budownictwo/nieruchomości środowisko naturalne/ekologia

IP_50 kolejnych czujników smogu od eurobanku – rusza 2#BezSmogu

17.10.2018 | Eurobank

Mysłowice, Jarosław, Turek, Głogów czy Starogard Gdański - to tylko kilka z 50 miejscowości, w których eurobank zainstalował kolejne czujniki smogu w swoich placówkach w ramach 2. edycji kampanii #BezSmogu. Bank zainicjował kampanię w 2017 r. jako swoją odpowiedź na smog – problem społeczny, który dotyczy każdego z nas i z którym trzeba się zmierzyć tu i teraz.

Polska zanieczyszczona

- Smog jest problemem, z którym Polacy mierzą się od lat. Poprawa jakości powietrza w Polsce to jednocześnie jedno z największych współczesnych wyzwań. eurobank jako instytucja odpowiedzialna społecznie zwraca uwagę Polaków na ten ważny temat. W ramach kampanii #BezSmogu z jednej strony prowadzimy realne działania - właśnie poszerzyliśmy ogólnopolską sieć z danymi dotyczącymi jakości powietrza o 50 kolejnych czujników smogu, które zainstalowaliśmy w naszych placówkach. Z drugiej strony edukujemy – mówimy o konsekwencjach oddychania zanieczyszczonym powietrzem, ponieważ zależy nam na zwiększeniu świadomości tego problemu – mówi Magdalena Suchanek, Dyrektor Zarządzający, Euro Banku S.A.

Polska od lat przoduje w rankingu krajów europejskich, w których jakość powietrza jest bardzo zła. Polacy oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Według Europejskiej Agencji Środowiska zła jakość powietrza przyczynia się nie tylko do degradacji środowiska naturalnego, ale przede wszystkim niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi. Jak pokazują dane z raportu „Jakość powietrza w Europie – raport 2017”[1] zła jakość powietrza przyczynia się do śmierci ponad 47 tys. osób w Polsce w ciągu roku.

- Wpływ smogu na nasz organizm jest zatrważający. Przyspieszone starzenie układu nerwowego, problemy z oddychaniem, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, astma, bezpłodność... Lista chorób spowodowanych oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem jest bardzo długa. Dlatego każda inicjatywa i każde działanie, które zwracają uwagę na ten ważny problem społeczny, a jednocześnie są realnym wsparciem w walce ze smogiem, są nieocenione. Tym bardziej cieszę się, że eurobank kontynuuje kampanię #BezSmogu. Im większa liczba czujników, tym wyższy poziom świadomości – mówi Artur Kurasiński, bloger, ambasador akcji #BezSmogu.

Dodatkowo, w corocznym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia z 2017[2] roku wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast aż 36 znajduje się w Polsce. Wynik ten jest gorszy niż rok wcześniej – w 2016 roku w zestawieniu uwzględniono 33 polskie miasta. Co więcej, WHO wskazuje, że w Polsce aż 72% miast ma przekroczone normy jakości powietrza.

Jak walczyć ze smogiem?

Pierwszym elementem walki ze smogiem jest przede wszystkim zbudowanie odpowiedniej świadomości w społeczeństwie oraz zadbanie o jak najszerszą sieć czujników, które będą monitorować stan powietrza. Co niezwykle ważne, czujniki smogu powinny znajdować się nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach. Wszyscy powinni mieć możliwość bieżącego sprawdzania jakości powietrza w swoim najbliższym otoczeniu. Dzięki temu możemy zadbać o swoje zdrowie, tak planując codzienne aktywności, aby nie narażać siebie i swoich bliskich na dłuższe przebywanie na zewnątrz, jeśli stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu jest wysokie.

Błędne jest założenie, że smog występuje tylko w dużych aglomeracjach. Dlatego w ramach kampanii #BezSmogu montujemy czujniki  w naszych placówkach również w mniejszych miejscowościach. Dostęp do bieżących pomiarów powinni mieć wszyscy, ponieważ dzięki świadomości zagrożenia można zabezpieczyć się przed jego skutkami. Odczyty z naszych czujników z aktualnym stanem powietrza dostępne są na stronie https://airly.eu/map/pl/ oraz w aplikacjach Airly dostępnych na system Android oraz iOS– dodaje Magdalena Suchanek.

