styl życia zainteresowania/hobby polityka sprawy społeczne ekonomia/biznes/finanse nauka/edukacja/szkolenia

Budowanie postaw prospołecznych u młodych ludzi gwarancją silniejszej Polski. Wiedza nie musi być towarem deficytowym

21.03.2017 | redakcja infoWire.pl

Aby Polska stawała się lepsza, potrzeba bardziej świadomych obywateli. Muszą interesować się oni tym, co dzieje się w kraju oraz za granicą, czynnie uczestniczyć w życiu społecznym i nie bać się samodzielnie myśleć. Największy potencjał tkwi oczywiście w ludziach młodych. To oni będą decydowali w przyszłości, jak będzie wyglądała nasza codzienność.

Okazję do rozwoju intelektualnego młodych ludzi i poszerzenia przez nich wiedzy o otaczającej rzeczywistości daje np. Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, organizowana przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. W Olimpiadzie mogą brać udział uczniowie szkół średnich. 30 najlepszych uczestników ma zapewnione ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia (na kierunki społeczne, ekonomiczne, humanistyczne i prawo). W praktyce oznacza to niemal pewne przyjęcie.

Laureaci otrzymują również nagrody rzeczowe i pieniężne. „Nagrody pieniężne są formą stypendium. Nagrody rzeczowe, np. od prezydenta RP, mają charakter praktyczny. Są to laptopy czy jakieś inne urządzenia, które służą do nauki” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl prof. dr hab. Konstanty Adam Wojtaszczyk, przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady.

W ubiegły weekend odbył się finał 58. edycji. Jak stwierdza zwycięzca, Tomasz Kisiel z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Myślenicach: „Nauka do tego typu konkursów na pewno pomaga rozszerzać własne horyzonty. Dzięki temu dowiedziałem się wielu nowych rzeczy”. Anna Grzybowska z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, która zajęła drugie miejsce, zauważa z kolei, że „jeżeli ktoś się faktycznie interesuje światem dookoła, to jest to fantastyczna okazja, żeby coś zrobić, coś powiedzieć”.

Rozwijanie zainteresowań życiem społeczno-politycznym i gospodarczym młodych ludzi, pobudzanie ich świadomości obywatelskiej oraz wspieranie ich rozwoju intelektualnego to inwestycja w przyszłość. I to taka, która zwróci się szybciej, niż często nam się wydaje. Młodzi ludzie uczący się obecnie w szkołach średnich już wkrótce wejdą na rynek pracy, a także zaczną uczestniczyć w życiu obywatelskim i współdecydować o przyszłości Polski. Ważne, aby byli przygotowani do swoich nowych zadań i obowiązków jak najlepiej.

„Młodzi Polacy za kilka, kilkadziesiąt lat będą ważną siłą społeczną. Warto z nimi rozmawiać o Polsce, gospodarce, o nas samych […]. Wszyscy marzymy o tym, żeby Polska była piękniejsza, zamożniejsza. Stanie się to, jeżeli nasze dzieci (uczniowie, studenci) będą mądrzejsi, będą mieli większą wiedzę o świecie. To ich wzbogaci i w ten sposób będzie nam wszystkim łatwiej” – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, partnera strategicznego Olimpiady.

załączniki