wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka

Piątek i sobota z Festiwalem Sztuki Faktu

Dokumentalna podróż po Białorusi i Litwie, spotkanie z młodymi i debiutującymi twórcami, kolejne odsłony MiniINPUT, Noc Reporterów, w której wezmą udział reporterzy Telewizji Polskiej, TVN i Polsatu, sfabularyzowane historie ludzkich losów oraz uroczysta Gala Zamknięcia — to tylko nieliczne z wielu zaplanowanych wydarzeń drugiego i trzeciego dnia Festiwalu Sztuki Faktu trwającego w dniach 5-7 października w Toruniu.

W sobotę, 6 października, na małej sali Teatru „Baj Pomorski” odbędzie się druga część przeglądu filmów dokumentalnych i reportaży Biełsat TV, który tak jak uprzednio, poprowadzi Janusz Gawryluk. Tym razem, wyświetlone zostaną reportaże „Bieżeńcy 1915-1922” ( reż. Jerzy Kalina), „Oswald. Mińskie misterium” (reż. Victor Asliuk) „Białoruskie pieśni: Tradycja odległości” (reżArtem Lobach). Filmy te przybliżą nam historię exodusu bieżeńców w głąb imperium rosyjskiego, przedstawią, co łączy Lee Harveya Oswalda i białoruski Mińsk oraz ukażą sylwetki młodych ludzi, którzy za wszelką cenę pragną uratować tradycje ludowe od zapomnienia. Projekcje odbędą się w sobotę o godzinie 10:00.

„Bieżeńcy 1915-1922” ( reż. Jerzy Kalina)

„Białoruskie pieśni: Tradycja odległości” (reż. Artem Lobach)

Natomiast o 12:30 będzie można wybrać się w dokumentalną podróż widzianą oczami Ruty Lankininkaitė, która tworzy reportaże obejmujące różne tematy, od polityki do sportu. Jest autorką wielu produkcji ze strefy wojennej w regionie Donbasu na Ukrainie. Pracuje na Litwie, w Polsce, na Ukrainie, jest akredytowana do pracy na Białorusi i w Rosji. Pokaz filmów dokumentalnych zostanie połączony ze spotkaniem z autorką. To wszystko odbędzie się w sobotę, na małej sali Teatru „Baj Pomorski”.

Drugiego dnia festiwalu odbędą się również warsztaty „Młodzi dokumentaliści w Kujawsko-Pomorskiem”, prowadzone przez Marcina Sautera, które skierowane są do studentów interesujących się dokumentem i reportażem. Podczas spotkania dowiedzą się oni podstawowych informacji na temat pracy dokumentalisty. Warsztaty będą miały miejsce na małej sali Teatru „Baj Pomorski” o godzinie 13:30.

Na dużej sali teatru o godzinie 10:30 po raz kolejny odbędzie się przegląd etiud studentów Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, który podobnie jak poprzedniego dnia festiwalu poprowadzi Andrzej Sapieja. Dołączą do niego Maciej Miller i autorzy prezentowanych produkcji.

W piątkowe popołudnie będzie można obejrzeć kolejną odsłonę festiwalowego cyklu „Fakt w dramacie”. Drugie spotkanie poprowadzi Krzysztof Domagalik, a przedmowę zaprezentuje Włodzimierz Niderhaus. Spektaklem, który pojawi się na ekranie dużej sali teatru, jest „Zakład doświadczalny Solidarność Szymona Bogacza. Autor sztuki próbuje zmierzyć się z legendą „Solidarności”. Jej dzieje poznajemy poprzez losy młodej Grażyny, która w 1980 r. zapisuje się do nowo powstałego związku. Spektakl będzie można obejrzeć o godzinie 13:00 na dużej sali Teatru.

To jednak nie koniec piątkowych wydarzeń na dużej sali teatru. O godzinie 17:30 odbędzie się prezentacja najlepszych dokumentów TVP2. Na ekranie wyświetlony zostanie film „Ikona” Wojciecha Kasperskiego, wyróżnionego za swój film nagrodą Złoty Lajkonik w 2016 roku. Dzięki produkcji, poznamy realia panujące w szpitalu psychiatrycznym, zarówno z perspektywy lekarzy, ale również mieszkańców instytucji, którzy spędzili tam nawet po kilkadziesiąt lat.

