styl życia zainteresowania/hobby praca nauka/edukacja/szkolenia

Tylko 10% doktorantów może liczyć na pracę na uczelni lub w instytucie badawczym. A co z pozostałymi?

27.09.2017 | redakcja infoWire.pl

Dobrego naukowca tworzą kompetencje, kwalifikacje i kontakty, również zagraniczne, ponieważ badania bardzo często prowadzi się dziś w międzynarodowych zespołach. Dlatego też warto wyjeżdżać na różne staże naukowe. Oprócz tego konieczna jest znajomość sektora pozaakademickiego.

„Wyjazd do innej instytucji naukowej pozwala nam na poznanie nowych ludzi, ich kultury pracy, nowych technik badawczych i innego spojrzenia na badane zagadnienie. W danym miejscu zawsze jest bowiem pewien trend myślenia. Dzięki wyjazdowi wyglądamy z pudełka i nabieramy odmiennej perspektywy patrzenia na dany problem badawczy” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Weronika Szadzińska, doktorantka w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.

Naukowcy powinni ściśle współpracować z sektorem pozaakademickim, np. przedsiębiorstwami, fundacjami czy innymi instytucjami. Jego znajomość jest bardzo ważna w przypadku doktorantów. Wielu z nich w przyszłości będzie musiało bowiem znaleźć w tym sektorze zatrudnienie. Europejskie statystyki pokazują, że tylko 10% doktorantów ma szansę na pracę na uczelni lub w instytucie badawczym. Poza tym młodym naukowcom kontakty z sektorem pozaakademickim coraz częściej są potrzebne po to, aby dostać grant na swoje badania.

W rozwoju kariery naukowej może pomóc także sieć EURAXESS. Co ważne, swoje usługi świadczy ona bezpłatnie. Jak informuje Anna Wiśniewska, koordynatorka polskiej sieci EURAXESS z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE: „Na portalu europejskim naukowcy znajdą oferty pracy, stypendiów, mogą też zamieścić swoje CV. Dostępne są tam również narzędzia do rozwoju i planowania kariery naukowej”. Po drugie sieć prowadzi 40 portali krajowych, na których znajdują się m.in. informacje dotyczące wiz czy zatrudnienia w danym kraju. Oprócz tego w różnych państwach europejskich działają centra EURAXESS, gdzie można przyjść i uzyskać pomoc bezpośrednio od pracowników.

Młodzi naukowcy, którzy chcą się dowiedzieć, w jaki sposób rozpocząć współpracę z sektorem pozaakademickim czy skąd pozyskać granty, mogą także uczestniczyć w Dniach Kariery i Mobilności. Swoją wiedzą podzielą się w ich trakcie m.in. stypendyści programów grantowych, reprezentanci instytucji finansujących granty, doradcy kariery i przedstawiciele biznesu. Wydarzenia te odbędą się w październiku w sześciu polskich miastach: Krakowie, Gliwicach, Katowicach, Poznaniu, Łodzi oraz Warszawie. Aby wziąć udział w danych Dniach Kariery i Mobilności, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej wydarzenia.

załączniki