środowisko naturalne/ekologia sprawy społeczne

Czystsze powietrze. Z pomocą samorządu to możliwe

18.11.2016 | redakcja infoWire.pl

Zanieczyszczone powietrze i smog to problem wielu społeczności lokalnych w Polsce. W dużym stopniu wynika on z naszej nieświadomości – na ogół nie wiemy, czym i jak palić, aby ograniczyć emisję szkodliwych substancji. I tu pojawia się rola samorządów, które powinny uczyć mieszkańców, w jaki sposób ekologicznie ogrzewać dom, oraz zapewniać dofinansowanie osobom decydującym się na prośrodowiskowe rozwiązania.

„Jeśli chodzi o kwestię świeżego powietrza, samorządy w ostatnich latach coraz aktywniej angażują się w zwiększanie świadomości dotyczącej paliw i ich spalania. Na przykład organizują akcje społeczne. Wspierają też społeczności lokalne za pomocą różnego rodzaju programów dofinansowań pozwalających zminimalizować koszty wymiany urządzenia grzewczego. Od zeszłego roku dzięki ustawie antysmogowej mają również możliwość dopuszczać używanie konkretnych paliw” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy kampanii „Nie rób dymu”.

Jak przekonuje rozmówca, paliwem szczególnie promowanym przez samorządy powinno być drewno. Surowiec ten jest ekologiczny, tani i nie wymaga szczególnie drogiego urządzenia grzewczego. Niestety wokół drewna i palenia nim narosło wiele mitów, z którymi należy walczyć. Edukacja społeczeństwa jest nieodzowna.

załączniki