017 r.), - Przyjazny Bank Newsweeka  - Bank zajął 1. miejsce w kategorii „Bankowość hipoteczna” (26 września 2017 r.),

- Złoty Bankier 2017 - Bank zajął 2. miejsce w kategorii  „Złoty Bank” - Najwyższa jakość obsługi we wszystkich kanałach kontaktu z klientem (21 kwietnia 2017 r.),

- Złote Spinacze 2017 - Bank otrzymał statuetkę Brązowego Spinacza, w kategorii „Corporate Social Responsibility” za kampanię "Our People Round The World" (1 grudnia 2017 r.),

- Monitor Satysfakcji Klientów Banków, ARC Rynek i Opinia -  Bank zajął drugie miejsce w  zestawieniu „Ogólny ranking form kontaktu z bankiem”  (7 grudnia 2017 roku).

Wysoką ocenę wiarygodności finansowej eurobanku potwierdza agencja ratingowa Fitch. eurobank otrzymał rating długoterminowy (long term IDR) na poziomie „A-”, z perspektywą stabilną.

Bank zatrudnia niemal 2900 pracowników i posiada sieć licząca prawie 500 placówek, rozmieszczonych na terenie całej Polski. Większościowym właścicielem jest francuska Grupa Societe Generale, która zatrudnia 146 tys. pracowników \w 66 krajach, obsługując 31 mln klientów.

www.eurobank.pl

infolinia: 19 000 (koszt połączenia wg stawki operatora)

załączniki

więcej z kategorii nowe produkty/usługi