ekonomia/biznes/finanse

Sieć GreenWay Polska urośnie prawie o połowę… w ciągu kilku dni

26.07.2018 | GreenWay Polska

Sieć GreenWay Polska – największego operatora szybkich ładowarek samochodów elektrycznych – powiększy się w lipcu o 21 punktów, a do końca sierpnia przybędzie kolejnych 10 urządzeń. Umożliwia to nowelizacja ustawy o biopaliwach, wchodząca w życie 27 lipca. Łącznie pod koniec sierpnia własna sieć GreenWay Polska będzie liczyła ponad 60 stacji.

GreenWay do lipca zainstalował blisko 30 nowych ładowarek, które nie mogły zostać oddane
do użytku kierowcom ze względu na obowiązujące przepisy. Zgodnie z ustawą o elektromobilności, która weszła w życie 22 lutego br., każda stacja ogólnodostępna musiała przejść badanie Urzędu Dozoru Technicznego, jednak do chwili obecnej nie ukazało się rozporządzenie ME, które regulowałoby sposób przeprowadzenia takiego odbioru.

Spowodowało to duży przestój i na jakiś czas wstrzymało rozwój rynku infrastruktury ładowania – mówi Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska. – Było też dużym utrudnieniem i powodem niezadowolenia naszych klientów, którzy widzieli zainstalowane ładowarki, ale nie mogli z nich korzystać.

Obecnie, zgodnie z nowelizacją ustawy o biopaliwach, która wchodzi w życie 27 lipca, UDT ma na badanie 12 miesięcy od daty ukazania się rozporządzenia. Dzięki temu, GreenWay może w ciągu dnia uruchomić kilkadziesiąt nowych i skokowo zwiększyć liczbę funkcjonujących stacji.

To ogromny postęp – dodaje Rafał Czyżewski. – Obecnie możemy za jednym zamachem oddać klientom do użytku 21 stacji. Pozostałe z obecnie zainstalowanych czekają jeszcze na podłączenia zasilania ze strony operatorów sieci dystrybucyjnej lub podpisania umów dostawy energii, co zostanie sfinalizowane do końca sierpnia. Dzięki temu skokowemu zwiększeniu liczby stacji, podróż elektrykiem przez Polskę będzie bardziej komfortowa. Ufam, że ta informacja przyczyni się do rozwoju rynku elektromobilności. Do tej pory główną obawą nabywców tego rodzaju pojazdów był zasięg auta i dostęp do stacji ładowania w trasie.

Ładowarki sieci GreenWay lokowane są najczęściej wzdłuż głównych tras, przy większych obiektach – galeriach handlowych, hipermarketach czy stacjach benzynowych – które zapewniają kierowcom wygodne spędzenie czasu ładowania. 

Każda nowo oddana do użytku ładowarka w sieci GreenWay do końca sierpnia będzie bezpłatna.

Szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji planowanych do uruchamia stacji znajdują się
na stronie www.greenwaypolska.pl.

kontakt dla mediów
GreenWay Polska
Alina Geniusz-Siuchnińska

alina.geniusz@inntu.pl

informacje o firmie

O GreenWay Polska:

GreenWay Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni jest częścią międzynarodowej grupy GreenWay, działającej w obszarze elektromobilności. Do 2020 roku planuje instalacje 200 stacji ładowania samochodów elektrycznych, w tym 10 ultraszybkich i 135 szybkich. W miejscach o zwiększonym zapotrzebowaniu na usługi ładowania zostaną zainstalowane magazyny energii, które skrócą czas oczekiwania na ładowanie, a także zmniejszą obciążenie sieci energetycznej w godzinach szczytu. Spółka planuje także rozwój sieci wraz z zainteresowanymi partnerami. Oprócz usług ładowania, świadczyć będzie usługę zarządzania infrastrukturą ładowania na zlecenie innych podmiotów.

Obecnie realizowana sieć ładowania jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach instrumentu Łącząc Europę.

Aktualizowana na bieżąco mapa sieci GreenWay (działających i planowanych stacji):

http://greenwaypolska.pl/nasze-stacje/

 

załączniki

więcej z kategorii ekonomia/biznes/finanse