wydarzenia internet technologie

Policja uhonorowana "Złotymi Blachami 2016" przez Koalicję Antypiracką

Wyróżnienia zostały przyznane przez Koalicję Antypiracką przedstawicielom jednostek Policji, które w 2016 roku szczególnie wyróżniły się skuteczną walką z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym. W najnowszej edycji uhonorowano wydziały dw. z cyberprzestępczością Komend Wojewódzkich Policji w Olsztynie, Radomiu i Rzeszowie oraz wydziały dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Nagroda Specjalna została przyznana prof. dr hab. inż. Jerzemu Kosińskiemu wraz z zespołem współpracowników z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

"Złote Blachy" to honorowe nagrody Koalicji Antypirackiej przyznawane corocznie jednostkom Policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży dóbr własności intelektualnej i obronie praw autorskich. Koalicję Antypiracką tworzą trzy organizacje: Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Sygnał i BSA | The Software Alliance. Uroczysta gala odbyła się 31 marca w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Nagrodę wspólną za wysiłki w zwalczaniu cyberprzestępczości otrzymał od ZPAV Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP zs. w Radomiu oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP, także w Radomiu. Policjanci zostali uhonorowani za umiejętność szerokiej analizy sposobów działania i współdziałania sprawców przestępstw naruszających prawa producentów muzycznych w cyberprzestrzeni, a także za efektywne zwalczanie piractwa fonograficznego. Ponadto, w codziennej pracy, funkcjonariuszy Wydziału dw. z Cyberprzestępczością i Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą wyróżnia innowacyjne podejście, a także wysokie kwalifikacje w wykrywaniu i zwalczaniu przestępczości teleinformatycznej – w szczególności tej, której przedmiotem są prawa do nagrań muzycznych.

Jak pokazują wyniki współpracy wydziału Cyber oraz Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą przy ściganiu przestępstw związanych z dystrybucją plików torrentowych, niezbędnym elementem skutecznego działania jest ścisła kooperacja jednostek prowadzących czynności rozpoznawcze, operacyjne i jednostek dochodzeniowo-śledczych. Praca operacyjna prowadzona w środowisku cyfrowym, np. ta związana ze śledzeniem przepływu przychodów z przestępczej działalności czyli tzw. "follow the money", musi materializować się następnie w pracy dochodzeniowej związanej z pociągnięciem do odpowiedzialności karnej konkretnych sprawców przestępstwa. Jednostki radomskie są przykładem takiej sprawnej współpracy – powiedział mec. Mikołaj Wojtal, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video (ZPAV).

Nagrodę wspólną za działania w zwalczaniu kradzieży dóbr własności intelektualnej od BSA otrzymał Wydział dw. z Cyberprzestępczością oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie. Policjanci zostali uhonorowani za wysoki poziom profesjonalizmu w wykrywaniu przestępstw rozpowszechniania nielegalnych programów komputerowych oraz oszustw związanych z oferowaniem podrabianych programów komputerowych na portalach aukcyjnych, a także za skuteczność w zwalczaniu zjawiska dostarczania nielegalnego oprogramowania w przetargach publicznych. Funkcjonariusze obydwu wydziałów charakteryzują się rozległą wiedzą z zakresu metod działania sprawców tego typu przestępstw oraz potrafią w sposób nieszablonowy prowadzić skomplikowane sprawy, nierzadko wymagające nowatorskiego podejścia – w sytuacji stale zmieniających się sposobów działania przestępców.

Wysoka efektywność Policji w zakresie wykrywalności i skutecznego zwalczania naruszeń praw autorskich do oprogramowania cieszy. Tym bardziej, że w ostatnim czasie z niepokojem obserwujemy nasilenie tego zjawiska w Internecie. O jego skali świadczą m.in. wyniki 100 zakupów testowych na jednym z popularnych portali aukcyjnych. 100% nabytego w ten sposób oprogramowania okazało się nielegalne. Problem oferowania nielicencjonowanego oprogramowania dotyczy także sektora publicznego, w tym przetargów w ramach postępowań o zamówienia publiczne – powiedział mec. Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA w Polsce.

