wydarzenia środowisko naturalne/ekologia kultura/sztuka/rozrywka turystyka/wypoczynek

Będzie się działo!

18.04.2018 | Gmina Brenna

Jak głosi hasło - „Brenna siła natury” gmina stawia na przyrodę. Ale czy to wszystko co ma do zaoferowania? Absolutnie nie! Poza licznymi ścieżkami i szlakami turystycznymi, z których roztaczają się najpiękniejsze panoramy Beskidu Śląskiego, bogactwem flory i fauny oraz czystą rzeką Brennicą, bardzo ważnym elementem oferty Gminy Brenna są wydarzenia kulturalne. 

Z roku na rok zarówno wśród mieszkańców jak i turystów obserwowany jest trend wzrostu zainteresowania wydarzeniami skierowanymi do rodzin z dziećmi oraz sportowców. Z tego też powodu oferta kulturalna i rozrywkowa gminy nie tylko bazuje na stałych, sprawdzonych już imprezach dla tego typu odbiorców, ale wciąż wzbogaca się o nowe, ciekawe propozycje. Widocznym zmianom ulega również wyposażenia w infrastrukturę kulturalną i rozrywkową, dzięki czemu w Brennej jak i w Górkach skorzystać można z szerokiego wachlarza propozycji spędzania wolnego czasu latem oraz zimą.

Każdego roku sezon letni rozpoczyna się Majówką. 3 maja podczas „Dnia Czeskiego” w amfiteatrze gościć będziemy sąsiadów zza południowej granicy. Na scenie nie zabraknie występów kapel, orkiestr i zespołów dziecięcych, a w strefie sportowo-rekreacyjnej zawodów sprawnościowych dla dzieci i dorosłych. Dwa dni później „Majówkę Śląską” rozkręcą znani ze szklanego ekranu: Mirosław Szołtysek oraz zespół „Baba z chłopym”.

Tradycyjnie w czerwcu dla najmłodszych i ich rodziców wiele atrakcji przewidziano podczas Dnia Dziecka i Pikniku Rodzinnego w Brennej oraz Pikniku pod Buczem w Górkach, na którym wystąpią Elektryczne Gitary. W najdłuższą noc w roku – „Noc Świętojańską”, scenę breńskiego amfiteatru opanują finaliści programu Must be the Music – zespół InoRos grający muzykę folkowo – rokową. 

Pod koniec miesiąca planowane jest również otwarcie w Brennej „Przytuli”, czyli Beskidzkiego Domu Zielin. Projekt zakłada powstanie miejsca - produktu obejmującego stworzenie całorocznej infrastruktury udostępniającej dziedzictwo Beskidu Śląskiego. W nowo powstałym obiekcie prezentowane będzie endogeniczne dziedzictwo przyrodnicze poświęcone beskidzkiej roślinności, ziołom oraz krajobrazowi. Specjalne miejsce w ekspozycji zostanie poświęcone obrzędowości górali śląskich związanej z cyklami pór roku lub wykorzystaniem motywów przyrodniczych w kulturze ludowej. W „Przytuli” planowane jest również zorganizowanie sierpniowego „Święta Ziół”.   

 

Lipcowa propozycja kulturalna zaspokoi nawet najbardziej wymagających. Wszystko za sprawą wydarzeń, na które ściągają do Brennej tłumy z całego kraju. Pierwsza sobota miesiąca należeć będzie do fanów muzyki folk-metalowej, a podczas szóstej już odsłony Słowiańskiej Nocy nie zabraknie gwiazd z Chin, Rosji i Polski. Na dwa dni Park Turystyki zamieni się wioskę opanowaną przez walecznych wojów, a każdy kto do niej zawita będzie miał okazję zobaczyć jak wygląda życie codzienne w średniowiecznej osadzie. Na gości czekają pokazy rzemiosła, prezentacje opancerzenia i uzbrojenia, inscenizacje bitew i pojedynków wojów oraz konkursy sprawnościowe. Zupełnie inna propozycja, tym razem dla fanów nowoczesnych brzmień będzie miała miejsce w ostatnią sobotę lipca. Podczas Disco Party zagrają artyści znani bardziej tej młodszej części publiczności. Na scenie amfiteatru wystąpią Kalvi i Remi, twórcy przeboju Explosion oraz LCHP, czyli Letni Chamski Podryw, podbijający listy licznymi parodiami i takimi hitami jak Czinkłaczento. 

Sporą dawkę dobrego humoru zafunduje w sierpniu tegoroczna Gwiazda Wakacji – Kabaret Smile. Dreszczyku rywalizacji dostarczą Mistrzostwa Drwali Beskidzkich, a na sam koniec wakacji Brenna zaprasza na jedyne takie w regionie Dożynki Ekumeniczne, w ramach których odbędzie się również Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny.

Przez całe wakacje gmina nie zapomina o najmłodszych. Jak co roku, z racji ogromnego zainteresowania tego typu inicjatywą, w piątkowe popołudnia Park Turystyki stanie się sceną Plenerowych Teatrów. Ciekawą propozycją dla bardziej aktywnych będą zapewne zorganizowane wycieczki górskie: do Krzyża Zakochanych, Szlakiem II Wojny Światowej, Bajkowym Szlakiem Utopca oraz po Górze Bucze. 

Znana jest również oferta wakacyjna Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich. Na przełom lipca i sierpnia zaplanowano Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy, czyli wydarzenie skupiające rzeźbiarzy, których łączy pasja i zamiłowanie do pracy wśród zapachu drewna, odgłosów pracujących pił mechanicznych, dłut i siekier. Dzieła powstające w trakcie pleneru inspirowane są twórczością Zofii Kossak. Gwiazdą Letniego Koncertu u Kossaków będzie wokalista Krzysztof Kiljański tworzący w estetyce pop-jazzowe, znany z przeboju „Prócz Ciebie nic”.

Gmina Brenna zaprasza, zarówno dzieci jak i dorosłych, biernych i aktywnych, na pełen atrakcji sezon letni 2018. 

informacje o firmie
informacje o firmie