wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka

Nowy festiwal w Toruniu! Rockandrollowy „Festiwal Wspomnień”

Legendy brytyjskiego rocka — The Animals & Friends i Wishbone Ash; największe gwiazdy polskiego big-beatu — Czerwone Gitary, Skaldowie, No To Co i Trubadurzy; dwa wieczory z rockandrollowymi przebojami, które znają wszyscy melomani, a całość podana w konwencji scenicznego talk-show prowadzonego przez lubiany kabaret i głos radiowej „Trójki” — to czeka na gości nowego toruńskiego festiwalu, rockandrollowego Festiwalu Wspomnień, który odbędzie się w sali na Jordankach w dniach 25 i 26 marca 2017 roku.

Festiwal Wspomnień przyjmie formę dwóch niezwykłych wieczorów — należącego do gwiazd polskiego big-beatu (sobota, 25 marca 2017 roku) i legend brytyjskiego rocka (niedziela, 26 marca 2017 roku). Każdy z artystów wystąpi z wiązanką swoich największych przebojów, po czym zostanie zaproszony do rozmowy utrzymanej w konwencji scenicznego talk-show. Nie zabraknie muzycznych wspomnień z lat 60. i 70., ciekawych anegdot i nieopowiadanych wcześniej historii. W rolę prowadzących wcielą się członkowie lubianego, nieprzemijającego kabaretu Elita oraz uznany i lubiany prezenter radiowej „Trójki”, autor kultowej audycji „Bielszy odcień bluesa”, Jan Chojnacki.

Bilety w cenie 60 zł na każdy dzień lub karnety w cenie 100 zł na oba festiwalowe dni są dostępne w serwisie Bilety24.pl oraz — wkrótce — w kasie CKK Jordanki (al. Solidarności 1–3):

Dzień pierwszy (25 marca): gwiazdy polskiego big-beatu

Pierwszy z wieczorów Festiwalu Wspomnień poprowadzi kabaret Elita. Grupa powstała w 1969 roku. Kabaret początkowo występował na festiwalu studenckim FAMA, a w 1971 roku zdobył główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od początku jest znany ze swoich piosenek („Kurna Chata”, „Hej, szable w dłoń”, „Do serca przytul psa”, „Nie odlecimy do ciepłych krajów”, „Czego się boisz głupia”, „Warto było czekać” i wielu innych). Od wczesnych lat 70. współpracuje z Programem III Polskiego Radia tworząc magazyny satyryczne, z których najbardziej znane jest „Studio 202”, najstarsza audycja rozrywkowa w Polskim Radiu. Kabaret współtworzył również magazyn satyryczny „60 minut na godzinę”. Obecnie grupa występuje w kraju i za granicą na koncertach, bierze udział w programach telewizyjnych i kontynuuje działalność radiową. Grupa prowadziła program „TelePeReLe” emitowany w TVP 2. Pod opieką kabaretu Elita, na scenie toruńskiego CKK Jordanki wystąpią:

Czerwone Gitary — zespół powstały w 1965 roku w Gdańsku. Nazwa zespołu nawiązuje do koloru gitar, na których wówczas grali muzycy. Przez lata swojej działalności grupa otrzymała wiele nagród, w tym między innymi „Trofeum Midem” — nagrodę na Festiwalu w Cannes, taką samą, jaką otrzymał zespół „The Beatles”. Wyjątkowo ważnym osiągnięciem był również tytuł przyznany przez amerykański magazyn „Billboard” dla najlepszego polskiego zespołu. Zespół sprzedał około 12 milionów swoich płyt, a jednocześnie zdobył 14 płyt platynowych. Działalność artystów wieńczy najnowszą płytą zatytułowaną „Czerwone Gitary — jeszcze raz”, która ukazała się z okazji 50. rocznicy działalności zespołu. Ich najbardziej popularne utwory to m.in. „To właśnie my”, „Historia jednej znajomości” czy „Nie zadzieraj nosa”.

Skaldowie to polska grupa rockowa, powstała w Krakowie latem 1965 roku. Uprawiane gatunki muzyczne to m.in. klasyczny rock, rock progresywny, folklor góralski, rock and roll, jazz, big-beat oraz muzyka popularna. Nazwa zespołu nawiązuje do postaci nadwornych poetów w historycznej kulturze skandynawskiej — skaldów. W 1969 roku nagrali album „Cała jesteś w skowronkach” wypełniony hitami takimi, jak „Króliczek”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Bas” czy „Prześliczna wiolonczelistka”. Po trasie koncertowej w USA w tym samym roku Skaldowie wkroczyli w falę rocka. W styczniu 1970 nagrali płytę przedstawiającą ich nowe oblicze — „Od wschodu do zachodu słońca”, gdzie w brzmieniu dominują organy Hammonda i mocno wyeksponowana gitara basowa. Na kolejnym Festiwalu Opolskim Skaldowie wykonali 3 utwory: „Nie ma szatana”, „Gorzko mi” i „W żółtych płomieniach liści” do słów Agnieszki Osieckiej. Trzeci z nich zdobył nagrodę dziennikarzy, a ponadto uzyskał tytuł „Piosenki 25-lecia”. 29 czerwca 2006 roku zespół został odznaczony medalem „Gloria Artis”. W 2015 roku zespół obchodził 50-lecie działalności. Ukazał się także kolekcjonerski box, w którym znalazło się dwanaście albumów CD, będących replikami oryginalnych płyt winylowych oraz płyta DVD z filmem krótkometrażowym poświęconym grupie.

