wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka sprawy społeczne ekonomia/biznes/finanse

15-lecie Fundacji Sztuki Polskiej ING

W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki do końca stycznia można oglądać wystawę zatytułowaną Sztuka w naszym wieku. Wystawa powstała z okazji jubileuszu 15-lecia Fundacji Sztuki Polskiej ING — jednej z pierwszych w Polsce fundacji korporacyjnych świadomie wspierającej i promującej działania polskich artystów.

Sztuka współczesna jest obecna w naszym życiu bardziej niż zdajemy sobie z tego sprawę. Może być źródłem inspiracji i ogromnej przyjemności intelektualnej i zmysłowej. O tym i nie tylko jest wystawa „Sztuka w naszym wieku”, przygotowana w formie oryginalnej i przystępnej opowieści przez dwóch młodych twórców: Rafała Dominika i Szymona Żydka. Wystawa jest też pretekstem do pokazania części zbiorów Fundacji Sztuki Polskiej ING, które choć często wypożyczane na wystawy i prezentowane w Internecie, to jednak na co dzień znajdują się w siedzibach Grupy ING. Cieszymy się z dużego zainteresowania wystawą, bo obok wspierania polskich artystów jednym z najważniejszych celów Fundacji jest popularyzowanie wiedzy o sztuce – powiedziała Kamila Bondar, prezes Fundacji Sztuki Polskiej ING.

 

Na zaproszenie Fundacji Sztuki Polskiej ING Rafał Dominik (artysta) oraz Szymon Żydek (kurator) przygotowali w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki wystawę, która przybliża i tłumaczy zawiłości związane z odbiorem i wykorzystaniem sztuki współczesnej w codziennym życiu. Wybrane z kolekcji obu instytucji prace prezentowane są w zestawieniu z utworami muzyki pop, historiami z lokalnych gazet, internetowymi memami, makietami czy wykresami giełdowymi. Wszystko to ma przybliżyć i ułatwić odwiedzającym wystawę zrozumienie kontekstu i zamysłu artystów oraz przebytej przez nich drogi poprzedzającej powstanie dzieła sztuki. W rezultacie wystawa przybrała formę wypełniającej sale Zachęty instalacji, która za pomocą różnych mediów i technologii przedstawia sztukę współczesną jako łatwo dostępne źródło inspiracji, rozmywając granicę oddzielającą kunszt artysty od umiejętności przydatnych w codziennym życiu.

Wystawa Sztuka w naszym wieku prezentuje dzieła następujących artystów: Magdalena Abakanowicz, Basia Bańda, Krzysztof M. Bednarski, Olaf Brzeski, Dorota Buczkowska, Jan Dobkowski, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Piotr Janas, Jerzy Kałucki, Marcin Maciejowski, Przemysław Matecki, Jerzy Nowosielski, Lech Okołów, Włodzimierz Pawlak, Sławomir Pawszak, Józef Petruk, Katarzyna Przezwańska, Henryk Stażewski, Jerzy Tchórzewski, Karol Wierusz-Kowalski, Ryszard Winiarski, Jakub Woynarowski, Krzysztof Żwirblis.

Fundacji Sztuki Polskiej ING została stworzona przez firmy wchodzące w skład Grupy Kapitałowej ING Banku Śląskiego w 2000 roku. Jej celem jest wspieranie rozwoju polskiej sztuki współczesnej, w szczególności twórczości młodych artystów, czemu służy m.in. tworzenie kolekcji dzieł sztuki i udostępnianie jej. Zbiory Fundacji Sztuki Polskiej ING to jedna z pierwszych polskich kolekcji korporacyjnych, powstała przy wsparciu merytorycznym Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Składają się na nią obecnie 159 dzieł sztuki, reprezentowanych głównie przez malarstwo, ale również przez fotografie, rysunki, prace wideo i rzeźbę. Obok klasyków takich jak Włodzimierz Pawlak, Stefan Gierowski, Jarosław Fliciński, Zbigniew Libera, w kolekcji znajdują się prace artystów młodego pokolenia, w tym Wilhelma Sasnala, Rafała Bujnowskiego, Michała Budnego, Jakuba Juliana Ziółkowskiego i wielu innych. Kolekcja prezentowana jest na stronie www.ingart.pl, a składające się na nią prace są często wypożyczane na wystawy w Polsce i za granicą.

kontakt dla mediów
Magdalena Ostrowska
Starszy Menedżer ds. Komunikacji, ING Bank Śląski
Magdalena Ostrowska

magdalena.ostrowska1@ingbank.pl

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Magdalena Ostrowska
Starszy Menedżer ds. Komunikacji, ING Bank Śląski
Magdalena Ostrowska

magdalena.ostrowska1@ingbank.pl

informacje o firmie