styl życia zdrowie sprawy społeczne rodzina

Przytulajmy nasze dzieci... na zdrowie!

Przytulanie dzieci jest szczególnie ważne w nadchodzących miesiącach. Według ekspertów, którzy wzięli udział w badaniach[1] przeprowadzonych na potrzeby kampanii Przytulenie ma znaczenie, dzieci obdarzane czułością łatwiej i szybciej pokonują infekcje, które przytrafiają się jesienią i zimą.

Ogólnopolska akcja Przytulenie ma znaczenie ma na celu edukację opiekunów
i przypominanie, że emocjonalne potrzeby maluchów są równie ważne jak dobrobyt czy edukacja. Apel ten, choć aktualny przez cały rok, jest szczególnie ważny w okresie, w którym deszczowa pogoda i niskie temperatury sprzyjają infekcjom. Przytulanie i bliskość emocjonalna z opiekunami to ważna część kuracji - niejednemu maluchowi pomoże szybciej wrócić do zdrowia i codziennej zabawy.

Okiem eksperta

Lekarze, położne i opiekunowie dziecięcy, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie organizatorów kampanii Przytulenie ma znaczenie, zauważyli że przytulanie dzieci wzmacnia ich stabilność emocjonalną i poczucie bezpieczeństwa. Są to elementy skracające czas leczenia w momentach choroby.

Przytulanie to pozytywne doświadczenie, dzięki któremu wydziela się hormon szczęścia - oksytocyna. - Dzieci w chorobie dość często są wystraszone własnym stanem – kaszlem, bólem mięśni i głowy. Przytulając je, mamy wpływ na produkcję znacznej ilości oksytocyny, dzięki której spada napięcie – mówi pediatra, Grażyna Jędrzejczyk, ekspert Rady Programowej kampanii Przytulenie ma znaczenie - Obniżenie poziomu stresu i strachu to jeden z elementów szybszego wychodzenia z choroby – dodaje dr Jędrzejczyk.

Przytulenie ma znaczenie

Kampania Przytulenie ma znaczenie, której inicjatorem jest marka Oilatum Baby, powstała ponieważ rodzice oraz opiekunowie nie mają skąd czerpać pozytywnych wzorców – nie zawsze wiedzą dlaczego i jak przytulać dzieci. Wiele czasu poświęca się na biologiczne i materialne aspekty rodzicielstwa. Tematy emocjonalne bywają pomijane. Maleństwo, które pojawia się na świecie jest chętnie i często przytulane przez otoczenie. Później, kiedy dziecko rośnie, odruch ten zanika. Organizatorzy kampanii Przytulenie ma znaczenie przekonują, że potrzeba czułości nie maleje wraz z wiekiem i zachęcają do budowania bliskości z dziećmi niezależnie od ich płci i wieku.

Chłopcy i dziewczynki potrzebują przytulania, bo dzięki temu czują się bezpiecznie, są bardziej pewni siebie, chętniej poznają nowe osoby i otoczenie – są więc bardziej otwarci na wiedzę i doświadczenia. Są również zdrowsi i mniej nerwowi.

Ważne wsparcie

Patronat nad inicjatywą Przytulenie ma znaczenie objęła Fundacja Rodzić po Ludzku, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych, Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Stowarzyszenie Doula w Polsce. Nad merytoryką programu czuwa specjalnie powołana Rada Ekspertów, w której znaleźli się: fizjoterapeuta - Paweł Zawitkowski, psycholog - Marta Żysko-Pałuba i pediatra – Grażyna Jędrzejczyk. Ambasadorem akcji jest Karolina Malinowska – modelka, dziennikarka i mama trzech chłopców.

Dołącz do akcji

Poparcie dla akcji Przytulenie ma znaczenie można wyrazić na stronie kampanii na portalu społecznościowym Facebook pod adresem www.facebook.com/Przytuleniemaznaczenie, która zgromadziła już 62 000 fanów. W serwisie internetowym www.przytuleniemaznaczenie.pl znalazły się natomiast informacje na temat kampanii, porady ekspertów oraz wskazówki dotyczące budowania bliskości z dziećmi podczas codziennych czynności zebrane w formie Poradnika Przytulania.

[1] Badanie IDI, ARC Rynek i Opinia, sierpień 2013

informacje o firmie

więcej z kategorii styl życia

informacje o firmie