No To Co to zespół wokalno-instrumentalny, łączący polski folklor z muzyką skifflową i big-beatem. Grupa powstała w lipcu 1967 roku w Łodzi. Jej założycielem jest Piotr Janczerski, były wokalista zespołu Niebiesko-Czarni. Zespół, jeszcze bez nazwy, debiutował w grudniu 1967 roku w programie telewizyjnym „Po szóstej”. Od stycznia 1968 grupa rozpoczęła występy estradowe na terenie całego kraju, a także koncertowała m.in. we Francji, Kanadzie, USA, RFN, Wielkiej Brytanii i krajach bloku wschodniego. Lata 1968–1970 to najlepszy okres w dziejach No To Co. Zespół zdobywał główne nagrody, m.in. na VI KFPP w Opolu w 1968 roku za piosenkę „Po ten kwiat czerwony”. Na tym festiwalu furorę, choć bez nagrody, zrobił utwór „Te opolskie dziouchy”. Następne nagrody przyszły rok później — na festiwalu w Kołobrzegu, V Festiwalu Bratysławska Lira i festiwalu Folk Country w Pradze. Zespół występował również na festiwalu w Sopocie, na I Europejskim Festiwalu Muzyki Rozrywkowej w Rzymie i na targach Midem w Cannes. 12 czerwca 1969 roku otrzymał Złotą Płytę za album „Nikifor”. Zespół zawiesił działalność w 1980 roku. Latem 1993 roku doszło do reaktywacji grupy. W kolejnych latach formacja zbierała się na koncerty w Polsce i za granicą. Gościnnie z zespołem występuje jej założyciel, Piotr Janczerski.

Trubadurzy to legendarna muzyczna grupa założona w 1965 roku przez Krzysztofa Krawczyka, Mariana Lichtmana, Sławomira Kowalewskiego, Jerzego Krzemińskiego i Bogdana Borkowskiego. W 1965 roku do zespołu na krótko dołączyła Sława Mikołajczyk, zaś w 1967 roku Ryszard Poznakowski. Zespół wylansował wiele znanych przebojów, m.in. „Znamy się tylko z widzenia”, „Przyjedź mamo na przysięgę”, „Cóż wiemy o miłości”.

Dzień drugi (26 marca): brytyjska inwazja,
czyli jedne z najważniejszych grup w historii rocka

Drugi z wieczorów Festiwalu Wspomnień poprowadzi Jan Chojnacki — polski dziennikarz muzyczny, popularyzator i miłośnik bluesa, członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Twórca legendarnej audycji w Polskim Radiu — „Bielszego odcienia bluesa” oraz wielu innych popularnych programów. Niekwestionowany autorytet, uznany znawca historii bluesa i rock and rolla. Jan Chojnacki jest również członkiem Akademii Muzycznej Trójki. Pod jego opieką, drugiego dnia wystąpią:

The Animals & Friends — legenda brytyjskiego rocka, grupa wykonująca klasyczny repertuar The Animals, obecny na liście Top Wszech Czasów radiowej „Trójki”. Zespół tworzą dwaj członkowie oryginalnego składu: perkusista John Steel i grający na instrumentach klawiszowych Mick Gallagher, a towarzyszą im Danny Hadley i Scott Whitley. Na koncercie nie zabraknie takich utworów, jak „We Gotta Get Out Of This Place”, „Boom Boom”, „Don’t Let Me Be Misunderstood”, „Baby, Let Me Take You Home”, „I Put A Spell On You” czy jednego z najlepiej sprzedających się singli w historii całej muzyki popularnej — „House Of The Rising Sun”.

Wishbone Ash to kolejna legendarna brytyjska grupa rockowa, powstała w 1969 roku. Jedni są skłonni uznać ich muzykę za progresywną, inni uznają ją za najbardziej wysublimowaną odmianę hard rocka. Z cała pewnością grupa zbliżyła do siebie oba te gatunki — szczególnie albumy „Wishbone Ash”, „Pilgrimage” i „Argus” posiadają cechy ich obu. Wyrafinowane i złożone brzmienie Wishbone Ash oparte było na duetach gitar elektrycznych. Grupa była pierwszą, która w instrumentarium wprowadziła dwie gitary prowadzące. Okresem największej popularności zespołu były lata 70.

Organizatorami Festiwalu Wspomnień są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.

* * *

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/