technologie energetyka

CEUC Central European Ultra Charging: nowa generacja elektromobilnej infrastruktury dla Europy

25.04.2018 | GreenWay Polska

CEUC – Central European Ultra Charging – to innowacyjny projekt, którego celem jest zainstalowanie 118 ładowarek wysokiej mocy (UFC) w 7 krajach Unii Europejskiej. Dzięki wsparciu Komisji Europejskiej (instrument Łącząc Europę) GreenWay wraz z partnerami zbudują sieć UFC w Austrii, Czechach, Bułgarii, Włoszech, Węgrzech, Słowacji oraz Rumunii w ciągu najbliższych kilku lat. 

W ciągu najbliższych kilku lat konsorcjum stworzy infrastrukturę ładowarek UFC wzdłuż korytarzy TEN-T oraz w ośrodkach miejskich, aby zapewnić kierowcom pojazdów elektrycznych sieć ładowania podczas pokonywania długich dystansów. Partnerzy będą obsługiwać interoperacyjną sieć ładowarek o mocy do 350 kW, zapewniając pokrycie w Austrii, Czechach, na Węgrzech, we Włoszech i Słowacji, a także w połączeniach transgranicznych z głównymi ośrodkami miejskimi w Rumunii i Bułgarii. 

GreenWay, jako jeden z wiodących operatorów sieci ładowania w Europie Środkowowschodniej, jest partnerem projektu CEUC. Ultraszybkie ładowarki GreenWay, które staną w Polsce (nieobjętej tym projektem), będą komplementarne dla powstającej sieci.

– Sieć szybkich stacji ładowania będzie rosła, dając impuls do rozwoju elektromobilności w Europie – mówi Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska. – W Polsce zainstalujemy 10 ultraszybkich ładowarek w ramach innego europejskiego projektu, finansowanego z tego samego instrumentu, i od strony technicznej zadbamy o to, by były uzupełnieniem tej oferty.

Współpraca dla płynnej jazdy

Ścisła współpraca z uznanymi operatorami sieci ładowania przełoży się na bezproblemowe pokonywanie trasy przez kierowców EV podróżujących po Europie Środkowej i Wschodniej, bowiem zapewni wspólne standardy, kompatybilną technologię i połączone systemy IT. Sieć UFC zaspokoi potrzeby w zakresie technologii ładowania pojazdów elektrycznych nowej generacji, ale będą z niej mogły korzystać również pojazdy elektryczne już dostępne na rynku.

– Ten projekt to kolejny kamień milowy dla rozwoju elektromobilności w Europie Środkowej – mówi Wolfgang Anzengruber, prezes zarządu VERBUND, wiodącego austriackiego przedsiębiorstwa z branży energetycznej. – W ten sposób realizujemy naszą wizję cichego i zeroemisyjnego transportu oraz redukcję zużycia energii zmierzając w kierunku smart-energy w naszej części  Europy.

Konsorcjum składające się z przedsiębiorstw energetycznych, właścicieli lokalizacji i operatorów sieci ładowania ma już duże doświadczenie w opracowywaniu i eksploatacji infrastruktury ładowania na poziomie europejskim. Nowa sieć UFC uzupełni istniejącą i planowaną sieć szybkich i ultraszybkich ładowarek obsługiwanych przez partnerów w regionie.

O CEUC Central European Ultra Charging

CEUC (Central European Ultra Charging) to projekt koordynowany przez VERBUND AG i wdrażany przez kilku partnerów – czołowe firmy europejskie z sektora energetycznego i e-mobilności. Są to: GreenWay (operator sieci ładowania w Słowacji i Polsce), ENEL X (włoska firma z branży energetycznej), OMV (austriacka firma paliwowa) i SMATRICS (operator sieci ładowania w Austrii i Niemczech). Projekt jest współfinansowany w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (środki z 2017 roku), który zapewnia dwustopniowe wsparcie dla dotowanych projektów. CEUC pomyślnie przeszedł pierwszy etap.

***

Informacja o ultraszybkich ładowarkach instalowanych w Polsce przez Greenway Polska znajduje się tutaj: Pierwsze w Polsce ultraszybkie ładowarki do aut elektrycznych - na A1 między Gdańskiem a Toruniem

kontakt dla mediów
PR Manager, GreenWay Polska
Edyta Szczęśniak

Edyta.Szczesniak@greenwaypolska.pl

informacje o firmie

O GreenWay Polska:

Spółka GreenWay Polska do 2020 roku planuje instalacje 200 stacji ładowania samochodów elektrycznych, w tym 10 ultraszybkich i 135 szybkich. W miejscach o zwiększonym zapotrzebowaniu na usługi ładowania zostaną zainstalowane magazyny energii, które skrócą czas oczekiwania na ładowanie, a także zmniejszą obciążenie sieci energetycznej w godzinach szczytu. Spółka planuje także rozwój sieci wraz z zainteresowanymi partnerami. Oprócz usług ładowania, firma świadczyć będzie usługę zarządzania infrastrukturą ładowania na zlecenie innych podmiotów.

Zapewniając rozwój infrastruktury, potrzebnej kierowcom samochodów elektrycznych, jesteśmy bliżej celu, jakim jest milion elektrycznych aut na polskich drogach do roku 2025.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, w ramach instrumentu Łącząc Europę.

 

Aktualizowana na bieżąco mapa sieci GreenWay (działających i planowanych stacji):

http://greenwaypolska.pl/nasze-stacje/

 

załączniki

więcej z kategorii technologie