nowe produkty/usługi styl życia internet zainteresowania/hobby technologie

Cyfryzacja bibliotek szkolnych spowoduje wzrost czytelnictwa u dzieci i młodzieży?

26.03.2018 | redakcja infoWire.pl

Czytanie, szczególnie w przypadku dzieci, kształtuje, rozwija wyobraźnię i pogłębia wiedzę. Tymczasem – niestety – niektóre z nich traktują tę czynność z niechęcią i unikają książek. Jak zwiększyć poziom czytelnictwa wśród uczniów? Jednym ze sposobów może być cyfryzacja bibliotek szkolnych.

Łatwiejsze korzystanie

W polskich szkołach jest wdrażany system e-Biblio, docelowo ma zostać wprowadzony w kilku tysiącach placówek. Jak informuje w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Marcin Kempka, prezes zarządu firmy Librus: „Głównym założeniem systemu e-Biblio jest przeniesienie biblioteki do »kieszeni« czytelnika. Chcemy, aby dzięki temu systemowi biblioteka stała się dostępniejsza i bardziej otwarta na potrzeby współczesnych uczniów oraz aby umożliwiała ich komunikację ze szkołą […]. Dzięki aplikacji e-Biblio uczeń na spokojnie, w komfortowych dla siebie i sprzyjających warunkach, np. w domu, może zapoznać się z katalogiem książek i ich opisami, zobaczyć, które są dostępne, a następnie zarezerwować książkę. W szkole wystarczy tylko ją odebrać”. W planach jest też umożliwienie wypożyczania e-booków i audiobooków. System powinien okazać się przydatnym narzędziem również dla bibliotekarzy – pozwoli im w łatwy sposób zarządzać bazą czytelników oraz bazą książek.

Biblioteka udostępnia także technologię

Oczywiście współczesna biblioteka szkolna to nie tylko książki papierowe. Uczniom udostępniane są też e-booki i audiobooki. Ponadto mogą oni korzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do internetu oraz z różnych pomocy dydaktycznych, również tych multimedialnych. Szkoły coraz mocniej stawiają dziś na technologię i szeroko pojęta cyfryzacja bibliotek jest tego przykładem. „Biblioteka to najważniejsze miejsce w szkole. W naszej koncepcji pełni bardzo ważną funkcję. Jest multimedialnym sercem szkoły. Biblioteka to informacje. Uczniowie i nauczyciele przychodzą do niej po to, żeby je zdobyć: poczytać książki, e-booki, poczytać w internecie” – mówi Dariusz Stachecki, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu.

załączniki

więcej z kategorii nowe produkty/usługi