zdrowie sprawy społeczne technologie turystyka/wypoczynek

Zespół latających ratowników nad polskimi plażami

06.07.2015 | redakcja infoWire.pl

Roboty ratujące ludzi – brzmi jak science fiction? Tymczasem to już nasza rzeczywistość. W tym roku na wielu polskich plażach pojawią się drony ratowniki. Latające maszyny pomogą tonącym wydostać się z wody.

„Dron ratownik to platforma wielowirnikowa w układzie kwadrokoptera służąca do niesienia pomocy osobom topiącym się. Ma podwieszony rękaw ratunkowy (wypełniony sprężonym dwutlenkiem węgla). Zrzuca go w pobliżu tonącego, dzięki czemu ten może utrzymać się na wodzie” – tłumaczy w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Adrian Gomuliński, instruktor i dyrektor techniczny z Centrum Szkolenia UAV. Linka holownicza, długa na ok. 400 m, umożliwia przyciągnięcie topielca do brzegu.

Użycie drona znacznie skraca czas akcji ratunkowej. Maszynie nie przeszkadza silny wiatr – sprawnie radzi sobie przy podmuchach do 6 stopni w skali Beauforta. „Drony są coraz szerzej stosowane w ratownictwie. Sprawdzają się nie tylko na plażach – dzięki kamerom termowizyjnym pomagają także odszukać ludzi zaginionych w lesie lub górach. Postęp technologiczny jest szybki, za kilka lat możliwości dronów mogą być znacznie większe, niż się nam obecnie wydaje ” – informuje ekspert.

załączniki

więcej z kategorii zdrowie