ekonomia/biznes/finanse

Gmina Brenna stawia na współpracę z Czechami

24.05.2018 | Gmina Brenna

Zacieśniają więzi z sąsiadami, zachęcają do aktywnego spędzania czasu, stawiają na integrację. Gmina Brenna od lat rozwija współpracę transgraniczną a w realizowanych projektach stawia na integrację społeczności lokalnej, rozwój turystyki, wykorzystanie potencjału pogranicza polsko-czeskiego, promocję.

Pierwszym zrealizowanym, transgranicznym projektem był „Poznajmy się - nawiązanie współpracy transgranicznej Gminy Brenna i Gminy Bystrzyca”. Pozwolił on na nawiązanie kontaktów pomiędzy pracownikami urzędu gminy w Brennej oraz urzędnikami gminy w Bystrzycy. W efekcie pozwoliło to podjąć działania w obszarze bezpieczeństwa, inwestycji, oświaty, kultury, sportu i pomocy społecznej. Rozpoczęła się owocna wymiana doświadczeń i realizacji wspólnych pomysłów. - Takim był m.in. projekt „Beskid Śląski – wspólne dziedzictwo”. Powstało Centrum Dziedzictwa Beskidu Śląskiego z dwoma oddziałami w Bystrzycy i Brennej. Otworzono także punkty Informacji Turystycznej i wydano materiały promocyjno-informacyjne w języku polskim i czeskim – wymienia Jerzy Pilch.

Projekt „Sport łączy pokolenia” miał na celu budowę nowych i pogłębiania istniejących relacji, szczególnie wśród seniorów i dzieci. Samorządy Brennej i Bystrzycy nie tylko zainwestowały w infrastrukturę sportową, ale także zainicjowały wspólne wydarzenia.

- We współpracy transgranicznej nie zapominamy o zdrowiu i staramy się inicjować działania prozdrowotne. Jednym z projektów był realizowany w Zespole Szkół Publicznych w Górkach Wielkich projekt „Aktywnie w drodze po zdrowie”. Miał on na celu promowanie aktywnego stylu życia. Czeskim partnerem była Szkoła Podstawowa im. Stanisława Hadyny z Polskim Językiem Nauczania w Bystrzycy. Młodzież odbyła wspólnie zajęcia na pływalni w Skoczowie i trening narciarski na Kubalonce. Odbyła się także wycieczka rowerowa do Bystrzycy i konferencja. Ponadto, uroczyście otwarto „ścieżkę zdrowia” - wyjaśnia wójt.

W 2017 r. z gminą Bystrzyca zrealizowano projekt „Pumptrack dla każdego”. Pozyskano na jego realizację dofinansowanie unijne w wysokości 20 tys. euro. „Sport dla wszystkich - Zdrowie dla każdego” to kolejny projekt przygotowany wspólnie z Bystrzycą. Jego wartość wyniosła ponad 47 tys. euro, a dofinansowanie unijne uzyskano na poziomie niemal 37 tys. euro. Przedsięwzięcie to koncentrowało się przede wszystkim na realizacji wspólnych działań sportowo-rekreacyjnych, wspólnym promowaniu aktywności fizycznej i idei „sportu dla wszystkich. Zainwestowano również w infrastrukturę sportową obu samorządów.

Wzajemna współpraca jest pogłębiana każdym nowym projektem. W ostatnim czasie udało się zbudować nie tylko relacje między samorządami, ale co ważniejsze, między mieszkańcami obu gmin. Owocują one wspólnymi pomysłami na spędzanie czasu i wymianą doświadczeń. Współpraca transgraniczna dotyczy przede wszystkim turystyki. Realizowane projekty poszerzają infrastrukturę, pozwalają uatrakcyjnić istniejącą ofertę oraz dają szansę nowym inicjatywom. Wspólne cele inspirują kolejne działania. Nieocenione są zawarte znajomości i zbudowane więzi międzyludzkie.

Integracja z Gminą w Bystrzycy to nie wszystko; niedawno ruszył projekt Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna i Regionalnej Rady Rozwoju i Współpracy z Trzyńca „Beskidy na rowerze”. Już działa wypożyczalnia rowerów, stacja naprawcza a także wydano mapy tras rowerowych.

- Od 3 maja w Parku Turystyki w Brennej działa wypożyczalnia rowerów. Na miłośników jazdy na dwóch kółkach czekają rowery górskie: damskie i męskie, a także dziecięce. Istnieje możliwość podróżowania z najmłodszymi, bo wypożyczalnia dysponuje też specjalnymi fotelikami. Zachęcamy zarówno mieszkańców, jak i turystów do odkrywania uroków naszej gminy i okolic właśnie na rowerze – mówi Jerzy Pilch, wójt gminy Brenna.

Beskid Śląski, na którego terenie znajduje się gmina Brenna, to miejsce sprzyjające różnym formom aktywności rowerowej. Znajdują się tu specjalistyczne trasy MTB, ale także rekreacyjne ścieżki rowerowe. – Wydaliśmy mapy zawierające trasy rowerowe, które znajdują się na terenie naszej gminy, naszych sąsiadów – Ustronia, Wisły, Istebnej, ale także naszych partnerów z Czech i Słowacji – podkreśla wójt Gminy Brenna. I dodaje: - Umożliwiają one zaplanowanie wypraw, uwzględniają najciekawsze atrakcje oraz punkty widokowe. Zawierają profil wysokościowy i opis, co pozwala dopasować trasę do indywidualnych możliwości i kondycji. Jest w czym wybierać. Mamy nadzieję, że zainspirujemy do odkrywania pogranicza polsko-czeskiego na rowerze, szczególnie, że jest co oglądać.

Mapy są dostępne w Informacji Turystycznej i Parku Turystyki w Brennej, w Trzyńcu dostać je można w Informacji Turystycznej i siedzibie Regionalnej Rady Rozwoju i Współpracy, a w Ustroniu w Informacji Turystycznej. Przewodniki są też dostępne w obiektach noclegowych i gastronomicznych w regionie. - Z czeskimi przyjaciółmi staramy się wspierać i uzupełniać, współpracujemy nieprzerwanie od 2013 r.. Nasi partnerzy z Trzyńca stworzyli darmową aplikację mobilną z trasami rowerowymi pogranicza polsko-czeskiego. Aplikacja jest dostępna w języku polskim i czeskim. Znajdujące się w niej informacje są także dostępne na stronach internetowych: www.brenna.org.pl, www.rowerybrenna.pl, www.mtbbeskydy.cz i www.tesinskeslezko.cz – wymienia wójt Pilch.

Podobnie jak wcześniej realizowane projekty transgraniczne, także ten ma przede wszystkim promować aktywność fizyczną i zacieśniać relacje między mieszkańcami szeroko pojętego regionu, po obu stronach granicy. Dlatego 21 lipca zaplanowano Uphill MTB Beskidy, imprezę o charakterze międzynarodowym, w której udział biorą rowerzyści z Polski, Czech i Słowacji, amatorzy wyczynowej jazdy po trudnych górskich terenach. Z myślą o zwolennikach rekreacyjnego przemieszczania się na rowerze w przygotowaniu jest także Rodzinny Rajd Rowerowy, który odbędzie się w Gminie Brenna 30 czerwca. 

kontakt dla mediów
Skarbnik Gminy Brenna, Gmina Brenna
Joanna Macura

skarbnik@brenna.org.pl

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii ekonomia/biznes/finanse