styl życia zainteresowania/hobby zdrowie

WHO: do 2030 r. cukrzyca będzie na 7. miejscu wśród przyczyn śmierci

20.06.2017 | Gaca System

Według danych WHO w 1980 roku na cukrzycę chorowało 108 mln ludzi na całym świecie, a już w 2014 roku ta liczba znacznie się zwiększyła – szacowano ją nawet na 422 mln![1] Co jest główną przyczyną zapadania na cukrzycę typu II, czyli najczęstszą odmianę tej choroby? Niezdrowy tryb życia i wynikająca z niego otyłość – mówi Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości i specjalista żywieniowy. 27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. 

- Według WHO nawet 2% wszystkich zgonów w naszym kraju może być spowodowane cukrzycą[2] – mówi Gaca, twórca metody odchudzania GACA SYSTEM. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku cukrzyca będzie na 7. miejscu pod względem najczęstszych przyczyn śmierci[3]. Tylko edukacja w kwestii profilaktyki przeciwcukrzycowej oraz zdrowego odżywiania może to powstrzymać – dodaje Konrad Gaca.

Otyłość – największy sprzymierzeniec cukrzycy typu II

Cukrzyca typu II stanowi 85-90% przypadków występowania cukrzycy.

- Znaczący jest fakt, że aż 88% osób cierpiących z powodu cukrzycy ma jednocześnie nieprawidłową masę ciała, a 40% spośród nich jest zakwalifikowana jako osoby z otyłością I stopnia.[4] Z tych danych można wyciągnąć tylko jeden wniosek: pierwszym krokiem w ochronie własnego zdrowia przed cukrzycą jest zadbanie o właściwą masę ciała – mówi Konrad Gaca.

Ekspert ds. leczenia otyłości w swojej pracy często spotyka się z osobami, które cierpią na cukrzycę typu II.

- Tacy pacjenci często boją się odchudzać w obawie, ze to będzie dla nich zbyt trudne i mało satysfakcjonujące, że choroba nie pozwoli im uzyskać wymarzonych efektów. To nieprawda - moje ponad 12-letnie doświadczenie zawodowe udowadnia, że za pomocą dobrze zbilansowanej diety, regularnego treningu, rozsądnej porcji regeneracji i motywacji można osiągnąć naprawdę wiele w kwestii poprawy zdrowia i zyskania lepszego wyglądu, a cukrzyca nie jest w tym przeszkodą. Dzięki redukcji wagi można wręcz powstrzymać rozwój choroby – mówi Gaca.

Ważne, by rozpoczęcie diety było poprzedzone badaniami lekarskimi, a przy układaniu nowego menu towarzyszył nam specjalista. Warto też przestrzegać kilku prostych zasad, które zawsze sprawdzają się w walce o zdrowie i dobrą sylwetkę.

  1. Jedz regularnie – regularność to sprzymierzeniec dobrej przemiany materii.
  2. Pij wodę – oczyści ona twój organizm i przyspieszy metabolizm.
  3. Jedz sycące śniadania, w którym znajdą się dodające sił węglowodany złożone.
  4. Jedz lekkie białkowe kolację, które nie obciążą układu trawiennego na noc.
  5. Ogranicz sól – zatrzymuje wodę w organizmie, co może przyczyniać się do zwiększenia masy ciała.
  6. Odpowiednio komponuj białka, tłuszcze i węglowodany.
  7. Jedz zdrowe tłuszcze, czyli nienasycone – znajdziesz je np. w orzechach lub łososiu.

Profilaktyka drogą do zdrowia

Badania mówią, że w Polsce co 11. osoba cierpi na cukrzycę, a w tym ponad milion osób, które nie są jeszcze zdiagnozowane.[5]

- Bez wiedzy o chorobie, nie można rozpocząć przeciwdziałania jej, dlatego tak ważne jest, by regularnie badać poziom cukru we krwi – mówi Gaca. To proste badanie, które każdy z nas powinien profilaktycznie wykonać przynajmniej raz w roku. Im szybciej dowiemy się, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego, tym szybciej będziemy mogli zacząć działać, by powstrzymać rozwój choroby.

Geny, inne schorzenia i przyjmowane z ich powodu leki to czynniki zachorowań na cukrzycę, na które nie mamy wpływu. Więcej jest jednak tych, które zależą od nas i naszych codziennych wyborów -  nadwaga i otyłość (zwłaszcza otyłość brzuszna), zła dieta, permanentne przemęczanie się i brak snu. Zadbajmy o siebie już dziś, bo prowadząc zdrowy i odpowiedzialny tryb życia nie tylko będziemy lepiej wyglądać, ale przede wszystkim będziemy czynnie zapobiegać tak groźnej chorobie, jaką jest cukrzyca – radzi Konrad Gaca.

W Polsce Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest na pamiątkę wynalezienia insuliny w 1921 roku.

[1] Dane WHO o cukrzycy na świecie: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/who-oglasza-nowe-dane-o-cukrzycy-na-swiecie/

[2] J.w.

[3] J.w.

[4] Polskie statystyki: http://cukrzycapolska.pl/cukrzyca/statystyki/

[5] J. w.

informacje o firmie

KONRAD GACA

Ekspert ds. leczenia otyłości, specjalista żywieniowy, twórca metody Mądrego Odchudzania GACA SYSTEM. Autor bestsellerowych książek „Moje odchudzanie”,  „Kuchnia Fit”, "Kuchnia Fit 2" oraz "Obudź w sobie wojownika. Siła motywacji".

informacje o firmie

KONRAD GACA

Ekspert ds. leczenia otyłości, specjalista żywieniowy, twórca metody Mądrego Odchudzania GACA SYSTEM. Autor bestsellerowych książek „Moje odchudzanie”,  „Kuchnia Fit”, "Kuchnia Fit 2" oraz "Obudź w sobie wojownika. Siła motywacji".