media/marketing/reklama

WPROST BIZNES: roboty odbierają robotę. Ale nie wszystkim

Elektronika i roboty przemysłowe zabierają ludziom pracę. Jednak gdy stare profesje zanikają, rodzą się też zupełnie nowe. Jeśli jesteś telemarketerem, to masz powód do zmartwień, jeśli księdzem – ciesz się. W nowym wydaniu e-tygodnika WPROST BIZNES - kolejna odsłona rewolucji przemysłowej. Kto ją przetrwa?

Ponadto na łamach WPROST BIZNES: jak rosną największe firmy świta oraz jak Europa marnuje żywność i czy można temu zapobiec.

To nie jest to wymysł technofobów. Roboty zabierają pracę, szczególnie pracownikom nisko wykwalifikowanym. Choć na zamieszki bezpośrednio motywowane utratą pracy przez maszyny póki co się nie zapowiada, to o skali powrotu zjawiska mówią liczby, choćby z USA. Jak wyliczył „Financial Times”, w ciągu ostatnich pięciu lat w USA obniża się średni roczny przychód. Powodem jest spadek płac osób nisko wykwalifikowanych – np. zatrudnienie osób nisko spadło o 22 proc. W ciągu kolejnych 20 lat ryzyko zaniku zawodów związanych z automatyzacją będzie dotyczyć 47 proc. zawodów istniejących dziś w Stanach Zjednoczonych. Skomputeryzowane gałęzie gospodarcze zabiorą pracę w sektorze usług, zawodach związanych ze sprzedażą oraz pracą biurową. Aby nie skończyć na bezrobociu, będziemy musieli stawiać na umiejętności, których roboty nie mają i przez długi czas – a może nigdy – posiadać nie będą. Jaki to umiejętności i które zawody przetrwają – o tym na łamach WPROST BIZNES.  

We WPROST BIZNES także – największe firmy świata. 15bln dolarów jest wartych 100 największych światowych spółek – wynika z najnowszego raportu firmy doradczej PwC. W ciągu pięciu ostatnich lat wartość gigantów wzrosła prawie dwukrotnie z 8,4 bln dolarów w 2009 r. do obecnych 15 bln dolarów. Ile trzeba być wartym, żeby znaleźć się w prestiżowym rankingu? Firma musiała być wyceniana przynajmniej na 81 mld dolarów. To sześć razy więcej niż wartość takich gigantów polskiej giełdy, jak PZU, Bank Pekao czy PGNiG. Pięć lat temu wystarczyło mieć o połowę mniej. A na szczycie Top 100 niezmiennie od 2012 r. – Apple. Ranking największych firm świata – w nowym WPROST BIZNES.

W e-tygodniku również o tym, jak marnujemy żywność. Co roku mieszkańcy UE wyrzucają na śmietnik 15 mln ton jedzenia, które nadaje się do spożycia. To efekt słabej świadomości przepisów i ostrożności: jedzenie wyrzuca się na wszelki wypadek, myląc datę minimalnej trwałości z datą ważności. Unijni włodarze zajęli się tą sprawą na poważnie i proponują zmianę przepisów. W świetle nowego prawa, które mogłoby wejść w życie pod koniec 2015 r., z opakowań niektórych produktów spożywczych miałyby zniknąć daty przydatności do spożycia. Nowe przepisy mają obejmować m.in. ryż, suche makarony, kawę, herbatę, trwałe suche kiełbasy (np. pepperoni, salami), ryby konserwowane (np. marynowane śledzie, suszony lub solony dorsz), twarde sery, kuskus, produkty instant w proszku (niskotłuszczowe), mieszanki przypraw, wodę (gazowaną i niegazowaną), mąkę czy utrwalane produkty w słoikach. Ogólnie rzecz biorąc, w myśl nowych przepisów to sami konsumenci mają decydować o tym, co nadaje się jeszcze do jedzenia, a co nie. O tym, jak Europejczycy marnują żywność i jak można temu zapobiec – w nowym WPROST BIZNES.

WPROST BIZNES to tygodnik gospodarczy dostępny wyłącznie w formie e-wydania. Tygodnik jest dostępny w formie cyfrowej dla prenumeratorów w systemie dystrybucji e-wydań wydawcy na stronie: ewydanie.wprostbiznes.pl. Magazyn jest także dostępny u wszystkich dystrybutorów prasy cyfrowej oraz na platformach na urządzenia mobilne w formie pojedynczych wydań i prenumeraty. Czytelnicy, którzy kupują papierowe wydanie WPROST, co tydzień znajdą w nim kod dostępu do e-wydania WPROST BIZNES, którym mogą się zalogować na stronie wydawcy.

E-tygodnik WPROST BIZNES jest już również dostępny w aplikacji natywnej, zarówno w App Store, jak i w Google Play.  Aplikacja na iOS jest dostępna pod adresem: https://itunes.apple.com/us/app/wprost-biznes/id861093888?mt=8. Aplikacja na urządzenia z Androidem - pod adresem:https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.wprost.biznes.   

Ważne linki:

- e-wydanie dostępne  z kodem i główna strona www www.wprostbiznes.pl

- e-wydanie dostępne odpłatnie: www.ewydanie.wprostbiznes.pl

Twitter: www.twitter.com/Wprostbiznes, @WprostBiznes

FB: www.facebook.com/WprostBiznes

LinkedIn: www.linkedin.com/company/wprost-biznes

e-mail: biznes@wprost.pl

 

kontakt dla mediów
PMPG S.A.
Biuro prasowe

biuroprasowe@pmpg.pl

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii media/marketing/reklama

kontakt dla mediów
PMPG S.A.
Biuro prasowe

biuroprasowe@pmpg.pl

informacje o firmie