środowisko naturalne/ekologia media/marketing/reklama nauka/edukacja/szkolenia

Energetyczni obrączkarze znowu w akcji

06.07.2018 | Grupa ENERGA

Energetycy i ornitolodzy przystąpili do wspólnej akcji obrączkowania bocianów. Dzięki ich pracy możliwe będzie śledzenie wędrówek i losów konkretnych osobników. Zdobyte w ten sposób informacje pozwolą na lepsze poznanie zwyczajów i życia tego gatunku, jak również zagrożeń, na jakie jest on narażony.

 Niekwestionowanym rekordzistą wśród obrączkarzy jest Tomek Królak, pracownik spółki Energa Operator, który koordynuje akcję w okolicach Brodnicy. W ramach kontynuacji zainicjowanego w 2009 roku projektu „Energetyczni obrączkarze Grupy Energa” oznakował on już ponad 500 boćków. W tym unikalnym na skalę Europy programie, dzięki zaangażowaniu energetyków, udało się łącznie zaobrączkować ok. 5 tys. ptaków.

 Grzeczne pisklaki siedzą jak trusie

Bociany znakowane są na przełomie czerwca i lipca, gdy mają za sobą kilka tygodni życia, ważą 2-3 kilogramy, a ich dzioby nie są krótsze niż 7 cm i dłuższe niż 12 cm. Osobniki w tym wieku nie sprawiają żadnych problemów przy zakładaniu obrączki, a jednocześnie są już na tyle duże, że nie stanowi to dla nich zagrożenia.

- Bocianie pisklęta są bardzo grzeczne i nie robią żadnych problemów - mówi Tomek Królak. - W naturalnym środowisku większość drapieżników szuka żywych ofiar. Dlatego w chwili zagrożenia młode bociany zastygają w bezruchu, pozorując śmierć. Dzięki temu możemy sprawnie dokonać wszelkich pomiarów oraz bezpiecznie założyć obrączkę na nogę ptaka - dodaje pracownik Energi Operatora.

 Dzięki obrączkowaniu wiemy, że średnia długość życia bociana wynosi ok. 10 lat. Znamy precyzyjne miejsca żerowania tych ptaków zimą w Afryce, trasy wędrówek, a latem miejsca ich gniazdowania w Europie.

 Rolnicze sznurki największym wrogiem piskląt

W trakcie akcji obrączkowania pracownicy Energi sprawdzają i usuwają z gniazd sznurki rolnicze stanowiące ogromne niebezpieczeństwo dla młodych osobników. Bociani rodzice znoszą je do gniazd, traktując jak każdy inny naturalny budulec. W gnieździe pisklę łatwo zaplątuje się w sznurek i zazwyczaj nie jest w stanie uwolnić się samodzielnie.  Z czasem linka zaczyna się zaciskać i wrasta w nogę, powodując groźne urazy, a w konsekwencji nawet śmierć młodego boćka.

- Co roku kontrolując bocianie gniazda znajdujemy martwe pisklęta zaplątane w sznurki. I chociaż podczas znakowania wszystkie je usuwamy, to ochrona młodych bocianów powinna zaczynać się znacznie wcześniej, kiedy sznurek leży jeszcze na polu czy łące - mówi Tomek Królak. - Będąc na spacerze pamiętajmy, żeby porzucone sznurki zbierać i wyrzucać do śmieci. Dzięki tej prostej czynności możemy ocalić kilka bocianich żyć - kończy lider „Energetycznych obrączkarzy Grupy Energa”.

 

Współpracując z przyrodnikami, energetycy znacząco przyczyniają się do lepszego poznania bocianów i ich ochrony. Obok akcji znakowania ptaków, Grupa Energa od wielu lat pomaga polskim bocianom także w inny sposób. Gniazda większości z nich znajdują się na słupach elektroenergetycznych, dlatego pracownicy Energi zamontowali już ok. 11 tys. specjalnych platform mających za zadanie lepiej chronić ptaki przed porażeniem prądem. Co roku na słupach montowanych i remontowanych jest kilkaset kolejnych podestów pod bezpieczne gniazda.

 

Znalazłeś rannego ptaka i nie wiesz co robić? Na ratunek infolinia 801 BOCIAN (801 26 24 26)

Energa od 5 lat umożliwia też działanie ogólnopolskiej infolinii 801 BOCIAN. Dzięki niej przyrodnicy mogą pomagać bocianom z całej Polski.

- Pod numerem 801 26 24 26 możemy zgłaszać ranne ptaki, czy uszkodzone gniazda - mówi Krzysztof Konieczny, przyrodnik z Fundacji Przyrodniczej „proNatura”. - Konsultanci-przyrodnicy doradzą, w jaki sposób możemy uratować bociana. Wskażą również do kogo należy się zgłosić po dalszą pomoc - dodaje.

 Widzisz ptaka z obrączką – zgłoś go do bazy i pomóż w ochronie gatunku

W przypadku zauważenia bociana z obrączką i odczytania jej numeru, można zgłosić ten fakt do bazy prowadzonej przez Stację Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk - http://ring.stornit.gda.pl/

Obrączki pozwalają ornitologom śledzić losy bocianów w trakcie ich wędrówek oraz dostarczają cennych informacji dotyczących zagrożeń, na które narażone są ptaki. Dzięki takim informacjom możliwa jest ich lepsza ochrona.

kontakt dla mediów
Krzysztof Kopeć
Dyrektor Biura Prasowego Grupy Energa, Grupa ENERGA
Krzysztof Kopeć

biuroprasowe@energa.pl

informacje o firmie

Zawsze aktualne wieści nt. Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

załączniki

więcej z kategorii środowisko naturalne/ekologia