polityka praca sprawy społeczne ekonomia/biznes/finanse

Urzędy pracy nieefektywne w oczach pracodawców – można to zmienić

25.11.2015 | redakcja infoWire.pl

W opinii pracodawców polskie urzędy pracy (UP) nie wykonują swoich obowiązków w sposób efektywny. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu mogłaby się okazać współpraca urzędników z przedstawicielami przedsiębiorstw. Chodzi o to, by zaznajamiać UP z potrzebami firm.

UP powinny zabiegać o nawiązywanie relacji z pracodawcami. Dzięki temu urzędnicy mieliby okazję poznać specyfikę funkcjonowania nowoczesnych prywatnych przedsiębiorstw. W konsekwencji, po uzyskaniu szczegółowych informacji, mogliby łatwiej wyszukiwać kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami na dane stanowiska.

„Jako firma nie możemy pochwalić się dobrymi doświadczeniami ze współpracy z UP. Dlatego chcemy zaprosić ich przedstawicieli do siebie, aby zapoznali się ze specyfiką naszej branży i wymagań, które stawiamy kandydatom. Być może dzięki temu, w efekcie połączenia sił, szybciej znajdowalibyśmy odpowiednich pracowników” – mówi serwisowi infoWire.pl Iwona Frączkowska, dyrektor ds. personalnych w firmie FBSerwis. Ważne jest zmienienie myślenia i funkcjonowania UP – przestawienie ich na kategorie komercyjne.

Wzorem do naśladowania pozostają rynki krajów zachodnich. W Wielkiej Brytanii UP silnie współpracują z przedsiębiorcami i inwestują w nową technologię do poszukiwania pracowników. Prężnie działa też aktywizacja zawodowa ekswojskowych oraz byłych więźniów. Podobnie sytuacja wygląda w Hiszpanii. Urzędnicy przesyłają tam do kandydatów nowe oferty pracy i szkoleń SMS-ami i mailami.

załączniki