kultura/sztuka/rozrywka ekonomia/biznes/finanse

PZU mecenasem wystawy „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”

08.11.2018 | Grupa PZU

Polskie ordery i odznaczenia prezentowane będą od 9 listopada 2018 r. w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Wystawa przygotowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i obejmuje blisko tysiąc obiektów, w tym mundury i dokumenty.

Ordery i odznaczenia są najwyższą formą honorowej nagrody, którą obywatel może otrzymać od ojczyzny lub władcy. Przez stulecia towarzyszyły one dziejom państwa i narodu, świadcząc o ich aspiracjach i dążeniach.

W ramach mecenatu wystawy ze środków PZU został sfinansowany zakup gablot, które spełniają najwyższe wymogi pod względem zabezpieczenia przed uszkodzeniem czy kradzieżą cennych eksponatów, a także zapewniają optymalne warunki do przechowywania i prezentacji odznaczeń. Na potrzeby wystawy został również przekonfigurowany obecny system monitoringu, a także wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia w Pałacu ma wyspie, Pałacu Myślewickim oraz Podchorążówce.

Rozpoczynająca się ekspozycja w przekrojowy sposób ukazuje historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII wieku do współczesności. W przestrzeniach Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickiego i Podchorążówki od 9 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r. ( w godz. 10.00-18.00) zaprezentowanych zostanie blisko tysiąc obiektów pochodzących z polskich i zagranicznych zbiorów, w tym ze słynnych europejskich muzeów, m.in. ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, Muzeum Armii oraz Muzeum Legii Honorowej w Paryżu, Królewskiego Muzeum Armii i Historii Wojskowości w Brukseli, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. Eksponowane będą ordery i odznaczenia, mundury, dokumenty oraz portrety wybitnych Polaków, uhonorowanych za zasługi dla Polski.

Na wystawie zaprezentowane będą eksponaty od czasów króla polskiego, elektora saskiego, Augusta II. Najcenniejszymi prezentowanymi na wystawie eksponatami będą: Ordery Orła Białego, należące do garnituru diamentowego i rubinowego Augusta II, oraz szpada pochodząca z tegoż garnituru rubinowego, a także Order Orła Białego Józefa Wybickiego, twórcy Mazurka Dąbrowskiego, krzyż Orderu Virtuti Militari z numerem „1”, którym marszałek Józef Piłsudski odznaczył Lwów, oraz ordery po marszałku Ferdynandzie Fochu i Order Orła Białego papieża Jana Pawła II ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Będzie można prześledzić także, jak zmieniające się odznaki orderowe i okoliczności ich nadawania dokumentowały skomplikowane dzieje Polski: od czasów zaborów i walki o niepodległość poprzez II RP, działalność władz polskich na obczyźnie i narzucony krajowi rząd komunistyczny aż po odzyskanie niepodległości, której symbolem stało się przekazanie przez ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie demokratycznie wybranemu prezydentowi RP insygniów Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.

Wystawa przybliży również historię poszczególnych znaków zaszczytnych: krzyży, gwiazd orderowych i medali. Znajdą się na niej także elementy strojów orderowych, dyplomy, legitymacje, oryginalne pudła i etui oraz zdjęcia i filmy.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny skierowany do wszystkich grup odbiorców, w tym m.in. niedzielne warsztaty dyskusyjne, zajęcia edukacyjne dla szkół i przedszkoli oraz cykl wykładów. Bezpłatne oprowadzanie po ekspozycji odbywać się będzie w trzy kolejne soboty listopada, rozpoczynając od 10 listopada (godz. 11.00, spotkanie przed Pałacem na Wyspie).

Projekt „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” otrzymał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Patronat Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Osiem lat Mecenatu PZU dla Łazienek Królewskich!

Już osiem lat, czyli od 2011 roku PZU wspiera Muzeum w zapewnieniu bezpieczeństwa ponad 3 milionom osób zwiedzających Łazienki Królewskie rocznie (czyli prawie 25 milionów w ciągu tych lat) oraz finansuje sprzęt niezbędny do działań prewencyjnych prowadzonych na 76 hektarach historycznego ogrodu oraz w 15 zabytkowych obiektach, gdzie eksponowane są kolekcje królewskie oraz dzieła sztuki.

Mecenat PZU pozwala Muzeum na znaczącą poprawę standardów w zakresie ochrony zbiorów przed pożarem, kradzieżą i innymi niebezpieczeństwami grożącymi ich zniszczeniem lub utratą. Dzięki wykonaniu najnowocześniejszych systemów zabezpieczeń możliwa jest organizacja ponad 300 wydarzeń rocznie, Muzeum swobodnie wypożycza obiekty z innych światowych muzeów, o czym dobitnie świadczy wystawa Blask orderów, na której zgromadzone są najdroższe odznaczenia czy choćby planowana w 2019 roku ekspozycja dzieła Rembrandta. Dzięki poprawie systemów bezpieczeństwa i wyposażeniu służb ochrony ogród Muzeum jest dostępny codziennie, kiedy inne muzea są już zamknięte, Łazienki Królewskie wciąż zapraszają na spacery a goście mogą się tu czuć bezpiecznie.

Muzeum posiada profesjonalne Centrum Monitoringu, a służby ochrony korzystają z nowoczesnego sprzętu m.in. z defibrylatorów, przenośnych kamer termowizyjnych, segwayów, pojazdów elektrycznych Melex. W ciągi ośmiu lat mecenatu PZU nastąpiła rozbudowa i przejście od analogowego do cyfrowego, całodobowego systemu monitoringu kluczowych miejsc w ogrodzie i obiektach (ponad 100 kamer), co umożliwia lepszą prewencję, a w przypadku zdarzeń pozwala na sprawną reakcję i udzielenie pomocy.

W celu poprawy bezpieczeństwa, w najważniejszych budynkach, gdzie znajduje się kolekcja królewska został wprowadzony System Indywidualnej Ochrony Zbiorów, czyli system niewidocznych barier i czujników, który pozwala na monitowanie położenia obiektów i zachowania zwiedzających. W ostatnim roku ze środków Mecenasa PZU został zakupiony i uruchomiany system klucza centralnego wraz z trzema depozytorami, co usprawniło pracę służ ochrony.

Najważniejsze zadania sfinansowane ze środków PZU w latach 2011 – 2018

  1. Wymiana przestarzałych kamer analogowych na cyfrowe zewnętrzne i rozbudowa o nowe cyfrowe wewnątrz Starej Oranżerii i dawnej Oberży.
  2. Objęcie monitoringiem wizyjnym trzech bram wejściowych (ul. Gagarina, Podchorążych, Agrykoli), Pawilonów Chińskich.
  3. Zakup ponad 60 oświetlaczy podczerwieni (do kamer).
  4. Objęcie elektronicznymi systemami bezpieczeństwa (SSWiN, SAP, CCTV): otoczenie Pomnika Chopina, Świątynie Sybilli i Egipska, Wodozbiór.
  5. Wykonanie kurtyny laserowej w Starej Pomarańczarni.
  6. Zakup m.in.: dwóch defibrylatorów, dwóch przenośnych kamer termowizyjnych, dziesięciu kamer przenośnych, trzech segwayów, dwóch pojazdów elektrycznych Melex.
  7. Zakup i uruchomienie systemu klucza centralnego z trzema depozytorami.
  8. Zakup gablot i zabezpieczenia wystawy
informacje o firmie
informacje o firmie