#BezSmogu

Kampania #BezSmogu jest jednym z kluczowych elementów działań CSR eurobanku. Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat smogu i zwiększenie świadomości Polaków na temat zagrożeń wynikających z oddychania zanieczyszczonym powietrzem. W ramach kampanii eurobank wspiera rozwiązania na rzecz walki ze smogiem. W ciągu dwóch edycji kampanii eurobank przyłączył się do tworzenia i poszerzenia ogólnopolskiej sieci czujników jakości powietrza i we współpracy z firmą Airly zamontował ich już 100 w swoich placówkach w całej Polsce. Dzięki temu lokalne społeczności mają dostęp do bieżących informacji o poziomie stężenia zanieczyszczeń powietrza. Odczyty z czujników można znaleźć na stronie https://airly.eu/map/pl/ oraz w aplikacjach Airly dostępnych na system Android oraz iOS. Sensory mierzą poziom stężenia pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza  i znajdują się m.in. w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, dolnośląskim, małopolskim, lubuskim, łódzkimi, mazowieckim, lubelskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, opolskim. Pełna lista miast, w których zamontowane zostały czujniki w ramach 1. i 2. edycji kampanii #BezSmogu  znajduje się na stronie internetowej kampanii.

 

Więcej informacji na temat kampanii:

https://eurobank.pl/o-banku/bez-smogu/

Film wyjaśniający ideę tworzenia sieci czujników:

https://www.youtube.com/watch?v=Ai0TRukUnXg

 

[1] https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/publications/card/4051

[2] http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/250141/?sequence=1

kontakt dla mediów
Eurobank
Magdalena Suchanek

magdalena.suchanek@eurobank.pl

tel: 071 795 57 91

informacje o firmie

Euro Bank S.A. (eurobank) to detaliczny bank „na co dzień” z szeroką ofertą produktów dla klientów indywidualnych. Pozycję eurobanku wśród banków oferujących najnowocześniejsze usługi ugruntowały takie wdrożenia jak: płatności mobilne HCE, funkcjonalne widgety (dla Androida oraz iOS), Touch ID (dla iOS), bankowość internetowa w RWD, karta multiwalutowa.

Bank skupia się na jakości oferowanych usług oraz produktów w każdym kanale kontaktu. W ciągu kolejnych 5. kwartałów w 2015 i  w 2016 r. eurobank znajdował się w TOP 3 według wskaźnika satysfakcji Klienta -  NPS (TNS/OBOP, Audyt Bankowości Detalicznej, 2015-2016 r.).

Kluczowe wyróżnienia z 2017 r:

- Instytucja Roku 2016 -  Bank zajął 3. miejsce w kategorii „Jakość obsługi w kanałach zdalnych” oraz 3. miejsce w kategorii „Jakość obsługi w placówkach” (MojeBankowanie.pl, 07 marca 2017 r.), - Przyjazny Bank Newsweeka  - Bank zajął 1. miejsce w kategorii „Bankowość hipoteczna” (26 września 2017 r.),

- Złoty Bankier 2017 - Bank zajął 2. miejsce w kategorii  „Złoty Bank” - Najwyższa jakość obsługi we wszystkich kanałach kontaktu z klientem (21 kwietnia 2017 r.),

- Złote Spinacze 2017 - Bank otrzymał statuetkę Brązowego Spinacza, w kategorii „Corporate Social Responsibility” za kampanię "Our People Round The World" (1 grudnia 2017 r.),

- Monitor Satysfakcji Klientów Banków, ARC Rynek i Opinia -  Bank zajął drugie miejsce w  zestawieniu „Ogólny ranking form kontaktu z bankiem”  (7 grudnia 2017 roku).

Wysoką ocenę wiarygodności finansowej eurobanku potwierdza agencja ratingowa Fitch. eurobank otrzymał rating długoterminowy (long term IDR) na poziomie „A-”, z perspektywą stabilną.

Bank zatrudnia niemal 2900 pracowników i posiada sieć licząca prawie 500 placówek, rozmieszczonych na terenie całej Polski. Większościowym właścicielem jest francuska Grupa Societe Generale, która zatrudnia 146 tys. pracowników \w 66 krajach, obsługując 31 mln klientów.

www.eurobank.pl

infolinia: 19 000 (koszt połączenia wg stawki operatora)

załączniki

więcej z kategorii budownictwo/nieruchomości