Następnie, o godzinie 19:00, podczas studium kreacyjno-produkcyjnego swoje prace zaprezentują debiutujący reportażyści. Wszystkie produkcje, które zostaną wyświetlone na dużej sali Teatru „Baj Pomorski”, powstały w ramach projektu mającego na celu stworzenie grup producenckich i zrealizowanie od maja do czerwca krótkich reportaży. Niedługo po pokazie prac debiutantów, o 20:30 odbędzie się druga część pokazu dokumentów z międzynarodowej konferencji INPUT. Tym razem  wyświetlony zostanie film „Frame 394” (Lesley Birchard, Rich Williamson), opowiadający o losach młodego chłopaka, który próbuję rozwikłać zagadkę strzelaniny w Południowej Karolinie. „Frame 394” jest częścią projektu CBC Short Docs. Film znalazł się na shortliście do Oscara 2016 w kategorii Dokumentu Krótkometrażowego.

Dzień zakończy odbywająca się o 21:00 Noc Reporterów, czyli niezwykłe, nocne spotkanie reporterów i widzów, podczas którego odbędą się gorące dyskusje, padną dociekliwe pytania, zwierzenia i opowieść o pracy polskiego twórcy. Na pytania odpowiadać będą słynni polscy reporterzy: Wojciech Bojanowski (TVN), Maciej Kuciel (Uwaga), Tomasz Patora (Uwaga), Ewa Żarska, Marek Sygacz (Polsat News), Paweł Kaźmierczak, Monika Meleń, Ernest Saj, Andrzej Tomczak i Joanna Frydrych (Magazyn Ekspresu Reporterów). Rozmowy przeprowadzi dziennikarka i publicystka Katarzyna Marcysiak.

O godzinie 19:00, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbędzie się kolejny pokaz z cyklu „Fakt w fabule”. Tym razem przedstawione zostaną ściśle splecione losy państwa krzyżackiego i Polskiej Korony oraz szczegóły ich konfliktu, który urósł do rangi ogromnej gry strategicznej. Projekcja filmu „Habit i zbroja”połączona zostanie ze spotkaniem z reżyserem, Pawłem Piterą.

Ostatni dzień festiwalu o godzinie 11:00, otworzy trzecia część pokazu dokumentów MiniINPUT. Tym razem wyruszymy w muzyczną podróż po Rosji, poznamy nietypowo ujętą opowieść syryjskich uchodźców i dowiemy się, dlaczego samotna budka telefoniczna jest tak ważna dla mieszkańców japońskiego miasteczka. Następnie, o godzinie 14:00 odbędzie się spotkanie prowadzone przez dyrektor Biełsat TV — Agnieszkę Romaszewską-Guzy. Jej gośćmi będą Bronisław Siemieniecki, Piotr Skwieciński, Paweł Bobołowicz, Marek Miller i Kamil Basaj, a przedmiotem ich rozważań stanie się fake news — czy już stał się królem informacji? Oba wydarzenia odbędą się w małej sali Teatru „Baj Pomorski”.

Natomiast na dużej sali teatru, o godzinie 13:00, odbędzie się ostatni z trzech pokazów cyklu „Fakt w fabule”. Film „Wyklęty” zamknie pokazy sfabularyzowanych biografii i przedstawi historię Józefa Franczaka ps. „Lalka”, ostatniego „wyklętego”, który zginął w październiku 1963 r. Jest to pierwszy film zrealizowany przez Fundację Między Słowami, założoną w 2008 roku.

Festiwal zwieńczy Gala Zamknięcia, która odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki o godzinie 16:00. Podczas gali nastąpi wręczenie nagród laureatom Przeglądu Konkursowego. Gwiazdą wieczoru będzie Marysia Sadowska, która wystąpi ze swoim zespołem oraz uczestnikami The Voice of Poland — Anią Karwan, Juliuszem Kamilem i Michałem Grobelnym.

***

Organizatorami Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Sponsorami festiwalu są właściciel portalu Niezła Sztuka i EDF Toruń.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

***

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/