Nagrodą wspólną za walkę z cyberprzestępczością Stowarzyszenie Sygnał uhonorowało Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie. Wydział z Rzeszowa został wyróżniony za szczególne osiągnięcia w zwalczaniu kradzieży sygnału telewizyjnego. Tworzący go funkcjonariusze wykazali się wysokim zaangażowaniem w doprowadzaniu rozpoczętych spraw do końca, a co najważniejsze skutecznością. Wydział z Olsztyna uhonorowano za konsekwentne i skuteczne działania w zakresie zwalczania piractwa audiowizualnego. Funkcjonariusze wykazali się doskonałym zrozumieniem aspektów technologicznych, szczególnie istotnych przy realizacji tego typu zadań oraz – ze względu na działania KWP Olsztyn na terenie kilku województw – umiejętnością prowadzenia działań w ścisłej współpracy z innymi jednostkami.  

Sukcesy policjantów z Olsztyna i Rzeszowa to przykład zaangażowania i profesjonalizmu. Ich skuteczność jest też dowodem słuszności stworzenia wyspecjalizowanych wydziałów dw. z cyberprzestępczością w komendach Policji. Specjalistyczna wiedza i doświadczenie w identyfikacji serwisów nielegalnie dystrybuujących treści są kluczowe dla efektywności prowadzonych, niejednokrotnie bardzo skomplikowanych spraw, tym samym dla przeciwdziałania przestępczości gospodarczej. Ma to fundamentalne znacznie w sytuacji, kiedy kradzież własności intelektualnej zamiast maleć w naszym kraju, rośnie – powiedziała Teresa Wierzbowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sygnał.

Nagrodę Specjalną Koalicji Antypirackiej otrzymał prof. dr hab. inż. Jerzy Kosiński wraz z zespołem współpracowników z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie za konsekwentną działalność edukacyjną i dydaktyczną na najwyższym poziomie merytorycznym, w tym organizowanie konferencji szkoleniowych, publikacje dotyczące ochrony praw własności intelektualnej oraz aktywny udział w opracowaniu metod zwalczania naruszeń praw własności intelektualnej. 

W erze Internetu niezwykle ważne jest połączenie sił w celu wykrywania i zwalczania zjawiska szeroko rozumianej cyberprzestępczości. Niemożliwe byłoby skuteczne ściganie przestępców, gdyby nie współpraca organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości ze środowiskami akademickimi i sektorem prywatnym. Profesor Kosiński od wielu lat dba o zacieśnianie tej współpracy umożliwiając wymianę doświadczeń i wiedzy, niezbędnej do podejmowania skutecznych działań przeciwko sprawcom przestępstw popełnianych w cyberprzestrzeni – podsumował mec. Mikołaj Wojtal.

Uroczystość wręczenia "Złotych Blach 2016" poprowadził mec. Marek Staszewski, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video (ZPAV) w towarzystwie Andrzeja Puczyńskiego, przewodniczącego Zarządu Związku Producentów Audio Video (ZPAV), a także Anny Słobody i Jarosława Mojsiejuka – członków Zarządu Stowarzyszenia Sygnał oraz Bartłomieja Wituckiego, reprezentującego BSA w Polsce.

informacje o firmie

***

BSA | The Software Alliance (BSA) jest światową organizacją reprezentującą branżę oprogramowania komputerowego przed rządami i na rynku międzynarodowym. Członkowie BSA to jedne z najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Przyczyniają się do rozwoju oprogramowania, które pobudza rozwój gospodarczy i poprawia jakość współczesnego życia. Z siedzibą w Waszyngtonie i działając w ponad 60 krajach na całym świecie, w tym w Polsce, BSA jest pionierem programów zgodności licencyjnej, które promują wykorzystanie legalnego oprogramowania oraz prowadzi międzynarodową politykę, która pobudza rozwój innowacji technologicznej oraz gospodarki cyfrowej.

informacje o firmie

***

BSA | The Software Alliance (BSA) jest światową organizacją reprezentującą branżę oprogramowania komputerowego przed rządami i na rynku międzynarodowym. Członkowie BSA to jedne z najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Przyczyniają się do rozwoju oprogramowania, które pobudza rozwój gospodarczy i poprawia jakość współczesnego życia. Z siedzibą w Waszyngtonie i działając w ponad 60 krajach na całym świecie, w tym w Polsce, BSA jest pionierem programów zgodności licencyjnej, które promują wykorzystanie legalnego oprogramowania oraz prowadzi międzynarodową politykę, która pobudza rozwój innowacji technologicznej oraz gospodarki cyfrowej.