styl życia zdrowie sprawy społeczne rodzina

I ty możesz być bliźniakiem genetycznym

22.10.2014 | redakcja infoWire.pl

Mówią o nich „bliźniacy”, choć nie są spokrewnieni. Bliźniak genetyczny jest wyjątkowy, bo daje nadzieję na powrót do zdrowia osobom chorym na białaczkę.

Prawdopodobieństwo znalezienia bliźniaka genetycznego jest takie samo jak igły w stogu siana – wynosi 1 do kilku milionów. Bogusława Gajda, która od 2004 roku chorowała na anemię aplastyczną, po 10 latach wróciła do zdrowia dzięki szpikowi oddanemu przez dawcę niespokrewnionego. „Po roku od zarejestrowania się w bazie DKMS otrzymałam informację, że mogę pomóc. Nie miałam obaw, ponieważ towarzyszyło mi solidne wsparcie i przygotowanie ze strony lekarzy” – mówi serwisowi infoWire.pl dawca szpiku Beata Łanowy. „2 tygodnie po operacji szpik się zregenerował” – dodaje.

Pacjent zmagający się z chorobą często latami żyje w cierpieniu. „Przed przeszczepem żyłam na granicy. Chorując 11 lat, wiele czasu spędziłam w szpitalach. Teraz jestem szczęśliwa” – mówi Bogusława Gajda. Niestety – jak podkreśla – oczekujących na szpik jest wielu, a każdemu trzeba dać szansę. Warto pomagać, ponieważ zabieg nie jest bolesny, a możliwość uratowania życia drugiej osobie jest bezcenna.

Co roku odbywają się pierwsze spotkania par bliźniaków genetycznych. Wydarzeniu towarzyszą niezapomniane emocje, ponieważ oddając cząstkę siebie, dawca umożliwia pacjentowi spełnienie swoich życiowych marzeń. „To jest coś, co dawca i biorca będą pamiętali zawsze, co da im siłę i nada nowy sens ich życiu” – mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, wiceprezes Fundacji DKMS Polska.

Jak zostać bliźniakiem genetycznym? Wystarczy mieć 18-55 lat, być zdrowym i zarejestrować się w bazie dawców komórek macierzystych DKMS.

załączniki