wydarzenia budownictwo/nieruchomości środowisko naturalne/ekologia

23 maja: konsultacje społeczne dotyczące odkrycia Potoku Królewskiego 

20.05.2016 | Politechnika Gdańska

Widoczny na dawnych mapach uczelnianego kampusu Potok Królewski został na początku lat 70. „włożony” w rurę o przekroju 120 cm i zakopany. W dobie współczesnych światowych tendencji dążących do eksponowania wody jako ważnej części przestrzeni publicznej pojawiła się idea, by także na Politechnice Gdańskiej stworzyć np. miejsca odpoczynku związane z wodą.

Konsultacje społeczne dotyczące zamysłu odkrycia Potoku Królewskiego odbędą się w poniedziałek, 23 maja o godz. 16.00 w Auli w Gmachu Głównym PG. Zapraszamy społeczność akademicką oraz mieszkańców Trójmiasta. Już teraz na stronie www.odkryjpotok.pl można przeanalizować projekt i wypełnić ankietę dotyczącą inicjatywy.

Realizowane przez zespół pod kierunkiem prof. Lucyny Nyki, pełnomocnika rektora PG ds. zagospodarowania kampusu, zadanie zatytułowane „Opracowanie projektu odsłonięcia skanalizowanego Potoku Królewskiego na fragmencie kampusu Politechniki Gdańskiej” zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

– Chodzi o to, by w miejscu, które powstanie po rozebraniu pawilonów jugosłowiańskich, utworzyć zbiornik wodny otoczony wysokiej jakości przestrzeniami publicznymi. W ramach dofinansowania, które otrzymaliśmy 2 lata temu przeprowadzone zostały m.in. badania historyczne, hydrotechniczne, a także z zakresu funkcjonalności ekologicznej i systemowej oraz sposobów doczyszczania wód i spływów. Wykonane zostały ponadto wielobranżowe projekty architektoniczno-urbanistyczne. Jeśli nasza idea zyska aprobatę społeczności, wprowadzimy niezbędne uzupełnienia oraz korekty i będziemy się starać o pieniądze na jej realizację – mówi prof. Nyka.

Proponowana koncepcja dotyczy obszaru między budynkami Wydziałów: Oceanotechniki i Okrętownictwa, Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Mechanicznego. Obecnie teren ten jest tzw. brakującym ogniwem w systemie połączeń pasa zieleni ulicy Matejki z zielenią Wzgórza Szubienicznego. Pomysł architektów PG uwzględnia uwarunkowania historyczne, kulturowe, hydrologiczne i przyrodnicze, a jego realizacja poprawi walory przyrodnicze i krajobrazowe tej części gdańskiego Wrzeszcza.

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie