wydarzenia sprawy społeczne energetyka nauka/edukacja/szkolenia

E-bus na zamówienie i brak spalinówek w mieście. Poznaliśmy zwycięzców konkursu Energia Młodych

21.04.2017 | Grupa ENERGA

Uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych z Włocławka, pod opieką Pana Wojciecha Kaczmarka, zwyciężyli w szóstej edycji konkursu Energia Młodych, organizowanego przez Grupę Energa. Jako nagrodę uczniowie i ich opiekun otrzymali laptopy oraz czek na 12 tys. zł na zakup pomocy naukowych dla szkoły.

W tym roku zawodnicy mierzyli się z zyskującym na popularności zagadnieniem, jakim jest elektromobilność. Temat konkursu brzmiał: E-mobilność w mojej gminie. Wizja roku 2030. Podczas finału drużyny prezentowały pomysły, które wcześniej opisały w referatach oraz odpowiadały na pytania zadawane przez ekspertów i swoich konkurentów. Jury oceniało wystąpienia zarówno pod względem merytorycznym, jak i formę prezentacji. W skład komisji konkursowej weszli profesorowie z Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Opolskiej, a obradom przewodniczył dr inż. Marcin Lemański, Dyrektor Pionu Inwestycji Rozwojowych w Energa Wytwarzanie SA. Aspekty związane z poprawnością językową prac i wystąpień oceniała dr hab. Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego, znana m.in. z audycji w Programie Trzecim Polskiego Radia.

- Bardzo poważnie traktujemy projekty z udziałem młodych ludzi. Wierzymy, że będziecie w niedalekiej przyszłości inżynierami, a niewykluczone, że i pracownikami naszej firmy. Dzięki konkursowi Energa Młodych poznajemy wasze śmiałe pomysły, a wy oswajacie się z naszą energetyczną branżą. Musimy pamiętać, że perspektywa roku 2030 jest bardzo bliska – mówił tuż przed ogłoszeniem wyników, zwracając się do młodzieży, Daniel Obajtek, prezes Energa SA.

Reprezentanci szkoły z Włocławka pokonali w finale konkursu, który odbył się 21 kwietnia br. w Olivia Business Centre w Gdańsku, cztery drużyny z: Inowrocławia, Malborka, Ostrowa Wielkopolskiego i Poznania. Zwycięski zespół w składzie: Michał Kaczmarek, Bartłomiej Rojewski i Franciszek Rojewski, to uczniowie pierwszej klasy, najmłodsi uczestnicy finału. Zaproponowali oni, zdaniem jury, najbardziej futurystyczne opracowanie i najodważniejszy pomysł. Transport w gminie przyszłości, według nich, zarządzany będzie przez zaawansowane systemy informatyczne. W prezentacji skupili się na transporcie miejskim, wykorzystującym e-autobusy, e-szynobusy i e-tramwaje wodne. Co ciekawe, w ich założeniach, z miasta wykluczony został zupełnie ruch samochodów spalinowych.

Najtrudniejsze było opracowanie koncepcji, a później szukanie informacji. Następnie przygotowywaliśmy prezentację, robiliśmy próby i wszystko było zaplanowane niemalże co do sekundy. Zrobiliśmy wszystko tak, jak chcieliśmy, ale stres mocno utrudniał zadanie – mówi Michał Kaczmarek, reprezentant zwycięskiej drużyny z Włocławka. – Czasem trzeba było usiąść i przycisnąć, żeby chłopców zmotywować. Jednak, jak widać efekty są, z czego bardzo się cieszę – dodaje Wojciech Kaczmarek, opiekun finalistów z Włocławka.

Drugie miejsce w konkursie zajęła drużyna z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim pod opieką Pana Andrzeja Majera. Zespół w nagrodę otrzymał tablety oraz czek na 8 000 złotych dla szkoły. Trzecie miejsce przypadło uczniom z Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 1 w Poznaniu pod opieką Pani Anny Borowieckiej. Za swoją pracę i prezentację dostali smartfony i czek na 5 000 złotych dla szkoły. Czwarte miejsce ex aequo zajęły drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Inowrocławiu pod opieką Pani Justyny Dybicz oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Malborku pod opieką Pana Dariusza Słomińskiego.

Po raz drugi w historii konkursu przyznana została Nagroda Specjalna im. Profesor Małgorzaty Milewskiej-Stawiany, za najlepszą pod względem poprawności językowej pracę i prezentację. Przypadła ona Zespołowi Szkół Elektrycznych Nr 1 w Poznaniu pod opieką Pani Anny Borowieckiej. Uczniowie i opiekun otrzymali czytniki e-booków.Energia Młodych 2017 Nagroda Specjalna im. Profesor Małgorzaty Milewskiej-Stawiany dla szkoły z PoznZespół Szkół Elektrycznych Nr 1 w Poznaniu pod opieką Pani Anny Borowieckiej, laureaci nagrody im. Profesor Małgorzaty Milewskiej-Stawiany, fot. Tadeusz Skwiot

– Wszystkim zespołom należą się brawa za ich zaangażowanie i trud. Jury miało duże trudności z wytypowaniem zwycięzcy. Dotarliście do tego etapu pokonując niemalże 30 szkół z całego kraju. Już to jest wielkim sukcesem – gratulował przed ogłoszeniem wyników dr inż. Marcin Lemański, przewodniczący jury.

Nowością w tegorocznej edycji konkursu była wycieczka edukacyjna do elektrowni wodnej w Straszynie i na farmę wiatrową Bystra - obiektów Grupy Energa produkujących energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Wzięli w niej udział finaliści oraz pięć zespołów, których prace pod względem poziomu merytorycznego znalazły się tuż za najwyżej ocenioną grupą. Uczniowie z tych drużyn wzięli też udział w charakterze publiczności w finałowej rozgrywce.

Największe wrażenie zrobił na nas rozruch elektrowni wodnej. Każde spotkanie na żywo z zawodem jest dla nas na plus, w szkole ćwiczy się tylko na makietach – mówili po wycieczce uczniowie z Włocławka. – Po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć wiatrak od środka – dodali członkowie zespołu z Malborka.

Konkurs „Energia Młodych” jest jedną z inicjatyw realizowanych przez Grupę Energa w ramach programu ENERGA Edukacja, którego głównym celem jest popularyzacja wiedzy na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych.

Największą wartością konkursu jest zaangażowanie młodych ludzi, stojących u progu decyzji dotyczących ich naukowej i zawodowej przyszłości, w pracę zespołową, poszukiwanie pozapodręcznikowej wiedzy i przekuwanie jej w nowatorskie rozwiązania. Być może będą miały one kiedyś szansę znaleźć praktyczne zastosowanie. Staramy się śledzić losy finalistów poprzednich edycji Energi Młodych – wielu z nich kontynuuje naukowe sukcesy, chociażby biorąc udział w międzynarodowych konkursach, wielu studiuje już na politechnikach kierunki związane z energetyką. Często słyszymy, że nasz konkurs był dla nich inspiracją do rozwijania zainteresowań – mówi Jarosław Wittstock, Dyrektor Departamentu Marketingu Energa SA.

***

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Energii, Wojewoda Pomorski oraz Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Partnerami merytorycznymi konkursu są: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Politechnika Opolska.

Partnerami konkursu są: Plagiat.pl - dostawca Systemu Antyplagiat® oraz Olivia Business Centre.

Patronat medialny nad konkursem objęły: Kwartalnik Naukowy Energetyków Acta Energetica, Młody Technik, Radio Gdańsk, TVP3 Gdańsk, cire.pl, wnp.pl, Gazeta Polska Codziennie.

Więcej informacji o konkursie oraz zdjęć z wycieczki i finału na stronie: EnergiaMlodych.pl

***

Grupa ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu Energa dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród dzieci i młodzieży, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Elementem programu Energa dla Ciebie jest projekt Energa Edukacja.

kontakt dla mediów
Krzysztof Kopeć
Dyrektor Biura Prasowego Grupy Energa, Energa SA
Krzysztof Kopeć

biuroprasowe@energa.pl

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Krzysztof Kopeć
Dyrektor Biura Prasowego Grupy Energa, Energa SA
Krzysztof Kopeć

biuroprasowe@energa.pl

informacje o firmie