wydarzenia styl życia sprawy społeczne nauka/edukacja/szkolenia

Białostocki magistrat wspiera akcję Nieskradzione.pl

01.10.2018 | Grupa BIK

Co może się stać, gdy nasz dowód osobisty wpadnie w niepowołane ręce? Jak zachować się w sytuacji, gdy zgubimy nasz dokument tożsamości? Mieszkańcy Białegostoku mogą się tego dowiedzieć dzięki akcji edukacyjnej Nieskradzione.pl, w którą włączył się białostocki magistrat.

Od 1 października do 31 grudnia 2018 r. każda osoba odbierająca dowód osobisty w Urzędzie Miejskim w Białymstoku otrzyma instrukcję, jak chronić swoje dokumenty i swoją tożsamość.

Dokument tożsamości to znacznie więcej niż tylko zwykły kawek plastiku. To zbiór danych, cennych także dla złodziei. Dlatego w sposób szczególny należy go chronić. Dowód osobisty potwierdza naszą tożsamość i obywatelstwo. Korzystamy z niego nie tylko w urzędach, ale także załatwiając formalności w banku czy odbierając przesyłkę na poczcie. Dla osiemnastolatka jest przepustką do dorosłości.

Warto mieć świadomość, że wraz z dowodem złodziej kradnie dane, dzięki którym może próbować osiągnąć korzyści majątkowe. Skradziony dowód może posłużyć do wynajęcia mieszkania, zaciągnięcia kredytu, założenia fikcyjnego konta lub zrobienia zakupów przez internet. A to wszystko na rachunek poszkodowanego. Więcej informacji o konsekwencjach utraty tożsamości można znaleźć na stronie www.nieskradzione.pl

O swój dowód osobisty warto zacząć dbać już w momencie odbioru dokumentu w urzędzie

Pod żadnym pozorem nie można oddawać dowodu osobistego w zastaw, na przykład w wypożyczalniach sprzętu. Trzeba go zawsze „mieć go na oku”. Dobrym pomysłem jest ubezpieczenie się na wypadek szkody, tzn. zarejestrowanie się na stronie Biura Informacji Kredytowej, dzięki czemu otrzymujemy bezpłatny dostęp do usługi zastrzegania. W razie utraty dokumentu, użytkownik portalu bik.pl, dosłownie jednym kliknięciem wyłączy dokument z obiegu, i udaremni zamiary złodzieja, który już nie będzie mógł potwierdzić naszej tożsamości skradzionym dowodem.

Jak to działa?

Informacja o zastrzeżeniu ze strony BIK trafia do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich, w którym uczestniczą wszystkie banki w Polsce, a także Poczta Polska oraz operatorzy telefonii komórkowej. Informacja z BIK trafia w ciągu kilku minut do wszystkich w/w instytucji,  i w ten prosty sposób skutecznie udaremnia plany przestępców.

Do urzędu gminy – po nowy dowód i nie tylko…

Nie zapominajmy o zgłoszeniu unieważnienia dowodu osobistego w urzędzie gminy - nie musi to być urząd określony dla miejsca zamieszkania, jednak należy udać się tam osobiście, aby urząd unieważnił dowód i przyjął wniosek o wyrobienie nowego dokumentu.

Dodatkowo, jeśli mamy podejrzenie, że nasz dowód został skradziony, to wówczas powiadamiamy o przestępstwie najbliższą jednostkę policji.

Zgłoszenia unieważnienia i wnioski o nowy dowód osobisty w Białymstoku przyjmowane są w Departamencie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta przy ul. Branickiego 3/5.

 

Więcej informacji na: www.nieskradzione.pl/zastrzeganie-dokumentow

 

Nieskradzione.pl to ogólnopolska akcja edukacyjna zainicjowana w 2015 roku przez Biuro Informacji Kredytowej oraz Komendę Główną Policji. Akcja jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie związane z kradzieżą danych osobowych, wykorzystywaną do przestępstw finansowych, m.in. do podszywania się pod cudzą tożsamość w celu wyłudzenia kredytów. Społeczny cel akcji to uświadomienie potrzeby ochrony swoich danych osobowych, zwłaszcza dowodu osobistego, oraz konieczności wyłączenia go z obiegu w przypadku utraty lub zaginięcia dokumentu.

Nieskradzione.pl to jednocześnie adres platformy edukacyjnej akcji, która wskazuje m.in. możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżą danych osobowych oraz sposoby szybkiego zastrzegania zagubionego dowodu osobistego, również poza granicami kraju. Na stronie opisane są prawdziwe zdarzenia, dotyczące konsekwencji przywłaszczenia cudzej tożsamości, a także znajdują się zasady oraz gotowe porady na temat przechowywania i udostępniania danych osobowych, zarówno w życiu codziennym, jak i w Internecie. Więcej informacji znajduje się także na www.bik.pl

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE to ogólnopolska baza danych zastrzeżonych dokumentów tożsamości, należąca do Związku Banków Polskich.  W Systemie uczestniczą wszystkie banki w Polsce, dlatego składając w dowolnej placówce bankowej stosowny wniosek o dokonanie zastrzeżenia dokumentu, informacja ta pojawia się w całym Systemie w czasie rzeczywistym.  Nowym kanałem zastrzegania dokumentu tożsamości dostępnym on-line, 24 godziny na dobę jest portal www.bik.pl, gdzie jednym kliknięciem można wycofać dokument z obiegu, powiadamiając jednocześnie wszystkie instytucje finansowe, uczestniczące w Systemie. System zapewnia ochronę osobom, które utraciły swoje dokumenty tożsamości poprzez ograniczenie możliwości ich późniejszego wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która dokumenty utraciła. Więcej na: www.dokumentyzastrzezone.pl 

 

Kontakt dla prasy:

Alina Stahl

Dyrektor Biura PR i Komunikacji

BIK SA

tel.: +48 22 348 4180

kom.: + 48 512 164 476

kontaktmedia@bik.pl

Aleksandra Stankiewicz-Billewicz

Biuro PR i Komunikacji

BIK SA

tel.: +48 22 348 4131

kom.: + 48 512 164 131

kontaktmedia@bik.pl

Urszula Mirończuk

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Białegostoku

Urząd Miejski w Białymstoku

tel./fax 85 869 61 85

tel. kom. 506 038 761

 

 

kontakt dla mediów
Aleksandra Stankiewicz-Billewicz
Ekspert ds. PR, Grupa BIK
Aleksandra Stankiewicz-Billewicz

aleksandra.stankiewicz-billewicz@bik.pl

tel: +48 22 348 4131

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii wydarzenia